Kampçılık

Uyku Tulumu Nasıl Seçilmelidir ?

Yazar : Gökhan Peker

Uyku tulumu seçmek, kamp yapanlar için çok önemli bir konu haline gelmektedir. Kamp yapmak, günümüzde fazlaca yapılan bir aktivite olduğundan kamp malzemelerine olan önem biraz daha artmaktadır.Uyku tulumu da kamptan zevk almanız için önem arz eden ekipmanlardan bir tanesidir.Fakat hangi uyku tulumu alınmalı veya hangi özelliklerine göre alınmalı konusu kafa karıştırabilmektedir.

Uyku tulumu seçerken ilk olarak kampa hangi mevsim gideceğiniz önemlidir. Bir kış kampına yaz için tasarlanan uyku tulumuyla gitmeniz veya yaz kampına kış için tasarlanan uyku tulumuyla gitmeniz sizin için büyük bir sorun oluşturacaktır. Kaç mevsim kullanacaksanız ona göre bir uyku tulumu almanız sizin için iyi olacaktır.

UYKU TULUMU DERECELERİ

Uyku tulumu için bir Avrupa standarttı bulunmaktadır. Uyku tulumunu alırken özellikle internetteki alışverişlerde bu standartlara göre derecelendirilip derecelendirilmediğine, ISO 23537-1 olan boy ölçülerini ve yalıtımları düzenleyen ve ISO 23537-2 uyku tulumunun malzeme ve kumaşını düzenleyen standartlara uygunluğu kontrol edilerek alınmalıdır.

Avrupa standartlarına göre dört adet sıcaklık değeri vardır. Her uyku tulumu için bu sıcaklık değerleri farklılık gösterebilmektedir.

  • Üst Limit (Tmax): Standart erkeğinçok fazla terlemeden uyuyabileceği sıcaklıktır.

(Başlık ve fermuarların açık bir şekilde ve kolların dışarıda uyunduğu kabul edilir.)

  • Konfor (Tcomfort):  Standart kadının rahat şekilde konforlu uyuyabileceği sıcaklık olarak kabul edilir.

(Bir kat giysi ve bere giyildiği, fermuarların ve başlığın ise kapalı şekilde uyunduğu kabul edilir.)

  • Alt Limit (Tlimit): Standart erkeğin cenin pozisyonundayken sekiz saat boyunca uyanmadan uyuyabileceği sıcaklık değeridir.
  • Ekstrem (Textreme):Standart kadının altı saat boyunca hipotermiden ölüm tehlikesi geçirmeyeceği sıcaklık değeridir.

HAFİF OLMASI

Uyku tulumu çantanızda çok yer kaplayan bir malzeme olmakla birlikte ağırlığı da zaman zaman önem kazanan bir malzemedir. Gideceğiniz yere ve ihtiyacınıza göre (yürüyerek gidecekseniz) en hafif ve ebat olarak en küçük uyku tulumunu seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

UYKU TULUMU ŞEKLİ

Uyku tulumu tipi olarak temelde iki çeşit mevcuttur. Biri dikdörtgen diye tabir edilen uyu tulumu olmakla birlikte ikincisi kamp ve yürüyerek yapılan seyahatler amacıyla kullanılan uyku tulumlarının ilk tercihi olan mumya tipi uyku tulumudur. Bunun sebebi mumya tipi tulumların vücuda daha yakın olmasıyla havayı ısıtmanın daha kolay olmasıdır. Bunun yanında mumya tipi tulumlar daha az malzeme gerektirdiği için daha hafif ve aha az yer kaplarlar.

Fermuar konusu da değinmem gereken konularda birisidir. Çene yapısından ayaklara kadar inen veya uyku tulumu boyunun yarısına kadar açılan fermuarlar mevcuttur. Yarı fermuarlar diğerine göre daha iyi ısıyı muhafaza etmekler birlikte yaz aylarında fermuarları açarak battaniye gibi kullanma imkanı olmayan fermuar olduğundan genelde kampa gidenler her mevsim ayrı tulum almamak adına yaz aylarında açılıp battaniye olarak kullanılan çeneden ayaklara kadar açılan fermuarı tercih etmektedirler.

DOLGU MALZEMESİ

Uyku tulumu dolgu malzemesi olarak, şeklinde olduğu gibi temelde iki çeşidi vardır. Biri sentetik diğeri ise kaz tüyüdür. Kaz tüyü uyku tulumları daha çok yüksek irtifa aktivitelerini yapacaklar için tercih edilir. Daha hafif ve daha az yer kaplaması ayrıca sentetik uyku tulumuna göre daya iyi ısıtması tercih sebebiyken su ile temasında suyu çekmesi de dezavantajları arasındadır. Fiyat anlamında sentetik uyku tulumuna göre pahalıdırlar.

Sentetik uyku tulumu ise fiyat olarak daha ucuz ve temizliği daha kolaydır. Sentetik uyku tulumu su ile teması halinde ısı özelliklerinin bir miktarını kaybederlerken kaz tüyü ile kıyaslanırsa su ile temasta izolasyon özellikleri daha iyidir. Buna karşılık daha ağır ve daha çok yer kaplar ve kaz tüyüne göre daha az kaliteli bir malzemedir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz