BESYO

Spor Yöneticiliği Maaşı ve İş Olanakları

spor yöneticiliği maaşı

Spor Yöneticiliği maaşı

Merhabalar Rekreasyonist.com okurları bu yazımızda sizlere Spor Yöneticiliği bölümünün iş olanaklarından ve Spor yöneticiliği maaşı ‘ndan da bahsedeceğiz. Tabi ki de hepinizin aklını kurcalayan Spor Yöneticiliği bölümü Beden Eğitimi öğretmeni olabilir mi ? sorusuna da cevap vereceğiz.

Spor Yöneticiliği Bölümü nedir?

Spor Yöneticiliği Bölümü, spor endüstrisi, rekreasyon ve boş zamanların değerlendirilmesine yönelik hizmetler sunan organizasyonlarla birlikte, kamu ve özel sektördeki sporla ilgili kurumlara, okullara ve üniversitelere hizmet verebilecek kalifiye elemanları, güçlü bir akademik kadro ve program vasıtası ile yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Spor Yöneticiliği Bölümü İş İmkanları nelerdir?

1) Asıl mesleğiniz olan Spor Yöneticiliği!

Spor yöneticileri, amatör ve profesyonel liglerdeki spor kluplerinde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerinde, kamu ve özel kuruluşlarla ilgili her türlü spor tesislerinde, sporcu eğitim merkezlerinde, özel spor kurslarında çalışabilirler.

2)  Üniversite 4. sınıfta pedagojik formasyon alıp Beden Eğitimi Öğretmeni olmak.

Herkesin kafasından geçen soru “Spor Yöneticiliği öğrencilerine formasyon veriliyor mu?” olsa gerek. Evet arkadaşlar Spor Yöneticiliği bölümü öğrencilerine formasyon veriliyor. Formasyon kalkmadığı sürece ki kalkacağıda hiç gözükmüyor üniversitelerin gelir kaynağı olan formasyonu kaldıracaklarını sanmıyorum, Spor Yöneticiliği öğrencileri pedagojik formasyon alabiliyor

3) Üniversite bittikten sonra akademik kariyer imkanı

Spor Yöneticiliği henüz Türkiye’de yeni yeni oturan bir bölüm ve bu yüzden çoğu üniversitelerde daha bölüm faaliyette değil. Spor Yöneticiliği açan üniversitelerde yeterli akademisyen bulmakta zorlanıyor. Bunu fırsata çevirip yüksek lisans ve doktora programlarıyla ALES’e girerek üniversitede akademisyen olabilirsiniz.

4) Yaşam Koçu olabilirsiniz.

Spor Yöneticiliği yeniliğe açık sürekli kendini geliştiren bireylere ihtiyaç duymaktadır. Aldığı eğitimle bölüm öğrencilerini fiziksel, psikolojik ve akademik anlamda geliştiren bir bölümdür.  Gerekli eğitim sertifikalarını alıp bölümden kazandığı bilgi ve becerilerle yaşam koçu olabilirsiniz.

5) Besyo okuyupta Antrenör (Personal Trainer) olmayan yoktur değilmi 🙂

Spor Yöneticiliği Bölümünde aldığınız Antrenman Bilimi, Egzersiz Fizyolojisi, Anatomi, Yaşam Boyu Spor. Fiziksel Uygunluk ve Beslenme gibi derslerle çoğu antrenörüm diyen insanlardan akademik olarak daha çok bilgiye sahip oluyorsunuz. 3. ve 4. sınıfta verilen uzmanlık belgeleriyle istediğiniz branşta antrenör olabilirsiniz. Yeni bir sektör haline gelen Bireysel Antrenman Koçluğu yani Personel Trainer olabilirsiniz. Bugün işini iyi yapan P.T’ler ayda en kötü 4 bin lira para kazanıyor.

Spor Yöneticiliği bölümü iş olanakları saymakla bitmez okurken kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı bir durum da diyebiliriz.

spor yöneticiliği maaşı

Spor Yöneticisi

Spor Yöneticiliği ne kadar maaş alır?

Spor Yöneticiliği maaşı özelde ve devlette farklılıklar gösterebilir.

Devlette memur statüsünde çalıştığı için bir memurun aldığı rakam olan 2300 ila 2700 arasında değişebilir

Özelde ise teknik direktörlük vb. gibi işlerde de kulüplerle anlaşmış olduğu ücreti alır.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

3 Yorum

  • konu hakkında açıklamaların güncellenmesi gerekir. çok eski açıklamalar mevcut.

  • ne yazık ki artık formasyon bitti. Acaba bu bölümü okuyanlar beden eğitimi öğretmeni olabilecek mi?

    • Formasyon artık MEB bünyesinde olacak, ya atandıktan sonra pedagoji eğitimi verilecek, ya da öğretmenlik mezunları dışındakilere tezsiz yüksek lisans alınmasına olanak sağlanacak. Ancak ayrıntılar mevcut değil. İlerleyen zamanlarda açıklanır.

Yorum yaz