Ekstrem Sporlar

Sukayağı | Nedir?, Nasıl Yapılır?, Ekipmanları Nelerdir?

Sukayağı “Herkesin yapabileceği bir spor

Sukayağı, bir açık hava sporudur. Her yaşta yapılabileceği gibi, yılın büyük bir bölümünde ailece veya arkadaş gruplarıyla denizlerde ve durgun sularda uygulanabilir.

Denge sporu olarak özellikle bayanlar ve çocuklar için, hatta tüm aile fertleri için çok uygun bir faaliyettir. Çocuklar yüzmeyi öğrendikten sonra (5-6 yaşlar) bu spora başlayabilirler. Sukayağı 3. çağ’a kadar yapılabilir. Bu dalda haz duygusu daima kendisini hissettirdiği için uyumlu bir gelişim için yoğun göç sarfına ihtiyaç yoktur.

Su sporları ile uğraşan kulüplerimizden su kayağı ve tekne bulabileceğiniz gibi, eğiticilerin tavsiyelerinden de yararlanabilirsiniz.

Kimler Sukayağı yapabilir?

Herkes. Yüzmek bilmek şartıyla ve suya düşmek oyunun bir parçası olarak, bu spor dalı çevre ile tamamen bütünleşmeyi sağlar.

Bu nedenle bu spora başlamak için suyu sevmek yeterlidir. Zira üzeride kaymak suretiyle ona değişik bir biçimde hakimiyet sağlanacaktır.

 • Kadın ve Erkek sporu olarak çok genç yaştan itibaren başlanabilir.
 • Ferdi spor olmakla beraber, yapılabilmesi için bir ekip gerekir. Bu ekip de tekneyi kullanabilecek pilot, kayakçı ve bir gözlemci (eğitici, danışman) ‘den oluşur.
 • Başlangıçta yaz mevsiminde yapılan bir spor olmakla beraber, artık tüm dünyada modern koruyucu elbiseler giyilmek suretiyle yıl boyunca yapılabilmektedir.
 • Hatta bazı gelişmiş ülkelerde özürlüler için kurulan merkezlerde de su kayağı yapılabilmektedir.

Sukayağı Nedir? …Kayma Sporu!

Kayme ve denge sporu olarak su üzerinde kalabilmek için bir tekne ile çekilmek gerekir. Kendi arzusu doğrultusunda teknenin süratini kayakçı idare eder ve  bu çekme şekli sonsuza kadar gidebilecek değişikliklerin keşfine yarayacak bir unsuru teşkil eder.

Güvenlik Tavsiyeleri

 • Bu spora başladığınız zaman yüzme bilmeniz ve hareket anında su üzerinde kalmanız için can yeleği taşımanız gerekir.
 • Tekneyi kullanan pilot dönüşler ve hıza ilişkin isteklerinizi uygular. Bu nedenle bazı işaretler konusunda baştan kendisiyle anlaşmanız gerekmektedir.
 • Bu sporu yapmak için tıbben engel söz konusu değildir. Ancak kısa bir zaman süresi içerisinde yapılan bu sporun oldukça fazla enerji sarfı gerektirdiğini unutmayınız. Bunun için başlangıçta turlar 10 dakikayı geçmemelidir.
 • Dubalar, şamandıralar ve diğer teknelerin uzağından geçiniz. Su üzerinde rastlanabilecek cisimlere karşı dikkatli olunuz.
 • İzin verilmiş olan bölgelerin dışına çıkmayınız.
 • Diğer sukayağı yapanlara sormak suretiyle olması muhtemel deniz altı engeller konusunda bilgi alınız.

Sukayağı Hangi Malzemeler ile Yapılır?

Satın almadan önce kendileriyle konuşacağımız profesyoneller en iyi malzeme seçimi, (tekne, motor, kayaklar) konusunda size bilgi verebilirler.

 • Tekne; Her tekne kullanılabilir. En iyileri ise dümen suyu fazla olmayanlardır ( mümkün olduğunca az dalga yapanlar). Yeni başlayanlar için küçük tekneler tavsiye edilir. Şişme botlar ise çekme maliyetinin düşmesine katkıda bulunur.
 • Motor; Küçük bir tekne ve 30 hp’lik bir motor ile sukayağı yapılabilir. Motor gücünün artışı sabit hız ve tur süratini temin eder.
 • Kayaklar; Yeni başlayanlar için özel kayaklar (altı, düz çift kayak) mevcuttur. Daha sonra slalom (tek kayak), figür (altı düz kısa kayaklar) ve atlama (altı düz) kayakları bulabilirsiniz.
 • Can Yeleği; Zorunludur. Tamamen güvenli bir çıkışı kolaylaştırır.
 • Teleski ;Bazı ülkelerde tekneden farklı olarak teleski kullanılarak çekme sağlanmaktadır. (Belli bir alan içerisinde çekilen ip ile aynı kar kayağına benzer sistem.

Sukayağında Yarışma

Slalom

Yarışma parkuru her yerde aynıdır.

 • Bir giriş kapısı,
 • Geçilecek altı şamandıra (3 sağda 3 solda)
 • Bir çıkış kapısı

Tekne parkur ortasındaki özel kanalından ilerler ve sürati tüm yarışmacılar için aynıdır. Parkuru tam olarak tamamladıkları takdirde her defasında teknenin hızı arttırılır. Kayakçılar geçtikleri şamandıralara, düşmelerine ve şamandıra atlamalarına göre sıralanırlar.

Teknenin tavan hızı erkekler için 58 km/saat, bayanlar için ise 55 km/saattir.

Daha sonra yarışın daha zor hale getirilmesi için çekme ipinin boyutu kısaltılır.

Figürler; Her yarışmacının azami sayıda figür gösterebilmesi için 20’şer saniyelik iki parkur hakkı vardır. Figürler, çekme ipi elde ya da ayakta su üzerinde kaymak veya dalga üzerinden atlamak suretiyle yapılır. Güçlüğüne göre her figürün puanı az ya da çoktur. En fazla puan toplayan yarışmacı birinci sayılır.

Atlama

Kategorilere göre yüksekliği 1.35 m – 1.80 m arasında değişen bir tramplen yardımıyla kayakçı mümkün olduğunca uzağa atlamaya çalışır. Stili ne olursa olsun, en uzak mesafeyi aşmayı başaran birinci olur.

Sürat Yarışları

Katedilecek mesafe üzerinden, ya da belirli bir sürede yarışı ilk tamamlayan veya en uzun mesafeyi aşanlar galip sayılır. Düşmelere izin verilir.

Çıplak Ayak

Teknenin sürati çocuk y ada yetişkin konu olduğunda, kayakçının ağırlığına göre 50-60- km/saat arasında değişir. Kayakçı ayağında kayak taşımaz.

Slalom, figür ve atlama (46 cm’lik mini tramplen) şeklinde gösteri yapılır.

Scuba Diving (Nedir, Nasıl Yapılır, Ekipmanları adlı makalemizi okumak için tıklayınız

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz