Rekreasyon

Türkiye’de bir İlk Orienteering ve Plogging Faaliyeti bir arada yapıldı.

Orienteering ve Plogging

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilk yaşandı. İlk defa Orienteering ve Plogging aktivitesi bir arada yapıldı. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Yeşil Öğrenci Projesi Kapsamında gerçekleşen bu organizasyona Gazi Üniversitesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Orienteering ve Plogging Nedir?

Öncelikle Oryantiring (Koşarak ve yahutta yürüyerek hedefi bulma) her türlü arazide yapılmasına olanak olan, Oryantiringcilerin önceden  yerleştirilmiş kontrol noktalarını pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur. Aynı zamanda oryantiring bir “düşünce sporu” olarak da tanımlanabilir. Bunun sebebi harita okuma ve hızlı karar verebilme gibi meziyetlerin atletik özelliklere ilave edilmesi gerekliliğidir. (Daha fazlası için tıklayınız )

Plogging ise; İnsanların koşarken bir eline eldiven giyip diğer eline çöp poşeti alıp mesafe kat ettikçe çevredeki çöpleri toplamasına Plogging denir. Plogging kelimesi “jogging” koşu ve “picking up litter” yani çöp toplama kelimelerinden türetilmiştir. Diğer bir deyişle Plogging; Ekorekreasyon aktivitesi olarak merkezine çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirliği koymasıyla hem bireysel hem toplumsal yarar sağlayan bir aktivitedir. (Daha fazlası için tıklayınız)

Türkiye’de bir İlk Orienteering ve Plogging Faaliyeti

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Beyza Merve Akgül’ün yürüttüğü Yeşil Öğrenci Projesi kapsamında 26 Nisan 2018 Perşembe Günü Ahlatlıbel Ormanında düzenlenen Orienteering ve Plogging aktivitesi güzel görüntülere sahne oldu.

Öğrencilerin gönüllü katılımıyla gerçekleşen bu organizasyona Gazi Üniversitesi öğrencileri akın etti.

Etkinliğin amacı; Orienteering yaparken ormandaki çöpleri toplayarak belirli noktalarda biriktirmek idi.

Orieenteering faaliyeti için Orieentering sporunun önde gelen isimleriden Kenan AKSIN Orieenteering ve plogging yarışması hakkında gönüllü katılan yarışmacılara, yarışma öncesi yarışmanın kurallarını ve ne yapmaları gerektiğini anlattı.

Orienteering ve Plogging

Orienteering ve Plogging

Yarışma sonunda Orieentiring kategorisinde  birinci olan Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü öğrencileri Cafer Bozdağ ve Can Bulut oldu

Orienteering ve Plogging

Orienteering ve Plogging

Türkiye’de ilk defa yarışması olan Plogging Kategorisinde ise birinci olan Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü öğrencileri Fikret Kayhalak, Yusuf Doğan Ertaş, Emre Temel ve Yine Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Kübranur Güç takım halinde katıldıkları yarışmada 1. oldular.

Orienteering ve Plogging

Orienteering ve Plogging

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suat Karaküçük ise şöyle dedi;

“Siz şuan tarihi bir ana tanıklık ediyorsunuz. Türkiye’de ilk defa Orienteering ve Plogging faaliyeti bir arada yapılıyor. Burada olmamızın öncelikli amacı doğaya sahip çıkıp gelecek nesillere daha güzel bir ortam bırakmak. Bu Sosyal sorumluluk projeside bunun en önemli ayağı” diyerek Öncelikli amacın Plogging yani çöp toplama faaliyeti olmasına dikkat çekti.

Orienteering ve Plogging

Orienteering ve Plogging

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz