Ekstrem Sporlar

Vücut Geliştirmenin Yaşı Var Mıdır ?

Yazar : Gökhan Peker

İnsan vücudunun yaşa göre farklı hareket kabiliyetlerine sahip olduğu bilinmektedir. Ergenlik çağındaki bir bireyle ondan 5 yaş büyük başka birinin vücudu, hormonal salınımı ve diğer özellikleri aynı olmayacaktır. Bu husus spor faaliyetlerinde dikkat edilen bir konudur.  Birçok kişi buna bağlı olarak vücut geliştirmenin herhangi bir yaş sınırı olup olmadığını merak etmektedir.

Vücut Geliştirmek İçin Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Vücut geliştirmeyi yalnızca estetik görünüme kavuşmayı sağlayan bir faaliyet olarak görmemek gerekir. Burada temel amaç kasların gelişmesi, kemiklerin ve vücudun dayanıklı, güçlü hâle gelmesidir. Bu bakımdan vücut geliştirme faaliyetlerini salt görsellik olarak algılamamak gerekir. Bu durum vücut geliştirmeyi hemen hemen her yaş grubu için mümkün kılmaktadır.

Farklı Yaş Gruplarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ancak her yaş grubunun farklı bir metodu olması gerekmektedir. Ergenlik çağında ve önceki dönemlerde kasların belirginleşmesi mümkün olmayabilir. Bu dönemlerdeki çocuklar ve gençlerin kasların görünümüne değil gelişimine odaklanmaları gerekmektedir. Bu şekilde vücut geliştirme faaliyetleri daha kolay olacak ve daha verimli sonuç alınacaktır.

Body building, her yaşta yapılabilmektedir. Ergenlik dönemi ve öncesinde vücut geliştirme yapmak isteyen kişilerin daha hafif antrenmanları olmaktadır. Ancak 7 yaşından itibaren ağırlık kaldırmaya başlanabilmektedir. Vücut gelişiminin ağırlıklı olarak 16 yaşından sonra tamamlandığı bilinir bu yüzden belirli bir yaştan sonra kişinin kendisini yetişkin olarak görüp vücut geliştirme faaliyetlerini bu şekilde yürütmesi faydalı olacaktır. Ancak her yaşa ve bedene göre ayrı bir program uygulamak elzemdir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz