Sağlık

Vücuttan toksinlerin dışarı atılması

Vücuttan toksinlerin dışarı atılması

Vücuttan toksinlerin dışarı atılması 

Hızlı nüfus artışı, plansız kentleşme ve sanayileşme ile yaşam kalitesini arttırma çabaları sonucu, kentlerde hava, su, toprak, gürültü ve görüntü kirliliği gibi olumsuz çevre koşulları, vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflatma olmak üzere kanser, kalp-damar hastalıkları ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olarak görülmektedir. Hava kirliliği akciğerler yoluyla vücudumuza giren zararlı madde miktarını arttırmaktadır. Sigara, cilde uygulanan pek çok kozmetik ürün, ince tozlar, tatlandırıcılar, kullanılan yapay katkı maddeleri, renklendiriciler, böcek öldürücü ilaçlar, yiyeceklerimize karışan kimyasallar, hormonlar, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), ağır metaller, yaşanılan çevredeki birçok toksin (zehir) kaynağı, vücudumuza çeşitli zararlı maddelerin birikimini yavaş yavaş arttırmaktadır.

Vücudumuzda biriken bu zararlı maddeler zamanla vücudun direncini azaltmakta veya direncini azaltmakta veya direncin kırılmasına neden olmaktadır. Öyle ki, vücutta hormonal dengesizlikleri, sinir, sindirim ve dolaşım sistemi bozuklukları, fizyolojik dengesizlikler, hatta kanser gibi geri dönüşümü çok zor olan hastalıklara yol açabilmektedir. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak sağlıklı ve dinç kalarak kaliteli yaşam için vücuda dışarıdan bilinçli bir şekilde yardım ederek vücuttan toksinlerin atılması sağlanmalıdır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücutta biriken bu zehirli maddelerin atılmasını sağlamak için yaşamımız süresince almamız gerekli önlemler vardır. İşte vücudumuzda biriken ve vücutta toksik etki yapan maddelerden temizlenme işine detoks denilmektedir.

 

Detoks için Neler Yapmalıyız?

1. Düzenli olarak günde en az üç öğün yemek yenilmelidir. Dikkat edilerek yapılırsa beş öğün yemek daha yararlıdır. Ancak öğün sayısını arttırınca bir öğünde yenilen besin miktarı azaltılmalıdır. Başka bir anlatımla öğün sayısı artırılınca bir günde alınan besin miktarı aynı kalmalıdır. Kilo verme adına günlük öğün atlaması yapılmamalıdır.

2. Hayvansal protein ihtiyacı balık gibi deniz ürünlerinden veya doğada yetişmiş hayvanlardan sağlanmalıdır.

3. Ekolojik tarım ortamında yetişmiş organik besinler tüketilmeye çalışılmalıdır. Genetiği değiştirilmiş ürünlerden kaçınılmalıdır.

4. Su içmek için susamayı beklenmemelidir. Su ihtiyacı mevsimlere göre değişebilir. Ortalama günde besinlerle birlikte 2,5 litre su tüketilmelidir. Ancak su ihtiyacını çalışan kişiye ve mevsimlere göre değiştiği bilinmeli ve su ihtiyaçtır diye miktar abartılmamalıdır.

5. Sigara alkol, kahve gibi uyarıcılardan uzak durmak detoks için önemlidir.

6. Her öğünde meyve ve sebze tüketilmeye özen gösterilmelidir. Özellikle kuşluk ve ikindi ara öğünlerinde meyve, sebze ve bunların suları tercih edilmelidir. Örneğin havuç, elma, pancar, şalgam, çilek, kavun, brokoli ve kivi gibi meyve ve sebzeler tercih edilmelidir.

7. Alınan tüm besinlerin taze ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Mevsim sebzeleriyle yapılmış salatalara limon suyu, sirke veya çok az miktarda zeytinyağı ilave edilmelidir. Bilhassa akşam yemekleri erken yenmeli en geç 19.00’da bitirilmelidir.

8. Bağırsakların düzenli çalışması için yatarken bir bardak ılık suya ya da süte bir çay kaşığı taze bal ilave edilip içildikten sonra yatılmalıdır.

9. Diş hijyenine dikkat edilmelidir. Düzenli olarak dişlerinizi uygun diş macunu kullanarak fırçalayınız, en azından her yemekten sonra ağzınızı bol temiz suyla çalkalayınız.

10. Çok gerekli olmadıkça ağrı kesici, antibiyotik, gaz giderici gibi ilaçlar kullanmayınız. Vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutabilmesi için bu gereklidir.

11. Düzenli olarak sıcak ve soğuk su duşları dönüşümlü şekilde alınmalıdır. Yemeklerden sonra yapılacak hafif akşam yürüyüşleri ya da çeşitli aktiviteler, vücuttaki toksinlerin daha kolay atılmasına yardımcı olur.

12. Yoğun bir çalışmadan sonra dinlenmek için kendimize zaman ayırmayı ihmal etmemeliyiz. Bu, vücuttaki organ ve organ sistemlerinin aşırı çalışmasında zarar görmemesi için gereklidir.

13. Cilt sağlığı ve detoksu için buhar banyoları, sauna, hamam ve masaj yararlıdır. Cilt ne kadar sağlıklı ise vücudun korunması o kadar kolay olur. Bunlar abartılmadan yapılmalıdır.

14. Gereğinden fazla yemek ve düzensiz beslenmenin vücuda büyük zarar verdiği daima hatırlanmalıdır. Vücudun ihtiyacı olan doğada bulunan 50 çeşit besin öğesinin vücudunun gereksinimi oranında alınması şarttır. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı beslenme vücut için zorunludur be bunu yapabilmek bir nevi sanattır.

15. İhiyaçtan fazla alınacak besinlerin vücut için yararlı olmayacağı hatta zararlı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

16. İnsanın en önemli özelliklerinden biri olan psikolojik yapısıdır. İnsanın sağlığı, motivasyonu ve başarısı için psikolojik yapının sağlamlığı ilaç kadar etkilidir. Bu nedenle bizi güldürecek veya gülümsetecek ortamlarda, sevdiklerimizle bir arada olmaya özen gösterelim. Fırsat buldukça büyüklerimizi, dostlarımızı ziyaret etmeye çalışmalıyız optimist, yani pozitif olmaya çalışarak sağlıklı kalmanıza ve sağlıklı, mutlu uzun bir ömür yaşamamıza öncülük etmeliyiz. Vecizesi sağlığın önemini o zamanın diliyle çok güzel ve anlamlı olarak açıklamaktadır. Bir insanın başarılı, mutlu, kendisi ve çevresiyle barışık olabilmesi için önce sağlıklı olabilmesi gerekir. Bir sporcunun bedenen, ruhen ve bilişsel yapı bakımından sağlıklı olmadan başarılı olmasını düşünemeyiz. Genelleştirme yaparsak mesleğimiz veya işimiz (öğretmen, sanayici, emekli, ev hanımı) ne olursa olsun önce sağlıklı ve dinç olmalıyız. Sağlıklı ve dinç kalmada beslenme birincil çevresel koşullardandır. Beslenme gözardı edilerek sağlıklı kalınamaz.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz