Antrenman

Sürantrenman nedir ?

Sürantrenman
Yazar : Gökhan Peker

Sürantrenman ; aşırı yüklenme anlamında kullanılan bir kavramdır. Bu durum; aşırı yüklenme sonucunda meydana gelen isteksizlik, halsizlik vb. belirtiler şeklinde ortaya çıkar.

Sürantrenman

Aşırı antrenmanın ortaya çıkması yük ve yüklenebilirlik arasındaki ilişki ile doğru orantılıdır. Antrenmanın yanında mesleki çalışma durumları ile ilgili yüklenmeler ne kadar büyük ise, antrenman dozu da o derece düşük olmak zorundadır. Ayrıca sosyal çalışmalarda aşırılık, yanlış ve yetersiz beslenme, ilaç, alkol ve nikotin bağımlılığı, enfeksiyonlar, uyku bozuklukları, çevredeki gürültüden dolayı sibernetik vb. rahatsızlıklar sürantrenman a neden olan önemli faktörler olarak görülür.  Bu faktörler aşırı antrenman yoluyla insan vücudunda aşırı yükler meydana getirir. Sürantrenman ‘ın sübjektif ve objektif kriterleri aşağıda ki tabloda gösterilmiştir.

Sürantrenmanın Sübjektif ve Objektif Kriterleri

Sübjektif KriterlerObjektif Kriterler
Antrenmanda isteksizlikPerformans düşüklüğü
Depresyon (ruhsal çöküntü)Kilo kaybı
Aşırı uyarımSistolik kan basıncı artışı
Aşırı yorgunlukKalp frekansı artışı
UykusuzlukSoluk frekansı artışı
Uzun süreli dinlenmeKalp volümü artışı
İştahsızlıkVital kapasite azalması
İlgisizlikKas, eklem, kemik ve kirişlerdeki rahatsızlıklar
Tendon, periost ve kas yaralanmaları
WEINECK 2008, 175

Aşırı antrenman katabolizman metabolizmayı da bozmaktadır. Özellikle İsrail tarafından sempatik ve parasempatik (bazedovoid ve adizonoid) türdeki yüklenmeler tanımlanmaktadır. Aslında aşırı antrenman durumlarını tanımlamak oldukça zordur. Bunun için bazı semptomların aynı ya da farklı diğer faktörlerden dolayı mı meydana geldiği açıklanmalıdır. Diğer yandan bedensel hastalıklar, ruhsal çatışmalar ya da beslenmedeki eksikliklerden dolayı aşırı antrenmanın olabileceği düşünülmelidir. Aynı şekilde aşırı antrenmanın nedenlerini antrenman, yarış ya da başka faktörlerin oluşturabileceği hesap edilmelidir.

Aşırı antrenmanı ortadan kaldırmada ele alınacak kriterler bu duruma neden olan faktörleri tanıma ile başlar. Antrenman kantitesi azalır. Bu durumda kısa ya da uzun süre yarışmaya ara verilir. Bir başka çevrede bir başka uygulama dalında daha çok oyuna yönelik antrenman yapılmalıdır. Uyku ve dinlenme gerekir. Protein, karbonhidrat, vitamin ve minarellerle desteklenen optimal konsantre bir beslenme şekli uygulanmalıdır. Rejenerasyon sürecini artırıcı masaj, banyo vb. teknikler uygulanır. Bunların yanı sıra otojen antrenman örneğin ; meditasyon, yoga uygulanmalıdır.

Sürantrenman’ı Önleyici Faktörler

  1. Aşırı antrenmanın ortaya çıkmasını önleyebilmek için yaşamın tüm yüklerini dikkate alan sistematik ve yavaşça artırılan bir antrenman uygulanmalıdır. (Progressivite yöntemi)  Çok yönlü ve esnek bir değişim yöntemine sahip olan antrenman, sürantrenmana karşı olumlu etki yapmaktadır. Bunun yanında kişi yada sporcu optimal beslenme ile birlikte sağlıklı bir yaşam sürmeli, günlük yeteri kadar gevşemeli ve dinlenmelidir.
  2. Bağımlılık yapıcı alkol, nikotin ve benzeri maddelerden özellikle çatışmalardan uzak durulmalıdır.
  3. Bu konuda basit ve güvenli tedbirler alınmalıdır. Bu basit ve güvenli tedbirler genelde sürantrenman ı erken tanımaya yönelik olan tedbirlerdir. Bu tedbirlere ait kriterler şu şekildedir ;
  • Antrenman kantinesi ve performans gelişimini karşılaştırma. Burada antrenman kantitesiyle performans artıyor ise, bu doğru orantılı olarak değerlendirilir. Ancak, antrenman kantitesiyle performans düşüyor ise, bu ters orantılı olarak değerlendirilir ve antrenman kantitesi düşürülür.
  • Sabahları dinlenik nabız 1 dakikalık süre ile alınır.
  • Kahvaltıdan önce, banyo ve tuvaletten sonra kilo ölçümünde bir kaç günde kilo düşmesi gözlenirse; bu durum  da aşırı antrenman olarak kabul edilir. Aynı şekilde yeni başlayan hastalıklar, ruhsal ve zihinsel çatışma durumları, artan mesleki yük vb. hususlar da aşırı antrenman durumu yani sürantrenman olarak değerlendirilir.
[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Rasim KALE, Antrenman Bilgisi, İstanbul Gelişim Üniversitesi Yayınları, 2017[/quotes]

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz