Ekstrem Sporlar

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler ; Diyabet, halk arasındaki yaygın adıyla şeker hastalığı, vücuttaki insülin hormonunun kanda bulunan şekerin miktarını dengeleyememesinden kaynaklanır.

Pankreasın çok az insülin salgıladığı ya da hiç salgılamadığı ve genellikle çocuklukta başlayan diyabet türü Tip 1; yetişkinlikte görülen ve salgılanan insülinin yeteri kadar kullanılamadığı diyabet ise Tip 2’dir. Tip 1 diyabette insülin desteği uygulanırken, Tip 2 diyabet tedavisinde, ilaç kullanımı ve doğru beslenmeyle hasta sağlıklı yaşamaya devam edebilir. Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Diyabet ve Beslenme

Kanımızdaki şekerin oranını yediğimiz yiyecekler belirler. Diyabet hastalığı da kan şekerinin kontrol altına alınamamasıyla ortaya çıktığından beslenme alışkanlıkları bu hastalıkta en önemli faktördür. Obezite arttıkça, diyabet hastalığı riski de artar. Bu hastalıkla tedavide en önemli yol, hem hayat tarzımızı, hem de beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek olacaktır. Ancak sanılanın aksine bunun için çok özel diyet programlarına ya da çok farklı biçimde hazırlanmış değişik menülere ihtiyaç yoktur. Sağlıklı beslenme kuralları hem diyabet hastaları hem de sağlıklı kişiler için aynıdır. Yeterli ve gerekli oranda karbonhidrat, yağ, protein ve bunlara destek olarak vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral desteği ile yeterli miktardaki su tüketimi sağlıklı beslenmek demektir.

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Diyabet beslenmesinde önemli olan şeker ilavesi yapılmış yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, bol bol lifli gıda tüketmek, ara ve ana öğünleri dengeli biçimde tüketmek özellikle de glikemik indeksi düşük olanları tercih etmek önemlidir.

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

3 Ana 3 Ara Öğün

Diyabet hastasıysanız mutlaka günde 3 ana / 3 ara öğün ve en az 2 litre su tüketmeniz gerekir. Az ve sık yemek diyabetik beslenmenin ana kuralıdır. Bu alışkanlığı yerleştirmek, hem açlığınızı bastıracak, birden çok fazla yemek yeme isteğinin önünü alacak, bu sayede de kilo almamanızı yardımcı olacaktır. Günlük kalori ihtiyacının %50 sinin karbonhidratlardan oluşması gerekir ve bu karbonhidratlar, glikemik indeks bakımından düşük olan kuru baklagiller, bulgur ve kepekli makarnadan yana tercih edilebilir. Pirinç ve beyaz undan yapılmış besinler ise kan şekerinizi ani yükselteceğinden tercih etmemek gerekir.

Muz, karpuz, kavun ve incir yüksek oranda şeker içerir. Şeker oranı yüksek olan meyveler yerine düşük olan meyveler tercih edilmelidir. Üstelik bilinenin aksine sebzelerde şeker içerirler. Mısır, nişasta ve patatesin içindeki nişasta, şekerle aynı yapıdadır. Bu yüzden yüksek şeker içeren bu sebzelerden de kaçınmak gerekiyor. Yoğurt oldukça faydalı bir besin seçimi olacaktır. İşlenmiş ve katkılı et ürünlerinden ve sakatattan uzak durmak faydalı olacaktır.

Tarçının kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu ise uzmanlara tarafından da onaylanıyor. Bir bardak sütün içine ekleyeceğiniz tarçın iyi bir ara öğün olacaktır.

Diyabet ve Beslenme konusu hakkındaki makaleyi okumak için tıklaynız.

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Yiyecekler

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz