Turizm

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler

Türkiye'de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Macera rekreasyonunun en önemli aktivitelerinden biri olan yamaç paraşütü Türkiye gibi cennet bir ülkenin coğrafi yapısına bakıldığında, bir çok bölgesinde yapılabileceğini görürsünüz. Türkiye’de uçuşa elverişli yüzlerce bölge ve uçuş noktası bulunmaktadır. Türkiye’de yamaç paraşütünün hızla gelişmesi ile birlikte bizlerde Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak yerler ‘in arasından en iyilerini derleyip sizlerle paylaşmak istedik..

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak En İyi Yerler

Kısaca yamaç paraşütünden bahsetmek gerekirse, hemen hemen Türkiye’de her şehrin civarında yamaç paraşütü ile uçmak için uygun noktalar bulabiliriz. Diğer hava ve uçuş araçları ile kıyaslarsak yamaç paraşütünü öğrenmek daha kolay ve kullanmak daha keyif vericidir. Tüm uçuş noktalarında ücretler 250-300 tl civarında değişmektedir. Belli başlı sağlık problemleri haricinde hemen herkesin yapabileceği yamaç paraşütünün en iyi ve en güzel adreslerini rekreasyon uzmanlarımıza sorduk. Listemiz şu şekilde;

1- Fethiye / Babadağ

İnsanların yamaç paraşütü dediği zaman akıllarına ilk geldiği yer Fethiye / Babadağ’dır. Babadağ Fethiye’ye 2000 metreye kadar tepeden bakar ve yamaç paraşütü yaparken meşhur Ölüdeniz manzarasını izleyebilirsiniz. Fethiye / Babadağ aynı zamanda Uluslararası Hava Oyunları’na ev sahipliği yapıyor. Yukarıda ki videoda Babadağ’da yamaç paraşütü deneyimini izleyebilir ve tecrübe edinebilirsiniz. Fethiye, Babadağ Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda ilk sırada yer alıyor. İyi uçuşlar. 🙂

2- Erzincan / Munzur Dağları

Erzincan Munzur Dağları

Erzincan, Munzur Dağları

3000 metreyi aşkın yüksekliği ile uçuşsever ve profesyonel yamaç paraşütçüler arasında popüler bir yeri olan Munzur Dağları amatör olarak yamaç paraşütü yapmak isteyenlere de 1250 metre yükseklikte ki diğer uçuş pistleriyle hizmet veriyor. Munzur Dağları ; Erzincan’a 7 km kadar uzaklıkta olup, bölge yaylabaşı beldesi üzerinde bulunmakta. Bölgenin diğer cezbedici noktası ise sabahları yapılan serpme köy kahvaltısı, bölgedeki yöresel ürünlerle yapılan kahvaltıların tadı herkesin damağında kalıyor. Bir diğer güzelliği ise Merhum efsane vali Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen Yamaç Paraşütü Festivalleri her sene burada düzenleniyor. Munzur Dağları Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 2. sırada yer alıyor.

3- Adıyaman / Nemrut

Nemrut Dağı

Adıyaman, Nemrut Dağı Milli Parkı

Kültür turizmi ile adından sıkça söz ettiren Nemrut Dağı Milli Parkı, yamaç paraşütü içinde 2200 metre yüksekliği ile yeni yeni tanınan ve cezbedici mekanlardan biri haline geliyor. Adıyaman’da ki Maceraperest Doğa Sporları Kulübü, yılda bir kaç kez burada yamaç paraşütü kursu düzenliyor. Buradan tüm Adıyaman’ın ve Atatürk Baraj Gölünün enfes manzarası ile uçmanın keyfini fazlası ile çıkarabilirsiniz. Nemrut Dağı Milli Parkı Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 3. sırada yer alıyor.

4- Bolu / Abant

Bolu Abant’ın yemyeşil manzarasını bence bilmeyen yoktur. Birde o manzaranın üstünde yamaç paraşütü yaptığınızı düşünün. Bu keyfin yerini gerçekten başka hiç birşey tutmuyor ve sanki bir cennetin üzerinde uçuyorsunuz. Abant Örencik ve Çepni yaylası amatör yamaç paraşütçüleri için gerçekten birebir. Türk Hava Kurumu eğitim uçuşları açısından Türkiye’nin en uygun alanları olarak belirlediği Örencik ve Çepni yaylasına gelmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Yukarıda ki videodan bölge hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Bolu, Abant Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 4. sırada yer alıyor.

5- Kaş / Asas Tepesi

Antalya Kaş Asas Tepesi

Kaş, Asas Tepesi

Dalış ve su sporlarına uygunluğu ile tanınan Kaş ve sahili, yamaç paraşütü içinde oldukça elverişli bir coğrafyaya sahip. 1000 metreyi aşkın yükseklikteki pistinde pilot eşliğinde kolaylıkla yamaç paraşütü yapabilir, bu keyfi tadabilirsiniz. Gitmeden uyaralım, fiyatları biraz tuzlu olup 100 euro gibi bir rakam istiyorlar. Yarım saat kadar süren bu macerada Antalya, Yunanistan’ın Meis Adası ve civar köyleri kuşbakışı görebilirsiniz. Kaş, Asas Tepesi Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 5. sırada yer alıyor.

6- Denizli / Pamukkale / Dinamit Tepesi

Pamukkale Dinamit Tepesi

Denizli, Pamukkale, Dinamit Tepesi

Pamukkale’de ki eşsiz güzellik ve manzarasıyla dikkat çeken Dinamit Tepesi’nin en büyük özelliği her mevsim yamaç paraşütü yapabilir olmanızdır. Dinamik Tepesi Denizli’nin şehir merkezine 20 km kadar uzaklıkta olup 300 metre yükseklikte ki pisti amatörler için gayet uygun. Uçuş esnasında  Denizli’nin eşsiz güzelliği ve antik kentleri seyrederken, inceden Pamukkale Travertenlerinide seyredebiliyorsunuz.  Dinamik Tepesi Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 6. sırada yer alıyor.

7- Kayseri / Alidağ

Kayseri Alidağında yamaç paraşütçüler için bir çok avantaj bulunmaktadır. Ulaşımının çok kolay olması, Kayseri şehir merkezine 6 km uzaklıkta olması herkes için çok iyi birşey olmakla birlikte, 1750 metre yükseklikteki pisti profesyonel ve yarı profesyonel yamaç paraşütçüler için ideal bir yer. Şuanda buraya tur düzenleyen herhangi bir firma olmamakla birlikte, 2004’te Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası burada düzenlenmiştir. Yukarıdaki videoda bölge hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Alidağ Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler sıralamamızda 7. sırada yer alıyor.

Hepinize güzel ve keyifli uçuşlar diliyorum, kendinize iyi bakın. 🙂 Tecrübelerinizi ve değerlendirmelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz