Antrenman Sağlık

Yaşlanma Geciktirilebilir mi?

Yaşlanma Geciktirilebilir mi?

Bugün sizlerle Yaşlanma Geciktirilebilir mi? sorusuna cevap arayacağız.

Sporun yaşlılığı geciktirdiğini kanıtlayan bilimsel birçok araştırmalar vardır. Katch ve Wallace 16 orta yaşlı ( deney başlangıcında 35-56 yaşları arasında ortalama yaş 44.6) erkeği 10 yıl süre ile izlemişlerdir. Denekler senede 12 ay, haftada 2-3 gün bedensel antrenmanlara tabi tutulmuştur. Antrenmanlar daha çok koşma şekline uygulanmış, çalışmaların süresi ortalama 57 dk. şiddeti ise max kalp atım sayısının ortalama %70’i civarında tutulmuştur. Her hafta koşulan mesafe 15 mil civarında olmuştur. Sonuçta;

  • Vücut ağırlığı ve istirahat nabzının, istirahat kan basıncının 10 yıl içinde değişmediği,
  • Maksimal kalp atım sayısının bu süre zarfında dakikada ortalama 7 civarında azaldığı,
  • Akciğer vertilasyonunun ortalama %18 kadar arttığı,
  • Ortalama maksimal Vo2 değerinin gerek mutlak miktar gerek vücut ağırlığı başına düşen miktar olarak değişmediği saptanmıştır.

Bu araştırmacılara göre 45-55 yaşları arasında genellikle gözlediği fiziksel iş kapasitesindeki %9-15 arasındaki düşme düzenli egzersiz yapan yaşlılarda görülmemiştir.

Yaşlanma Geciktirilebilir mi?

Diğer taraftan Dili ve Ark, 16 şampiyon uzun mukavemet koşucusunu aktif yarışmaları terk etmelerinden sonra 20 yıl süre ile incelenmişler ve bu süre içinde istirahat koşularında nabız sayısında, kan basıncında, metabolik ve solunumsal ölçümlerde yaşın yaşın etkisinin aynı süre içinde normal, aktif olmayan insanlarda görülen etkiye oranla çok az olduğu sonucuna varmışlardır. Max Vo2’deki yaşla azalmanın daha yavaş husule geldiği gösterilmiştir. Aktif spor yapan 60 yaşlarında birinde bulunan değer 20 yaşlarında aktif olmayan bir gencin Max Vo2 değerine eşit hatta daha üstün bulunmuştur.

Antrenmanın yaşlılar üzerinde etkileri

İnsanın her yaşta antrene edilebildiği kanıtlanmıştır. Belki antrenmanlarla fonksiyonel kapasiteyi gençlerdeki kadar arttırmak mümkün olmayabilir, anacak araştırmalar vücut fonksiyonlarının geliştirici olduğunu gösterir yöndedir. Son yıllarda adedi gittikçe artan araştırmalar orta yaşlılarda ve yaşlılarda sportif aktivitelerin organizmaya çeşitli yararlı etkilerini ortaya çıkarmış ve kanıtlamıştır. Yaşlanmayı önlenemez biyolojik bir süreç olarak kabul ettiğimiz takdirde yaşlılığı yavaşlatmak, geciktirmek temel amacımız olmaktadır. Artan yaşla kendisini gösteren değişikliklerin  3 faktörün kombinasyonu ile oluştuğu söylenebilir:

  • Gerçek yaşlılık fenomenleri.
  • Yaşla sıklığı ve ağırlığı artan bazı hastalıklar.
  • Hareketsiz yaşam. Bunlardan hareketsiz yaşam yaşlılığın temel nedeni gibidir. Yaşlandıkça hareketsizlik de o oranda artar ve yaşlılık fenomenlerinin meydana çıkışında bir faktör olarak rol oynar. Hareketsizlik yaşlılarda olumsuz en büyük etkendir. Bunun için düzenli ve bilinçli antrenman yaşlılarda hastalıklara karşı dirençli olmalarını, yaşamdan zevk almalarını sağlar.

Psikolojik etkiler ise; Düzenli spor yapan yaşlıların zamanla kendilerine güvenleri artar, depresyon azalır. Alkol, sigara, ilaç tüketimler azalır veya bütünüyle kalkabilir.

Yaşlanma Geciktirilebilir mi? sorusunu sizlere cevapladık başka bir makalede buluşmak üzere hoşçakalın.

 

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz