Sağlık

Yaralanmalarda Buz Tedavisi

Yaralanmalarda Buz Tedavisi
Yazar : Onur Apaydın

Merhabalar Arkadaşlar ben Wellnes Antrenörü Onur Apaydın bugün sizlere Yaralanmalarda Buz Tedavisi ‘nin nasıl yapıldığını Yaralanmalarda Buz Tedavisi ‘nin amacını ve yöntemlerini anlatacağım. Arkamıza yaslanıp dikkatlice okuyalım.

Yaralanmalarda Buz Tedavisi

Pek çok insan vücudunda ezilme,burkulma,çarpma gibi durumlar olduğunda buz uygulamasa yapılacağını bilmektedir. Peki bu uygulamanın süresi,kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir pek bilinmemekte.

Buz uygulamasının amacı:
Yaralanma ile doku ve damar bütünlüğünün bozulması durumunda sağlam dokuların beslenmesini olumsuz etkileyebilir. Soğuk uygulama yaralanmış bölgenin metabolik ihtiyaçlarını azaltmaktadır. Bu da dokuların daha az besin ve oksijen ile yetinebilmesini sağlar.

Yaralanmalarda Buz Tedavisi

Yaralanmalarda Buz Tedavisi

Soğuk uygulama yöntemleri:

  • Soğuk paketler
  • Soğuk suya daldırma
  • Kimyasak buz torbaları
  • Buz masajı
  • Soğuk havlular
  • Soğutucu spreyler
  • Soğutucu kompresyon makineleri

Soğuk uygulama süresi ve sıklığı

Her bir seansta 12-15 dk uygulanmalıdır. Kişinin yağlılık oranına göre ve yaralanma yerine göre bu süre 20-30 dakikaya kadar yükselebilir. Şişkinlik derecesine göre 1-2 saatte bir soğuk seans yapılabilir.
Soğuk uygulama yaralanmadan sonra 24-72 saat süreyle yapılabilir.

Soğuk uygulama doku tepkisine göre 4 evrede gelişir:
1. Devre: 0-3 dakika içinde rahatsız edici soğukluk hissi
2. Devre: 2-7 dakika içinde yanma,ısınma hissi ve ağrı ve acı hissi
3. Devre: 5-12 dakika içinde uyuşmayla birlikte hissizlik
4. Devre 12-15 dakika içinde hücre faaliyetinde artma olmadan derin dokuda genişleme

Soğuk uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar:

Buz uygulamanın en kolay ve iyi yöntemi 12-30 dk arasında parçalanmış buz şeklinde yaralı bölgeye uygulanması şeklindedir. Paraçalanmış buz,küp şeklindeki buzlardan daha iyi etki etmektedir.
Buz paketleri deriye direkt olarak uygulanmamalı, deriyi tahriş edebilmektedir. En kötü ihtimalle ince bir kıyafet yaralı bölgenin üzerine konularak buz paketleri uygulanmalıdır.
Soğutucu spreyler sprain,strain,fraktur ve kontuzyon gibi yaralanmalarda uygulanmamalıdır.
Buz tedavisi uygulanırken, yaralı bölge elevasyon(kalp seviyesi üstü çıkartmak) yaptırılarak kan akışı azaltılır ve tedavi sürecine katkı sağlanır.

Compresyon(bölgesel basınç) uygulanarak yaralı bölgedeki kanamayı,ödem toplamasını kontrol altına almaya yardımcı olur.
Kaynak:Spor Bilimleri Öğretimi (2014) H.A.
Wellness Trainer Onur Apaydın.

 

Suyun  Sağlık için önemi yazımızı okumak için tıklayınız.

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz