Ekstrem Sporlar

Wellness Nedir? Wellness Antrenörlüğü Nedir?

Wellness Nedir Wellness Antrenörlüğü Nedir?

Wellness Antrenörlüğü Nedir?

Bugün sizlerle Wellness nedirWellness Antrenörlüğü Nedir? Wellness Antrenörü Nasıl olunur? sorularının cevabını bulacağız. Bildiğimiz üzere ortada bir Antrenörlük var ama kimse bu antrenörlüğün ne olduğu ne görevleri olduğunu bilmiyor. Rekreasyonist.com yöneticileri olarak bu sorulara cevap vermek amacı ile bu makaleyi kaleme aldık.

Wellness Nedir?

Wellness’ın Türkçe karşılığı esenlik, ferahlık, refah ve iyi olma durumudur. Wellness kavramının özünde her yönüyle daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat sürebilmek amacı yatmaktadır.. Wellness kalite ve yaşam kelimelerinin birleşimleri, mükemmelliğin ve üstünlüğün varlığı olarak tanımlanmıştır.

Wellness Antrenörlüğü Nedir?

Wellness Atrenörlüğü, geleneksel yaşam koçluğu, sağlık için bireysel antrenman, grup egzersizleri, sağlık ve stres yönetimi danışmanlığının bir birleşimidir.

Bireyler sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için her türlü aktiviteyi yaptıran bunlar için kurulmuş olan wellness salonlarının antrenörü olarak görev yapan kişiye Wellness Antrenörü denir.

Wellness Nedir Wellness Antrenörlüğü Nedir?

 

Wellness Antrenörlüğünü hangi Federasyon verir?

Wellness Antrenörlüğünü Türkiye Herkes için Spor Federasyonu belirli bir kursa tabi tutarak şartları karşılayan bireylere belirli bir ücret karşılığında vermeketedir. Federasyonun görevi ise ” Spor, sağlık halk bilinçlendirme ve hobi amaçlı Herkes İçin Spor Animatörü, Herkes İçin Spor Lideri, Wellness, Yoga ve rekreatif ve spor-sağlık amacı güden branşlarda antrenörler yetiştirmek için eğitim programları düzenlemek, Sağlıklı Yaşam, Wellness, Yoga, Herkes İçin Spor amaçlı özel spor tesislerinin standartlarını belirlemek ve tesislerin denetim, gözetim ve tescil işlemlerini yürütmek’’ Federasyonun görevleri arasındadır.

Wellness Nedir Wellness Antrenörlüğü Nedir?

Wellness Antrenörü olmanın şartları nelerdir.

Öncelikle bu kapsamada Herkes için Spor Federasyonunun duyurmuş olduğu kursları takip etmek sizin lehinize olacaktır.  Şehrinizde açılacak kursu tespit ettikten sonra aşağıdaki maddeleri karşılıyor olmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Antrenör eğitim kursuna katılacaklarda aranılacak koşullar
• Lise veya dengi okul mezunu olmak.
• 18 yaşını doldurmuş olmak,
• Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı ile malul olmamak,
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis ya da affa uğramış olsalar bile, devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, devlet sırlarını açığa vurmak suçlarından dolayı tecil edilmiş olsa dahi ceza almamış olmak,
• 7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı resmi gazete’de yayımlanan gençlik ve spor genel müdürlüğü amatör spor dalları ceza yönetmeliği ve hazırlanacak federasyon disiplin talimatına göre son üç yıl içinde bir defada altı aydan fazla ve/veya toplam bir yıldan fazla ceza almamış olmak.

İSTENİLEN BELGELER

KURS BAŞVURU FORMU(Tarih ve İmza olmalı)-
FORMU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

• 4 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF(4,5×6 cm) – Orjinal

• DİPLOMA VEYA MEZUNİYET BELGESİNİN TASDİKLİ SURETİ (RESMİ KURUMLAR VEYA NOTER ONAYLI ) – Onaylı Sureti

• (Öğrenci olanlar için en son mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın onaylı sureti ve güncel tarihli öğrenci belgesi) E-Devlet üzerinden alınan öğrenci ve mezuniyet belgeleri geçerlidir.

• SAVCILIK İYİ HAL KAĞIDI (internet ortamında e-devlet’ ten alınmış belgeler geçerlidir) – Belgenin aslı

• SAĞLIK RAPORU (Aile Hekimliğinden ve/veya Hastanelerden) – Belgenin aslı

• GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SPORDA CEZA ALMADIĞINA DAİR YAZI (Kursiyerin Spor Geçmişi Olmasa Dahi Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğünden Sporda Cezaları Olmadığına Dair Yazı Alınması Şarttır.) – Belgenin aslı

• NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ

• KURS ÜCRETİ DEKONTU

ÜCRET

BESYO ÖĞRENCİSİ VE MEZUNLARI
700 TL

DİĞER KATILIMCILAR
1.400 TL

MUAFİYET DURUMU İLE İLGİLİ BİLGİ

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu veya Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinden mezun olanlar ile son 4 yılda (belge düzenleme tarihinden itibaren) 1. kademe ve daha üst kademe antrenör kursu tamamlayanlar temel eğitim(teorik) derslerinden muaf olacaktır (Antrenörlük Belgesi, ilgili Federasyondan ya da resmi kurum veya kuruluşlar tarafından onaylanmış sureti olacaktır.)

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

1 Yorum var

  • buyuk sehir belediyesi spor mudurlugunde calısıyorum yaklasık 20 yıldır tekvando yapıyorum su andada spor salonunda gorevliyim salona gelen cocuklara spor yaptırmak istiyorum velnes yardımcı anrönörluk belgesi alsam bu cocuklara spor yaptıra bilirmiyim saygılar

Yorum yaz