Turizm

Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları

Türkiye'de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları
Yazar : Gökhan Peker

Dağ bisikleti yapmak için bir yer arıyorsunuz fakat bulamıyor musunuz ? Tüm Dünya’da popülerliği artan ve güzel bir rekreatif etkinlik olan dağ bisikleti için rekreasyon uzmanlarımız Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları olan listemizi sizler için hazırladı.

Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları

Türkiye’de henüz bisiklet turizmi tam kapasitesini kullanamıyor, oysa ki güzel ülkemizin her yerinde her bölgesinde onlarca, yüzlerce harika rota var. Doğanın içinde harika aksiyonlar ve maceralar yaşamak için yazımızı okuyun ve listemizi not edin. Daha fazla uzatmadan listemizi yayınlamaya başlayalım.

1. Samandağ, Hatay

Hatay, Samandağ

Hatay, Samandağ

Türkiye’nin en güneyi olan Hatay sadece yemekleri ile değil, doğa sporlarına yatkın olması ile de meşhur bir kent. Amik ovası, Sayfiye bölgeleri, sahil kesimi gibi bir çok güzel bisiklet rotası mevcut. Hatay’ın korunaklı tarihi bölgesinde en iyi bisiklet rotası ise manzarası ve tarihi bölgesi ile Harbiye bölgesi. Antakya merkezden tırmanışla 5 kilometrelik asfalt yoldan Harbiye’ye ulaşılıyor. Burada Harbiye Şelalesi var. Ardından 7-8 kilometre sonra Döver yoluna ulaşıldığında mükemmel bir panaromik manzara sizi bekliyor. Harbiye Şelalesi ayaklarınızın altında. Buraya eşsiz kafelere oturup günbatımını izleyebilir, sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilirsiniz. Eğer giderseniz bizim içinde bir künefe yemeyi ihmal etmeyin. Samandağ, Hatay Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları sıralamamıza ilk sıradan giriyor.

2. Belgrad Ormanı, İstanbul

Belgrad Ormanı, İstanbul

Belgrad Ormanı, İstanbul

İstanbul’da şehrin içinde yaşayan ve bunalan insanların ilk tercih durağı şüphesiz ki Belgrad Ormanıdır. Orman temizliği, manzarası ve patikaların yanı sıra bisikletçiler için 8 km’lik özel parkuru ile fazla uzaklara gitmeye gerek kalmadan, cazip bir tercih olarak karşımıza çıkıyor. Bisiklet toplulukları hafta sonları buraya gelip patikalarda harika gezintiler yapıyor. Belgrad Ormanı’nda ayrıca bisikletle yön bulma ve macera yarışları da yapılıyor. Çoğu macera yarışının en az bir etabında bisiklet kullanılıyor. Ormanın kır kahveleri ve restoranları kışın da açık. Belgrad Ormanı, İstanbul Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları sıralamamıza ikinci sıradan giriyor.

BONUS VİDEO ;

3. Manavgat Gölü, Antalya

Manavgat Gölü, Antalya

Manavgat Gölü, Antalya

Manavgat dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen şey Manavgat Şelalesidir. Fakat nehrin üst kısmında manzarası ile şelaleyle kapışacak bir göl bulunmaktadır. Manavgat baraj gölünün çevresi 55 km olması nedeniyle usta bisikletçilerin uğrak noktasıdır. Manavgat bölgesinde hem uluslararası maratonlara hem de bisiklet turizmine hitap eden 90 kilometrelik bisiklet parkuru var. Genellikle Alman turist grupları, kiralık bisikletle rehber eşliğinde geçiyor bu parkurdan. Rotada 30-40 kilometre gibi değişik uzunluklarda birbirini zaman zaman kesen yeşil, kırmızı, mavi, mor işaretli rotalar var. Manavgat Gölü, Antalya Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları sıralamamıza üçüncü sıradan giriyor.

4. Eymir Gölü, Ankara

Eymir Gölü, Ankara

Eymir Gölü, Ankara

Eymir Gölü Ankara şehir merkezine yakın olması ve Ankara’nın griliğinden sıkılan bisiklet severlerin uğrak noktasıdır. Bisikletiniz yoksa uygun fiyata bisiklet kiralama imkanınızda mevcut. ODTÜ arazinde bulunan gölün etrafı 12 km civarındadır. Düz asfalt yol olması sebebiyle amatör sporcular için çok uygundur. Eymir Gölü, Ankara Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları sıralamamıza dördüncü sıradan giriyor.

5. Yenice Ormanları, Karabük

Yenice Ormanları, Karabük

Yenice Ormanları, Karabük

Türkiye’nin en büyük ormanları olarak bilinen Yenice Ormanları, büyük ekosistemi ve eşsiz ağaçları ile dikkat çekiyor. Tamamen toprak yoldan oluşan 30 km’lik parkuru profesyonel ve deneyimli dağ bisikletçileri için gayet uygun. Bu harika vadinin tam ortasında bulunan Yenice kasabasında bizim içinde doğal süt ve süt ürünlerini tatmayı unutmayın. 🙂 Yenice Ormanları hem ekoturizm hem de aksiyon deneyimi yaşayabileceğiniz bir yaşam alanı. Bisikletinizi alıp gitmek için en uygun dönem ise sonbahar. Yenice ormanları Türkiye’de En iyi Dağ Bisikleti Rotaları sıralamamıza beşinci sıradan giriyor.

Hepinize güzel ve keyifli günler diliyorum, kendinize iyi bakın. ???? Tecrübelerinizi ve değerlendirmelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz