Ekstrem Sporlar

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?
Yazar : Gökhan Peker

Spor, kişilere hem fiziksel hem de ruhsal anlamda iyi gelen aktivitelerin başında gelmektedir. Yaş ve kişi farkı gözetmeden herkes spor yapabilmektedir. Sporun kişiler için olan faydası saymak ile bitmemektedir. Fakat Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ? sorusunun cevaplarını bilmemiz gerekir. Bu nedenle pek çok kişi kendilerine uyum sağlayan bir sporu yapabilmektedir. Spor yapan kişiler spordan önce, spor esnasında ve spordan sonra yanlış hareketler yaparlar ise spor yarardan çok zarar vermeye başlar. Bu nedenle de spor yapan kişiler belirli konularda dikkatli ve temkinli davranmalıdır. Aksi halde sağlıklarını tehlikeye atacak durumlar ile karşı karşıya gelebilirler.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Spor yapmadan önce spora hazırlanırken yapılması gerekenler başlamaktadır. Kişiler bir anda spor yapmaya başlamak yerine spor için ısınmalıdırlar. Aksi halde kemiklerini kırabilir ya da spor esnasında vücutlarına zarar verebilmektedirler. Yani kişiler ister ağır ister de hafif bir spora başlarken mutlaka ve mutlaka ısınma hareketleri ile sporun gerektirdiği hareketleri yapmamalıdır. Bu sayede bireyler kemiklerini ve sağlıklarını daha fazla koruyabileceklerdir.

Sporun amacı dışına çıkmak kesinlikle yanlıştır. Kişiler bir spor yapmadan önce ısınırlar. Bu ısınma hareketlerini de yapacakları sporun ağırlığını hesap ederek yapmaktadırlar. Aynı zamanda spora başlamadan önce alınan önlemlerin sporun ağırlığı ile eş değer olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de kişiler spordan spora geçiş yapmamalı ya da sağlıkları için spor esnasında vücutlarını kaldırabileceğinden daha fazla zorlamamalıdır. Ancak bu sayede kişiler vücutlarının sağlığını koruyabilirler.

Spora başka açılardan destek vermek de oldukça önemlidir. Spor ile sağlıklı bir hayata adım atmak ya da sağlıklı yaşamak isteyen herkes sadece spor yaparak bun hayallerini gerçekleştiremeyeceğini bilmelidir. Spor birkaç yönden daha desteklenmediği zaman hiçbir işe yaramamaktadır. Bu nedenle de kişiler spor yaptıkları zaman sağlıklı beslenmek adına da yol kat etmelidirler. Özellikle spordan önce spor esnasında ve spordan sonra kişiler bol su takviyesi alarak vücutlarını güçlendirmelidirler. Bu sayede daha az zaman içerisinde kişilerin sağlık ve sağlık gibi unsurları düzene sokması mümkün olabilecektir. Spor da sağlık için oldukça önemlidir.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz