Sağlık

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı Nedir?

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı Nedir?

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı normal gelişimsel hareket deneyimlerine dayandığı bir çalışma yöntemidir. Veronica Sherborne tarafından yirminci yüzyılın ilerleyen bölümlerinde geliştirilmiştir. Bu, 40 yıl boyunca geliştirilen Laban’ın Hareket Kuramı’na iyi bir şekilde dayanan, hareketi öğretmek ve çalışmak için kapsayıcı bir yaklaşımdır.

Sherborne, gelişimsel hareketin tüm çocukların hayatında nasıl oynayacağı konusunda önemli ipuçları vermektedir. Teorisinin merkezi, kendisiyle ilgili ve diğer insanlarla ilgili olarak hepimizin tatmin edici gelişimi için gerekli olduğuna inanmaktadır. Gelişimsel hareket, öğrenme güçlüğüne sahip çocuklar, fiziksel engelli çocuklar ve duygusal ve davranışsal açıdan rahatsız olan çocuklar için özellikle yararlı olabilir. Çocuk ihtiyaçlarını anlama ve bunlarla buluşmada pratik yardım sunmaktadır. Özel grupların ihtiyaçlarına yönelik planlanmış bir etkinlik programı yürütmeyi nasıl ayarlayacağınızı, neyi öğretmek ve neyin nedenini kapsar ve ayrıntılı olarak gösterir

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programının Amacı Nedir?

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programının 2  amacı vardır.

Benliği farkındalık; Alışılmış yöntemlerden (bakma ve düşünme) ziyade içsel fiziksel duyular ve dokunma yolu ile insanın dikkatinin beden üzerine  yoğunlaşmasını sağlayan hareket deneyimleri aracılığı ile kazanılır.

Diğerlerinin Farkında oluş: Bir sonraki adım, diğerleri ile olumlu ilişkiler kurma ve güven geliştirmeyi destekleyen tarzda hareket etmeyi ve etkileşim kurmayı öğrenmektir. Diğer insanlarla fiziksel temas içinde deneyimlerde bulunurken yaratıcılıklarını keşfetmeleri teşvik edilir.

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Faydaları Nelerdir?

  • İnsanın kendisine saygısını pekiştirir.
  • Olumlu ilişkiler kurar.
  • İnsanı fiziksel ve duyusal olarak geliştirir.
  • İletişimi ve yaratıcılığı genişletip, geliştirir.
  • Öğrenmeyi, problemi analiz etmeyi ve çözmeyi geliştirir.

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Sherborne Gelişimsel Hareket Eğitimi Programı bir çok özel eğitim gerektiren hastalıkların yanı sıra Otizm ve Serabral Palsi hastalıklarında çok sık kullanılır.

DİĞER SHERBORNE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Rekreasyonist.com SHERBONE konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle Rekreasyonist.com’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Rekreasyonist.com’dan yapılan Sherborne duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız facebook instagram hesaplarında bize abone olabilirsiniz. Sitemizden direk bildirim almak istiyorsanız sol alt köşeden bildirim butonuna basmanız yeterlidir.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz