Rekreasyon

Serindere Kanyonu Trekking Rehberi

serindere kanyonu
Yazar : Gökhan Peker

Serindere Kanyonu Birinci Parkur

Kanyona Örnek köyün güneyinden giriliyor. Kimi yerlerde dere kenarındaki patikalar kullanılıyor olsa da kimi yerlerde diz hatta göğüs seviyesinde suya girilmesi zorunludur. Serin dere İnönü yaylasından doğup uzun ve dik bir kanyonun içinden akıyor. Zorlu geçişlerin olduğu dere oldukça kaygan taşlarla kaplıdır. Yürüyüşe Serindere köyü kız kulesi alabalık tesislerinin yanından başlanıyor. Sol koldaki dere takip edilerek yaklaşık iki saatlik dere yürüyüşünün ardından beton bir köprüye varılıyor. Burada verilen molanın ardından karşı yakaya geçip orman içi patika yola giriliyor. 1 saatlik yürüyüş ile dere yatağına dönülüyor. Bir süre sonra izmit’e içme suyu taşıyan 1 metre çapındaki boru hattının geçtiği 150 metrelik tünele de girilebilir. Tünelde el feneri gerekecektir. Bu parkur tünelin sonunda bitmiş olsa da devam etmek isteyenler karşı yamaçtaki Kız Kulesine çıkabilirler.     

 Yürüyüş mesafesi: 10 kilometre

Yürüyüş süresi: 4 saat

Zorluk derecesi: Orta

Su geçişi: Var

Bitki örtüsü: Ağaçlık alan, gürgen, meşe

Bölgede içme suyu: Bol miktarda içme suyu var.

İstanbul’a uzaklığı: 130 kilometre

Merkeze uzaklığı: Kocaeli’ne 18 kilometre

Ulaşım: Önce izmit’e oradan da Kullar – Kartepe yolundan gidiliyor. Bir başka güzergahta Yuvacık – Tepecik – Serindere yoludur.

Güzergah Bilgileri: Serindere’nin bir birinden farkı 3 tane farlıklı rotası bulunmaktadır. Üçü de bir birinden güzel ve eşsizdir.

Serindere Kanyonu İkinci Parkur

Yürüyüşe yine alabalık tesislerinin önünden başlanır. Bu kez sağ koldaki dere takip edilerek, asıl kanyona girilir.. Bu rotada giriş yerinden geri çıkacaksınız yada Serindere’nin doğduğu İnönü yaylasından çıkış yapacaksınız. Çok güzel şelalelerin ve göletlerin olduğu parkurda bele kadar suya girmemek mümkün değildir. Yürüyüşçülerin mutlaka yedek kıyafet ve ayakkabı getirmeleri şarttır. Macera tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir rota. Zorlu bir parkur olduğundan ekipte çocuklar olmamalıdır. Yürüyüş süresi ekibe göre uzatılabilir. Üç, dört saatten  beş, altı saate kadar yürüyüş süresi uzatılabilir. Kanyonun bir uçundan girip diger uçundan çıkış yapmayı planlayanların yanlarında teknik malzeme getirmeleri gereklidir. Dağcılık bilgisi ve eğitimi olmayanlara tavsiye edilmez.

Serindere Kanyonu Üçüncü Parkur

Serindere baraj parkurudur. Yuvacık barajının kıyısında bulunan bir patika yolda yapılmaktadır. Bu parkur her yaştan insanın yürüyebileceği müthiş güzellikleri olan kolay bir trekking alanıdır. Yürüyüşe Serindere alabalık çiftliklerinin veya tam tersi Yuvacık tarafından başlanabilir. Yuvacık barajına hakim görselliği üst düzey tepeler arasında yürünür.

Serindere Kanyonuna Nasıl Gidilir ?

Serindere Kanyonuna gitmek isteyen arkadaşlarımız için aşağıda google haritalar konumu bırakıyorum. Keyifli yolculuklar.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz