Turizm

Suuçtu Şelalesi Gezi ve Kamp Rehberi

Yazar : Gökhan Peker

Suuçtu Şelalesi Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunan Türkiye’nin doğa harikalarından bir tanesidir. Fay hattının çökmesi ile oluşan Suuçtu Şelalesi, 38 metre yükseklikten dökülen suyu ile sizi doğanın tadını çıkarmaya davet ediyor.

SuuçtuŞelalesi’nin rakımı yaklaşık olarak 470 metre olmakla birlikte, Mustafakemalpaşa ilçesinin de içme suyunu oluşturan en büyük kaynaktır.

Piknik yapmaya gelenler için de şelalenin çevresinde ve suyun içinde piknik yapanlar için oturaklar bulunmaktadır. Ayrıca şelalenin çevresindeki taşlar kaygan olduğundan dolayı şelalenin çevresini gezerken biraz daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Serin havası ile kendisini ziyarete gelenlere temiz hava sunmaktadır. Birçok insanın hafta sonunu güzelleştirmek için gezi ve piknik alanı olarak tercih ettikleri şelalede, kafa dinlemek için kamp yapmaya gelenler için hafta içi gelmeleri insan kalabalığının az olmasından dolayı iyi bir tercih olacaktır.

Her mevsim ayrı bir güzel olan şelalede içme suyu için bir çeşme ve tuvalet alanı bulunmaktadır.

SUUÇTU ŞELALESİ KAMP

Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın en güzel kamp alanlarından bir tanesidir. Kamp yapmak isteyenler için sizi kavak ağaçları, çam ağaçları ve kayın ağaçları ile çevreleyerek doğa ile baş başa bırakacaktır.

Yakmak için kuru odun sorununuz olmamakla birlikte kuru odun bulmak için ormana girmeniz yeterlidir. Ormanın bazı yerlerinde eğim ve kayganlık olduğundan dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir.

Suuçtu Şelalesi’nde çadır kurmak için düz yer bulmak biraz zor olan alanda isterseniz şelalenin üst tarafına çıkarak, isterseniz şelale çevresinden ve orman içinde çadır kurmak için yer bulabilirsiniz. Ayrıca şelaleye yakın büyük kayaların üzerine de çadır kuranlar vardır.

SUUÇTU ŞELALESİ ULAŞIM

Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa ilçesinden yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yalıntaş beldesi yolundan devam ederek Muradiyesarnıç köyünden ulaşım sağlanır. Ayrıca Suuçtu Şelalesi’ne araçlar ile giriş yapmak isterseniz belli bir ücret ödemeniz de gerekmektedir.

 

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz