Turizm

Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler

Türkiye'de Scuba Diving Yapılacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Su altı sporlarına ve suyun altında ki muhteşem dünyaya olan ilgi son yıllarda oldukça arttı. Bunun sonucu olarak Türkiye’de dalgıç sayısının bi hayli artması gözlemlenirken, su sporları ve dalış sporlarına ilgi mükemmel derecede arttı. Bu yazımızda Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler sıralamamızı yayınlayacağız. Rekreasyon uzmanlarımız en güzel yerleri sizler için derledi. Marmara ve Karadeniz suları henüz popüler olmadı fakat Ege ve Akdeniz suları scuba diving adı verilen tüplü dalış için en uygun sular arasında gösterilmekte.

Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak En İyi Yerler

Denizleri ve altındaki muhteşem manzarayı sadece teknelerden ve belgesellerden seyretmek yerine içinde keşfetme ve macera hissi olan okurlarımız için aşağıdaki liste onlara bambaşka bir tecrübe ve yeni heyecanlar kazandıracaktır.

Bu yaz tatil planlarınızı yapmadan önce herkesin listemizi gözden geçirmesini tavsiye ederiz. İyi tatiller. 🙂

1. Fener Adası, Çeşme, İzmir

Fener Adası, Çeşme

Fener Adası, Çeşme, İzmir

Minik, renkli ve zararsız balıkların yanınızdan sakin ve güzelce geçip gidebileceği Fener Adası açıklarında aynı zamanda sünger ve mercanları izleyebilirsiniz. 18 metre derinliği bulunan Fener Adasında ki dalış noktasında eski fok mağaraları bulunmaktadır. Yanınızdan bir fok balığı geçerse telaşa kapılmayın, dost canlısıdırlar. İzmir, Çeşme, Fener Adasında ki dalış noktası Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize ilk sıradan giriyor.

2. Flying Fish, Kaş, Antalya

Flying Fish

Flying Fish, Kaş, Antalya

Kaş açıklarında bulunan ve Meis Adasının hemen yakınında bulunan Flying Fish dalış noktası scuba diving (tüplü dalış) severlerin en uğraş noktalarından birisidir. Su akıntılı ve dalış noktası 65 metre derinlikte olmasına rağmen en iyilerin tercihi denilebilir. Amatörler için uygun olamayan bölge su akıntılı ve zor olduğu için tecrübeli dalışseverler için daha uygun. Suyun dibinde 2. dünya savaşından kalma İtalyan savaş uçağı enkazıda bulunmaktadır. Flying Fish, Kaş Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize 2. sıradan giriyor.

BONUS VİDEO ;

3. Büyük Resif, Bodrum, Muğla

Büyük Resif, Bodrum, Muğla

Büyük Resif, Bodrum

Sabahın ilk saatlerinde kalkıp, ilk tekneye yetişmek her zaman iyidir. Suyun berraklığının keyfini bu sayede daha iyi çıkarabilirsiniz. Büyük resife yarım saatlik bir tekne yolculuğundan sonra ulaşabilirsiniz. Bodrum, büyük resif adeta Ege denizinin minik bir akvaryumu pozisyonunda. En büyük özelliği Ege’nin bütün balıklarının resifte bulunması… Bodrum’da ki kargı adası da tıpkı Büyük Resif gibi komşu bir scuba diving noktası. Büyük Resif, Bodrum Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize 3. sıradan giriyor.

4. Akvaryum Koyu, Fethiye, Muğla

Akvaryum Koyu, Fethiye, Muğla

Akvaryum Koyu, Fethiye

Dünya’nın bir çok yerinden yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Akvaryum Koyu’nda scuba diving yaparken fazla derinlere dalmadan da koydaki bir çok güzelliği görme şansını yakalayabilirsiniz.  Akvaryum Koyu, Fethiye Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize 4. sıradan giriyor.

5. Sakarya Batığı, Kalkan, Antalya

Sakarya Batığı, Kalkan, Antalya

Sakarya Batığı, Kalkan

Her seviyeden amatör ve profesyonel dalgıçlara hitap eden Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan mahallesinde ki Sakarya Batığında scuba diving yaparken hem kendinizi keşfedeceksiniz, hemde ruhunuzu dinleyeceksiniz. “Duchess of York” adında İngiliz yük gemisinin batığı on beş metreden başlayıp, elli metreye kadar derinleşiyor. Acemi dalgıçlar pruvasına kadar dalabilirlerken, deneyimli bir dalgıçsanız batan geminin pupa bölgesine kadar dalabilirsiniz. Sakarya Batığı Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize 5. sıradan giriyor.

6. Delimehmet, Ayvalık, Balıkesir

Delimehmet, Ayvalık, Balıkesir

Delimehmet, Ayvalık

Balıkesir’in Ayvalık kasabasını tatil severlerden duymayan kalmamıştır. Ayvalıkta ki onlarca ada ve dalış noktası scuba diving severlerin uğrak noktası olması haricinde en büyük özelliği de maymun iştahlı olan tüm dalış severleri memnun edecek olması. Her dalışta karagöz sürüsü, mığrı, müren, böcek, gelincik balığı, orfoz ve ahtapot görmek mümkün. Resif üzerindeki tüm canlılar oldukça sakin ve cana yakın. Kolayca izlenip, gözlemlenebilir ve fotoğraflanabilir. Delimehmet, Ayvalık Türkiye’de Scuba Diving Yapılacak Yerler listemize 6. sıradan giriyor.

Hepinize güzel ve keyifli dalışlar diliyorum, kendinize iyi bakın. ???? Tecrübelerinizi ve değerlendirmelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz