Kampçılık

Uyku Tulumu Nasıl Kullanılmalıdır ?

Yazar : Gökhan Peker

Uyku tulumu, bir kişinin yumuşak zeminde vücut ısısını muhafaza ederek ısınmasını sağlayan bir kamp malzemesidir. Uyku tulumunu doğru bir şekilde kullanmanız sizin yapacağınız kamplar sırasında rahat edip güzel bir uyku çekmenize sebep olacaktır.

Uyku tulumu öncelikle sıkıştırma çantasıyla sıkıştırılarak çantanın içine veya uyku tulumu bölgesine konulmalıdır. Çok zorda kalınırsa çantanın dışına da su geçirmeyecek bir ek malzeme yardımıyla asılabilir.

UYKU TULUMU KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Uyku Tulumu İle Yatmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

  • Giyeceğimiz kıyafetlerin etkinlik sırasında giydiğimiz kıyafetlerden başka temiz ve kuru kıyafet olmasına dikkat edilmelidir.
  • Vücudunuzu ısıtarak uyku tulumuna girmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bunun için çay, sıcak çikolata vs. gibi ya da uyumadan önce yapacağınız küçük bir yürüyüş sizin vücudunuzun ısınmasını sağlayacaktır.
  • Uyku tulumuna girerken öncelikle üşümemek adına fazla kıyafetle girmeniz sizin üşümenize sebep olacaktır. Şayet uyku tulumu sizin vücut ısınızı korumaya yönelik bir malzeme olduğundan fazla kıyafet vücut sıcaklığınıza ulaşamadığı için sizin üşümenize neden olur.
  • Yatmadan önce tuvaletinizi yapmamanız yine üşümenize yol açacaktır. Vücudunuz sizde bulunan her sıvıyı sıcak tutmak için sizin ısınıza muhtaçtır. Vücudunuzun sıcaklığını koruması için tuvaletinizi yapmanız hatta yattıktan sonra tuvaletiniz geldiyse kalkıp ihtiyacınızı gidermeniz sizin için iyi olacaktır.

Uyku Tulumu İle Yatış Esnasında Neler Yapılmalıdır ?

  • Geceleri zemin kötü olacağından iyi bir mat kullanmanız alttan soğuk gelmemesi adına sizi koruyacaktır.
  • Uyku tulumunda yatarken, nefes alış verişinizin uyku tulumu dışına olması gerekmektedir. Eğer uyku tulumu içine nefes alıp verirseniz içeride nem oluşacağından yine üşümenize sebep olacaktır.
  • Sıcak su torbası veya pet şişeye koyacağınız sıcak su uyku tulumu içinde ki sıcaklığı arttırarak içi daha fazla sıcak olan bir uyku tulumu oluşturabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz