Ana sayfa Rekreasyon Ticari Rekreasyon

Ticari Rekreasyon

42
Ticari Rekreasyon

Herhangi bir rekreasyonel aktivitenin veya hizmetin kamu, özel, gönüllü sektör tarafından tedarik edilerek ücret karşılığında rekreasyon müşterisine ulaştırılması, Ticari Rekreasyon olarak tanımlanmaktadır. Daha kapsamlı tanım yapmadan önce rekreasyonun tanımına değinirsek;

Rekreasyon; İnsanlar, çeşitli durum ve zamanlarda ortaya çıkan serbest zamanlarında; uzaklaşmak, dinlenmek, hava değişimi, gezme-görme, sağlık, beraber olma, heyecan duyma, farklı yaşantılar elde etme gibi pek çok amaçla, ev dışında veya ev içinde, açık veya kapalı alanlarda ya da aktif-pasif şekillerde, kent içinde veya kırsal alanlarda etkinliklere katılmaktadırlar. Rekreasyon, insanların serbest zamanlarında yaptıkları bu etkinlikleri ifade eden bir kavramdır.

Rekreasyon

Yenilenme, yeniden yaratılma veya yeniden yapılanma anlamına gelen Latince recreation kelimesinden gelmektedir. Türkçe karşılığı yaygın bir şekilde serbest zamanları değerlendirme olarak kullanılmaktadır. Bu ise, bireylerin ya da toplumsal kümelerin serbest zamanlarında gönüllü olarak yaptıkları dinlendirici ve eğlendirici etkinlikler anlamını taşımaktadır.

Modern anlamda bir sosyal kurum, bilgiler topluluğu ve profesyonel bir çalışma alanı olarak rekreasyon; işten bağımsız, kendi içinde değerli olan, kişinin pek çok önemli ihtiyacını karşılayan, dolu ve mutlu bir yaşam aracıdır (Karaküçük, 1999).

Rekreasyon Nedir? Devamını okumak için tıklayınız

Ticari Rekreasyon
Ticari Rekreasyon

Ticari Rekreasyon Nedir?

Ticari Rekreasyonun daha ayrıntılı bir tanımı ise rekreatif etkinliğin / aktivitenin üretimi (proje yönetimi), yönetimi, (planlama, örgütleme, yönetme, koordinasyon, kontrol) danışmanlığı, liderliği, pazarlaması, (yer, ürün, fiyat, tutundurma, insan, fiziksel kanıtlar, süreç) ve alt yapısının (eğitmen, uzman, program, alan tahsisi, ulaşım, araç – gereç, malzeme) organize edilerek hizmetin müşteriye ulaştırılması ticari rekreasyon olarak ifade edilebilir. (Şimşek, 2013)

 

İlginizi Çekebilir

Rekreasyonda Yönetim Fonksiyonları

Rekreasyonda Yönetim Fonksiyonları aynı zamanda yönetim sürecinin aşamalarını ifade etmekt…