Beslenme

Vücut Geliştirme Yaparken Beslenmenin Önemi

Yazar : Gökhan Peker

Vücut geliştirmenin temel amacı, bedendeki kasları ortaya çıkararak vücudu belli bir estetiğe göre dizayn edebilmektir. Bunun için sıkı bir çalışma gerekecektir. Ancak beslenmenin vücut geliştirme açısından kilit bir noktada olduğunu belirtmek gerekir. Zira body building yalnızca bir spor faaliyeti değildir ve beslenme düzeni bunun ciddi bir parçasıdır.

Vücut Geliştirme Sırasında Nasıl Bir Program Uygulanmalıdır?

Kasları geliştirirken ve vücuda bir görünüm kazandırmaya çalışılırken dikkat edilmesi gereken temel mesele yağ-kas oranını koruyabilmektir. Kaslar gelişse bile, vücudun gereğinden fazla yağlanması kötü bir görüntü oluşturabilmektedir. Ayrıca kasların kiloya dönüşmesi ciddi bir risktir. Bu bakımdan vücut geliştirme yaparken aşırı yağlı ve kilo aldırıcı besinlerden kaçınmak faydalı olacaktır. Özellikle fast-food ürünleri bu süreçte zararlı olabilir.

Ancak vücut geliştirme sırasında uygulanması gereken diyetin kişiyi besinlerden mahrum bırakacak bir beslenme biçimi olmadığını da belirtmek gerekir. Tam aksine, kasları geliştirmek için belli maddelerin alınması gerekmektedir ve bunlar alınmadan bir gelişim sağlamak söz konusu olamaz. Protein başta olmak üzere çeşitli maddeler alınarak vücut geliştirilebilir.

Tercih edilmesi Gereken Besinler

Vücut protein gibi maddeleri almadığı sürece kasların gelişmesi için gerekli ortam sağlanamayacaktır. Kırmızı et, yumurta, baklagiller gibi protein içeren ürünler body building esnasında sık sık tüketilmelidir. Bu ürünlerin bir diğer avantajı ise kişiyi tok tutmasıdır. Kas geliştirme faaliyetlerinde protein içeren ürünler tüketmek hayati bir yere sahiptir. Bu bakımdan belli bir diyet programı uygulamak faydalı olacaktır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz