Ana sayfa Antrenman Temel Motorik Özellikler

Temel Motorik Özellikler

99
Temel Motorik Özellikler

Temel Motorik Özellikler

Performans temel ve tamamlayıcı Temel Motorik Özellikler düzeyiyle ilgilidir. Bir başka anlatımla, sporcunun motorik yetenekleri performansını belirler.

Dayanıklılık, kuvvet ve sürat temel motorik özellikleri oluştururlar. Esneklik ve beceri ise tamamlayıcı motorik özelliklerdir.

Dayanıklılık kalp damar sisteminin gelişmesi ve beraberinde iş yapabilme kapasitesinin artmasıdır.
Fizyolojik olarak organizmanın oksijeni kullanma kapasitesi artar. Yorgunluğa karşı direnç gelişir.

Kuvvet kasların bir dirence karşı koyabilme yeteneğidir. Sportif performans açısından kasların etkisi son derece önemlidir.
Antrenman bilimi açısından temel kuvvet, çabuk kuvvet, ve kuvvette devamlılık diye üç farklı biçimi vardır. Kuvvet sınıflandırılacak olursa; Genel Kuvvet; kuvvetin herhangi bir spor dalına yönelmeden, genel anlamda tüm kasların kuvvetidir. Özel Kuvvet belli bir spor dalına yönelik kuvvettir Maksimal Kuvvet: kas sisteminin isteyerek geliştirilebildiği en büyük kuvvettir.

Sürat belli bir mesafeyi en kısa sürede kat edebilme yeteneğidir. Kişinin genetiği olarak kas lifi tipi, yaşı, boyu, adım uzunluğu, esnekliği, ve ruhsal durumu sürati etkiler.

Esneklik eklem hareket açıklığının büyüklüğüdür.
Bazı iç ve dış etkenlerle değişim gösterir. Yaş, vücut yapısı, eklem kapsülü, bağları, eklem yüzeyi, deri, kas kuvveti iç etkenlerdendir.

Beceri / Koordinasyon denge, yön belirleyebilme, ritim ve derin duyu gibi özelliklerin tamamını içerir. Kilo, boy, yaş gibi kişisel faktörler ve zamanlama yeteneği gibi diğer özellikler koordinasyonu etkiler.
Beceri temel dayanıklılık, kuvvet, çabukluk çalışmaları ile beraber olan kombine alıştırmalarla geliştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Hacim Kazanmak için Antrenman Programı

Hacim Kazanmak için Antrenman Programı ; Kaslarımızın daha büyük veya hacimli olması demek…