Turizm

Tatil için En Doğru Adres

Tatil için En Doğru Adres ;Deniz, kum ve güneşle buluşmak ve yoğun tempodan uzaklaşıp kendimizi biraz olsun ödüllendirmek herkesin hakkı. Dolayısıyla bu dinlenme ve keyif çatma süresini belirlerken ince eleyip sık dokumak gerekli. Doğru araştırma bizi kaliteyle buluşturmalı.

Tatil için En Doğru Adres

1. Akdeniz Bölgesi

– Antalya / Kaş

Hemen hemen herkesin ilk aklına gelen yerlerden biri olan Kaş’ın tercih edilmesindeki en göz alıcı unsur; Kaputaş Plajı‘dır. Bu plajın özelliği ise; beyaz kumların turkuaz mavisi tonundaki sularla iç içe geçen muazzam manzarası. Denizde yüzer haldeyken dahi manzaranın tadını doyasıya çıkarabiliyorsunuz. Gerek fiziksel gerekse mental olarak deyim yerindeyse farklı bir terapi sağlıyor. Deniz haricinde diğer bir sebep ise, Xanthos Antik kenti. Tarihinin yanı sıra güneşin doğuşu ve batışını da büyük bir keyif ve huzurla izleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir başka alternatif de, Caretta Carettalara ufak bir ziyaret yapabilirsiniz.

Tatil İçin En Doğru Adres Antalya / Kaş

Tatil için En Doğru Adres Antalya / Kaş

 – Antalya / Alanya

Ülkemizin deniz turizminde önemli gelir kapılarından birisi de Alanya’dır. Burayı ziyaret eden yabancı turistlerin de uğramadan geçmedikleri yer olan Alanya, bizler tarafından da mutlaka es geçilmemesi gereken bir yer. Damlataş plajı, yeşil ve mavinin buluşması sonucu- mükemmel güzelliğiyle, hayli davetkar. Denizin harika güzelliğini ayaklarınız altına seren Alanya, ayrıca tarihi bir kent olma özelliğini de taşıyor. Kızıl kule, Dim Mağarası, Selinus Antik kenti ve özellikle de meşhur Alanya kalesi, muhakkak gezip görülmeli. Bir yandan denizin tadını çıkarırken, öte yandan tarihi yolculuk yapmak isteyenler için de- en ideal bölgelerden biri Alanya.

Tatil İçin En Doğru Adres Antalya / Alanya

Tatil için En Doğru Adres Antalya / Alanya

 

 2. Ege ve Marmara Bölgeleri

 – Balıkesir / Ayvalık

Dağların denize dik uzantısı olan Balıkesir – Ayvalık bölgesi, birbirinden ilgi çekici onlarca koya ev sahipliği yapıyor. Yine aynı yerde bulunan Ayvalık’ın en yüksek tepesi olarak bilinen Şeytan Tepe’sinde ise sevdiklerinizle unutulmaz bir günbatımı izleyebilirsiniz. Zeytinyağlı yemekleri ve Sarımsaklı plajıyla ön plana çıkan Ayvalık; sıklıkla tercih edilenler arasındadır.

Tatil için En Doğru Adres Balıkesir / Ayvalık

 – Çanakkale / Bozcaada

Dört tarafı sularla çevrili Bozcaada’nın, pek çok yere nazaran sularının daha serin olduğunu ve adeta bir cennet köşesini andırdığını söylemeliyim. Tercih edecekler için, Ayazma plajını söylenebilir. Hayallerinizin en farklı ve hatıra defterinizi süsleyecek en özel zaman diliminizi geçirmek istiyorsanız, bir motor kiralayıp adayı baştan sona gezmenizi öneririm. Ayrıca tatilciler için adaya ulaşım feribotla sağlanmak da.

Tatil İçin En Doğru Adres Çanakkale / Bozcaada

Tatil için En Doğru Adres Çanakkale / Bozcaada

 – İstanbul / Şile

Dünyanın sayılı boğazlarından birine sahip olan İstanbul’u atlamak tabi ki de olmazdı. Gözde sahili ve deniz ortamıyla yazlıkçıların uğrak yeri olan Şile’de; Kum baba plajında geçireceğiniz hafta sonlarının, sizlere yoğun iş stresini unutturacağını söylemek mümkün. Sizler de İstanbul dışına gidemiyorum diyenlerdenseniz, Şile tam da sizlere göre!

Tatil İçin En Doğru Adres İstanbul / Çanakkale

Tatil için En Doğru Adres İstanbul / Çanakkale

 

 – İzmir / Çeşme-Alaçatı

Bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğer yer ise, İzmir – Çeşme. Çeşme’de yaklaşık olarak dört beş ay kadar süren deniz sezonu, devamlı yüzme keyfi sürmek isteyenler için oldukça ideal. Gerek tarihi, çarşısı gerekse, doğal güzellikleriyle bütünleşen bu şehir; huzurlu bir yaz mevsimi vaat ediyor. Ayrıca Beach Club partileri ile de yazın tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Tatil İçin En Doğru Adres İzmir / Çeşme - Alaçatı

Tatil için En Doğru Adres İzmir / Çeşme – Alaçatı

– Muğla / Datça

Yerli ve yabancı pek çok turistin tercih ettiği bir başka yer olan Datça, doğallığı ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkıyor. Gündüz denizin tadını çıkarırken, geceleri de Datça sokaklarında tarihin havasını içinize çekebilirsiniz. Palamut Bükü’nde, berrak denizle buluşup, ailenizle ve sevdiklerinizle keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca; Dionysos Tapınağı, Apollon Karneios Tapınağı ve Knidos Afrodit’i gibi tarihi anıtları da görmeden geçip gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Tatil İçin En Doğru Adres Muğla / Datça

Tatil için En Doğru Adres Muğla / Datça

– Muğla / Marmaris

Deniz denilince akla gelen ilk incilerden birisi de şüphesiz ki; Marmaris. Özellikle Rus ve Alman turistlerin sıkça ziyaret ettiği Marmaris, tam manasıyla bir deniz semtidir.

Tatil İçin En Doğru Adres Muğla / Marmaris

Tatil için En Doğru Adres Muğla / Marmaris

Karadeniz Bölgesi

– Samsun

Atakum, henüz çok fazla keşfedilmemiş yerlerden biri. Büyük çoğunlukla yakın illerden gelen turistleri ağırlayan bu yer, tatilini daha sakin ve sessiz bir yerde geçirmek isteyenler için tam isabet. Tatil için çok fazla güneye gidemiyorum diyenler için Atakum, ekonomik olarak da hayli uygun ve makul.

Tatil İçin En Doğru Adres Samsun / Atakum

Tatil için En Doğru Adres Samsun / Atakum

– Sinop / Hamsilos

Bu tatil, hem doğa hem de denizin tadını çıkarmak isteyen herkes için tercih edilebilecek mekânlardan birisi ve hayli uygun fiyatlar mevcut. Dalgaların kıyıya vuruşu kulaklarınızın pasını silerken gözleriniz de yeşilliklere esir olacak. Kalabalık metropollerden uzaklaşmak ve doğanın kucağına sığınmak isteyen herkes için tam bir çıkış noktası!

Tatil İçin En Doğru Adres Sinop / Hamsilos

Tatil için En Doğru Adres Sinop / Hamsilos

Canyoning Yapılacak Yerler adlı makalemizi okumak için Tıklayınız.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz