Sağlık

Tenisçi dirseği (lateral epikondilitis)

Yazarı; Onur Apaydın

Merhabalar arkadaşlar bugün sizlere Tenisçi Dirseği Nedir? Tenisci Dirseği tedavisi nasıl olmalıdır?. Wellness Antrenörü Onur Apaydın’ın sizler için yaptığı araştırmalar aşağıda mevcuttur. İyi okumalar dileriz

Tenisçi dirseği (lateral epikondilitis):

Önkol ekstansör kaslarının hemen tamamı humerus un dış epikondiline bağlıdır.
Bileğin geriye bükülmesinde(ekstansiyon) çalışan kasların kas-kemik birleşim yerinde ufak dejenerasyonlar görülmektedir. Genellikle tenisçilerde bu sakatlığa rastlanıldığı için tenisçi dirseği denilmektedir. Tornavida çevirirken,halı çırparken hatta birisiyle tokalarşırken dahi dirseğinizde ağrı hissedebilirsiniz.
Günlük aktivitelerinizi aksatabilecek olan bir rahatsızlık olan tenisçi dirseğinin pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Tenisçi Dirseği

Tedavi yöntemleri:

İlk olarak istirahat ettirilmelidir. Ağrının şiddetli olmasına karşın buz masajı akabinde ön kol kaslarının esnetilmesi ve hafif kuvvetlendirme egzersizleri yapılmalıdır. İyileşme gözlenmemesi durumunda “şok dalgası,PRP tedavisi son çare olarak cerrahi müdahale” yapılmaktadır.
Uzun vadede ortaya çıkan bu rahatsızlığa önlem olarak tenisçi dirseğine sebep olacak işleri yoğun ve ağır şekilde yapmamak eğer böyle bir şey mümkün değilse tenisçi dirseğine uygun dirseklik ve bandajlar kullanılabilir. Yaşam kalitesini düşürebileceği için tedavilere önem verilmelidir.

Tenisçi Dirseği

Yorum yap