BESYO

Sportif Özgeçmiş Nedir? BESYO için Önemi

Sportif Özgeçmiş
Yazar : Gökhan Peker

” Sportif Özgeçmiş ” adından da kolay bir şekilde anlayabileceğimiz gibi sportif kariyer yani bir bireyin spor yaptığı süre boyunca yapmış olduğu spor branşı, çıktığı maç sayısı, yaptığı skorlar ve oynadığınız takımın lig klasmanı gibi bütün bilgilerin yer aldığı bir özgeçmiştir. BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinin bir çoğunda sportif özgeçmiş önemlidir. Fakat sportif özgeçmişe verdikleri puanlama sistemi farklılık gösterebilir, her üniversite sportif özgeçmişi kendi sistemine göre puanlıyor. Her üniversitenin kendi kılavuzunda ayrıntılı bir şekilde bunu görebilirsiniz (örnek olarak bazı okullar 10 üzerinden 0,1 bazı okullar ise 100 üzerinden 10 puan verebilirler).

Sportif Özgeçmiş ‘in Faydaları Nelerdir?

Sportif Özgeçmiş sahibi olabilmeniz için lisanslı sporcu olmanız gerekmektedir. Lisanslı sporcu olmak ise sportif özgeçmişi beraberinde getirir ve bir çok üniversitenin sınavında size kolaylıklar sağlayabilir. Hatta sportif özgeçmişin yapacağı katkı ile üniversitenin kapıları sizlere açılabilir.

Örneğin ; Bir üniversitenin sınavında profesyonel lisansa sahip bir sporcu iseniz 100 üzerinden 70 puan alabilirsiniz. Fakat amatör lisansa sahip bir sporcu iseniz 100 üzerinden 20 puan alabilirsiniz.

Bir çok okulda amatör sporcu lisansına sahip sporcu ile lisanssız sporcu arasında çok az fark oynar. Bu yüzden lisanssız sporcularımızı ve BESYO adaylarımızı sportif özgeçmiş istemeyen okullarımızı denemeyi ve bu okullarımızın parkurlarına çalışmayı tavsiye ediyorum.

Sportif Özgeçmişi Olan Sporcular Hangi Okulu Seçmelidir?

Sportif özgeçmişi olan lisanslı bir sporcunun okul seçimi yapması çok önemlidir. Sportif özgeçmişi dikkate alan ve sistemine bakılarak kendi lisans ve özgeçmiş seviyesine göre en yüksek puanı alabileceği okulu seçmelidir. Sportif Özgeçmişi olan fakat sportif özgeçmişi dikkate almayan (Örneğin ; Ankara’da Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi) gibi üst düzey okullara sportif kariyerine güvenip başvurursa, sonu hüsran olabilir. Bir çoğuna ben şahidim 🙂 İyi bir sportif özgeçmişi olan sporculara tavsiyemiz sadece sportif özgeçmişten öğrenci alan okulları tercih etmeleridir. (Örnek ; Sakarya, Isparta, Dicle, Adıyaman..) Sadece özgeçmişten değil ama sportif özgeçmişin çok önemli olduğu okullarıda seçebilirler. (Örnek ; Eskişehir Anadolu ve Antalya Akdeniz gibi…)

Sportif Özgeçmişi Olmayan Sporcular Hangi Okulu Seçmelidir?

Sportif özgeçmişi olmayan BESYO adaylarının okul seçimi yapması çok önemlidir. Sportif özgeçmişi dikkate almayan Türkiye’de en az 30-35 tane üniversite vardır. Lisanssız BESYO ve Spor Bilimleri Fakülteleri adaylarımızın bu okulları tercih etmesi kendilerinin ve geleceklerinin faydasına olacaktır. Bu okullara örnek verecek olursak ; Karateniz Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Gazi Üniversitesi…

2017 YILI BESYO ANALİZLERİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN.

2017 YILI BESYO KILAVUZLARINI İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz