Antrenman

Yüksek irtifa ve Antrenman

Yüksek İrtifa ve Antrenman

Merhaba arkadaşlar Yüksek irtifa ve Antrenman ilişkisini yazarımız Abdullah Koçak ( Gazi Üniversitesi / Rekreasyon) sizler için araştırdı ve bu konuyu kaleme döktü. İyi okumalar dileriz.

Yüksek İrtifa ve Antrenman

Yüksek İrtifa ve Antrenman , yüksek irtifada yapılan antrenmanlar deniz seviyesinde yapılanlardan daha hızlı fizyolojik değişimlere neden olur. Sebebi ise irtifada hipoksianın organizmayı stres altına sokarak organizmada bir takım fizyolojik uyumlara neden olmasıdır.

Yükseltide yapılan antrenman sonucu kan hücresinde mitokondiria yoğunluğunda  ve kas dokusundaki enzimlerin düzeyinde artış meydana gelir.

Üst düzey sporcularda yapılan çalışmalarda yüksek irtifadaki antrenmanlardan sonra denizs seviyesine dönüşte daha iyi performans görülmemiştir. Bu yüzden yüksek irtifa antrenmanları üst düzey sporculardan ziyade elit olmayan veya kondüsyonu düşük sporculara ve sporcu olmayanlara uygulanmalıdır.

Sporcular için yüksek irtifada antrenman ilkeleri şu şekildedir;

 

Yükseklik 1800 -2300 m arasında olmalı

2-4 hafta kalınmalı

Başlangıçta aerobik daha sonra anaerobik çalışmalara yer verilmelidir.

Deniz seviyesine dönüş sonrası yarışmalar/müsabakalar 2 hafta içinde yapılmalıdır.

Not: Yüksek irtifanın yararlı etkileri deniz seviyesine indikten sonra 2-3 hafta kadar devam etmekte ve daha sonra kaybolmaktadır.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Prof. Dr. Kemal TAMER, Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU, Spor Fizyolojisi ve Performans Ölçümü, Gazi Kitabevi, Ocak 2013[/quotes]

Yazar hakkında

Abdullah Koçak

Yorum yaz