Antrenman

Squat Nasıl Yapılır? Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır?

Squat Nasıl Yapılır Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır
Yazar : Onur Apaydın

Squat Nasıl Yapılır Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Squat hareketinde yapılan yanlışları ve çok önemli bir konu olan Squat Hareketinde dizler parmak ucunu geçmeli mi ? Yoksa geçmemeli mi ?  Squat Nasıl Yapılır Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır Bu sorulara cevap vereceğiz şimdi arkanxıa yaslanın ve dikkatlice okumaya devam edin.

Squat hareketinde dizler parmak ucunu geçmeli mi geçmemeli mi?

Bugüne kadar spor salonlarında olsun çevremizde spor ile uğraşan insanlar olsun, pek çok insan fitness ile ilgili konuşur. Bu konuşmalarda yer alan hareketlerde ilk sıralarda squat hareketi yer almaktadır. Çoğu insan squat hareketinin yapılışında dizler parmak ucunu geçmemesi gerektiğini söyler. Peki neden? Nedeni kulaktan dolma bilgiler ile konuşmaları. Neden geçmemeli sorusunu yönelttiğimiz kişiler bunun sebebi/sebepleri olarak; omurganın açısının bozulduğunu, hedeflenen kasın(gluteus maximus) daha etkili çalışabilmesi için… gibi pek çok farklı cevap vermektedir.

Şimdi squat hareketini dizlerin parmak ucunu geçmesi ve geçmemesi olarak iki şekilde inceleyelim. Squat hareketi fonksiyonel bir harekettir. Dizlerin parmak ucunu geçmemesi durumunda gluteus maximus kası daha etkin kullanılabiliyor ama bu sefer de beldeki omurlara(lomber omurlar) daha fazla yük bindirmiş oluyoruz.

Squat Nasıl Yapılır Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır

Squat Nasıl Yapılır Doğru diz duruşu nasıl olmalıdır

Dizlerin parmak ucunu geçtiği durumda ise(bu durumu olimpik haltercilerde görüyoruz) dizlere daha fazla yüklenmiş oluyoruz ve bacak kaslarımızın(özellikle quadriceps)etkinliğini arttırmış oluyoruz. Fitness hareketleri ile ilgili pek çok araştırmayı ne yazık ki yabancı kaynaklarda görmekteyiz. Yapılan araştırmalardan bir tanesinde deneyimli halterciler üzerinde yapılıyor ve squatın parmak ucunu geçmemesi durumda dize binen yükün %22(yüzde yirmi iki) azaldığını lakin bele binen yükün %1070(yüzde bin yetmiş) arttığını tespit ediyorlar. Bele binen yük dize binen yükün yanında devede kulak kalmaktadır

Squat hareketi yaparken de özellikle bel,diz ve ayak bileği eklem hareket açıklığına(rom) dikkat  edilmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak squat hareketi iki şekilde de yapılabilir. Dize mi yoksa bele mi yük bindireceğiniz size kalmış artık

Onur Apaydın Wellness Trainer

 

DİĞER SQUAT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Rekreasyonist.com, SQUAT konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle Rekreasyonist.com’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Rekreasyonist.com’dan yapılan SQUAT duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız facebook instagram hesaplarında bize abone olabilirsiniz. Sitemizden direk bildirim almak istiyorsanız sol alt köşeden bildirim butonuna basmanız yeterlidir.

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz