Turizm

Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler

Türkiye'de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler
Yazar : Gökhan Peker

Kaya tırmanışı, en keyifli ve en heyecanlı rekreatif etkinliklerden birisidir. Çok ciddi bir konsantre ve dikkat gerektiren bir spor olsa da, kimse anne karnında dağcılık ve kaya tırmanışı yapmayı öğrenemiyor. Rekreasyon uzmanlarımız hem profesyonel hem de amatör dağcılar için Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler listemizi özenle hazırladı. Unutmayın; dağda olmak dünyaya tepeden bakmak, size bir çok güzelliği aynı anda yaşatacaktır.

Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak En İyi Yerler

Yüksek dozda adrenalin isteği, doğa tutkusu ve sevgisi.. Herşeyi bir arada barındıran mükemmel bir etkinlik olan kaya tırmanışı. Zirveye ulaşma isteği ile birlikte azim ve inançın üst seviyelerde olması. Zirveye çıktığınız anda mutluluğun nirvanaya ulaşması. Vakit kaybetmeden listemizi yayınlamaya başlayalım…

1- Geyikbayırı, Antalya

Geyikbayırı, Antalya

Geyikbayırı, Antalya

Sadece ülkemizde değil, tüm Dünya’da bir ünü olan Geyikbayırı, Antalya tırmanış camiasında çok meşhur bir yere sahiptir. Geyikbayırı bölgesinde yüzlerce farklı tırmanış rotası vardır. Tüm rotalar farklı yükseklik ve zorluk derecesine sahiptir. Bu sayede amatör ve profesyonel bütün tırmanış severlere hitap eden bir bölgedir. Geyikbayırı Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda ilk sırada yer alıyor.

BONUS VİDEO ;

2- Aladağlar, Niğde

Aladağlar, Niğde

Aladağlar, Niğde

Kayseri, Adana ve Niğde’yi çevreyelen Aladağlar bir bakıma İsviçre’nin Alp dağları ile kapışır vaziyette. Demirkazık Köyü’ne 10 dakikalık yürüyüşle ulaşacağınız Cimbar Kanyonu’nda eşsiz tırmanış rotaları var. Dağı zirveye tırmanmadan etrafından yürüyerek de geçebilirsiniz. Türkiye’de kaya tırmanışı yapan kişilerin eğitimi içinde kullanılan Cimbar Kanyonu’nda her seviye için uygun rotalar bulabilirsiniz. Aladağlar, Niğde Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamıza 2. sırada yer alıyor.

3- Kaynaklar, İzmir

Kaynaklar, İzmir

Kaynaklar, İzmir

Her yılın ilkbahar aylarında “Kaynaklar Kaya Tırmanışı Etkinliği” yapılan Kaynaklar, İzmir bölgesi kaya tırmanışı için oldukça elverişli bir bölgedir. Yukarıda görselde bu etkinliğe ait bir fotoğraftır. Etkinliğe katılmak için herhangi bir ön koşul bulunmamakla birlikte amatör ve profesyonel her tırmanışçı katılabilmektedir. Kaynaklar bölgesinde 200’den fazla rota bulunmakta ve şehir merkezine yakın olması sebebiyle çok cazip gelmektedir. Kaynaklar, İzmir bölgesi Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 3. sırada yer alıyor.

4- Bafa Gölü, Muğla

Bafa Gölü, Muğla

Bafa Gölü, Muğla

Bafa Gölü’nün eşsiz kıyı manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanışları (bouldering) yapmak oldukça keyif verici ve eğlenceli… Amatör sporcular için oldukça elverişli bir antrenman yeridir. Milas tarafına yolunuz düşerse, gidip mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bafa Gölü, Muğla Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 4. sırada yer alıyor.

5- Çitdibi, Antalya

Çitdibi, Antalya

Çitdibi, Antalya

Listemizin ilk sırasında yer verdiğimiz Geyikbayırı tırmanış bölgesinin hemen yanında yer alıyor Çitdibi, Antalya bölgesi. Zor bir parkura sahip olmasıyla profesyonellerce daha çok rağbet gören çitdibi, son yıllarda popülerliği daha da arttı. Zirveye yaklaştığınızda eşsiz bir manzarayla karşılacaksınız.. Çitdibi, Antalya Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 5. sırada yer alıyor.

6- Kaçkarlar, Rize

Kaçkarlar, Rize

Kaçkarlar, Rize

Her mevsimde gidip görebileceğiniz eşsiz gölleri, uçsuz dağı ve erimeyen buzulları ile dağcıların gözdesi Kaçkarlar bölgesi, kaya tırmanışı için oldukça popüler bir bölgedir. Yaz aylarında ne kadar kolaysa, kış aylarında profesyonellerin çıkabileceği kadar zordur. Altıparmak, Kavron ve Verçenik tepelerine farklı rotalardan çıkabilirsiniz. Kaçkarlar, Rize Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 6. sırada yer alıyor.

7- Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Türkiye’nin ilk tırmanış yerlerinden biri olan Ballıkayalar Kanyonu’nda 1970’lerden bu yana kanyonun her iki tarafında da tırmanış yapılmaktadır. Amatör ve profesyonel her tırmanışçı için uygun olan 100’den fazla rotaya sahiptir. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için çok yakın bir yerdir. İstanbul’dan sıkılanlar için günübirlik kaçılacak nadir bölgelerden biridir ve çadır kampı içinde gayet uygundur. Ballıkayalar Kanyonu Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 7. sırada yer alıyor. Aşağıdaki bonus videomuzda Ballı Kayalar Tabiat Parkı’nı daha detaylı öğrenebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

BONUS VİDEO;

8- Datça, Muğla

Datça, Muğla

Datça, Muğla

Datça, Muğla Türkiye’nin en zor rotalarına sahip tırmanış bölgesidir. Kaya tırmanışı konusunda amatör bölgelerde tecrübe kazanıp buraya gelmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır. İlk denemelerinizi burada yapmanızı kesinlikle tavsiye etmeyiz. Profesyonel kaya tırmanışı yapanlara tavsiyemiz kesinlikle buraya gelmeleri olacaktır. Kuş sesleri ve ileride bulunan kanyondan gelen su seslerinin yankısı eşliğinde macera dolu bir gün geçirebilirsiniz. Datça, Muğla Türkiye’de Kaya Tırmanışı Yapılacak Yerler sıralamamızda 8. sırada yer alıyor.

Hepinize güzel ve keyifli tırmanışlar diliyorum, kendinize iyi bakın. ???? Tecrübelerinizi ve değerlendirmelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz