Ekstrem Sporlar

Scuba Diving (Nedir, Nasıl Yapılır, Ekipmanları)

Scuba Diving Nedir?
Yazar : Gökhan Peker

Scuba Diving nedir? Scuba Diving nasıl yapılır? Scuba Diving ekipmanları nelerdir? Scuba Diving güvenli mi? gibi sorularını sorduysanız, doğru makaleyi okuyorsunuz demektir. Bu makalemizde sizlere bu soruyu cevaplamaya çalışacağız. Öncelikle şunu söylemeliyim ki Scuba Diving yani tüplü dalış bugün itibari ile Dünya’da en fazla büyüyen ve talep gösterilen ekstrem sporlar arasındadır. Her yıl milyonlarca insan tatilde Scuba Diving yapmak ve su altında ki derin Dünya’yı görmek için sıraya girmektedirler.

Scuba Diving Nedir ?

Scuba Diving genelde suyun altında ki saklı güzellikleri görmek için yapılır. SCUBA ismi “Self Contained Underwater Breathing Apparatus” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçeye Sualtı solunum aparatı olarak çevirebiliriz. İnsanoğlu suda nefes alamaz ve suyun altında ne olduğunu tarih boyunca merak etmiştir. Scuba Diving bir süreliğine de olsa suyun altını keşfetmemizi sağlar. Scuba Diving’in tarihi yüzyıllar öncesine dayanır ve ilk Asurlular tarafından yapılmıştır.

Scuba Diving Nasıl Yapılır ? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Sualtı dalışı insanoğlunun tarih boyunca dikkatini çektiği bir olaydır. “Bknz: Asurlular”

Tanklarda bulunan hava, dışarıdan bildiğimiz şekilde sıkıştırılmış havadır, dolayısıyla azot, parça oksijen ve diğer bazı gazları da parçalar. Birçok insan yanlışlıkla havanın saf oksijen olduğuna inanır, ama bu aslında dalgıçları zehirler! Sıkıştırılmış havadaki azot nedeniyle, aşırı derecede alkol ile aynı etkiye sahip olan nitrojen narkozu oluşabileceğinden, dalgıçlar daha fazla derinliğe daldırırken çok dikkatli olunmalıdır. Bu sığ sulara geri dönerek kolayca çözülür.

Azotun daha ciddi bir etkisi, dekompresyon hastalığı olarak da bilinen Caisson Hastalığı olarak bilinir, bu da azotun dalgıcın bedeninde kabarcıklar oluşturmaya başladığında ortaya çıkar. Dalgıç yüzeye ve normal hava basıncına döndüğünde ve ölüme yol açabiliyorsa bu bir sorun haline gelir. Bu yüzden dalgıçlar için hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, asla çok hızlı çok hızlı gitmemesi ve çok hızlı bir şekilde yüzeye geri dönmemesidir.

Eğlenceli dalgıçlar için, derinlik sınırı 30 ila 40 metre arasındadır (100 ila 133 feet’e eşittir). Daha derine inmek isterseniz, özel eğitim veya özel olarak eğitilmiş bir arkadaşlık gerekir.

Nuno Gomes, 318 metrede (veya 1044 feet) en derin tüplü dalış için dünya rekorunu elinde tutuyor. O 308 metre (veya 1016 feet) için güvercin John Bennet (ölen), yendi. Fransız bir dalgıç olan Pascal Bernabé, daha derine inebildiğini (330 metre veya 1083 feet) koruyabildiğini ancak bu durumun doğrulanmadığını söylüyor.

Tüplü dalışın tadını çıkarırsanız, daha da ilginç hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Örneğin birçok yapay resif vardır. Bu yapay sazlar ya mercanları yok etmek için ya da mercanın nasıl büyüdüğünü ve diğer deniz yaşamını nasıl etkilediğini görmek için bilimsel bir deney olarak yaratıldı. Örneğin yapay resifler yaratmak için bilerek batık olan birçok batık vardır.

Çelik sinirleriniz varsa, köpekbalıklarıyla bir dalış yapmayı düşünebilirsiniz! Köpekbalıklarıyla bir kafes dalışı, bir ömür boyu tecrübe olabilir. Temelde bir çelik kafes içine kapatılmış ve önceden balık bağırsağı çeken bir köpekbalığı avlusuna indirilmişsin.

Scuba Diving Ekipmanları Nelerdir ?

ŞNORKEL

Sadece bir parça dalış ekipmanı alabiliyorsanız, şnorkel satın alın. Yüzünüze iyi uyan yüksek kaliteli, rahat bir tüplü dalış şnorkeli, keyifli dalışlar ve su altında sefil bir zaman arasındaki farkı yaratabilir. Bir şnorkel seçerek zaman ayırın ve dalış gezilerinizde yanınızda getirmeyi unutmayın; kiralık şnorkeller işinizi halledecektir, ancak kendi şnorkelinizin olması, konfor seviyenizdeki suyun altında önemli bir fark yaratacaktır.

PALET

Dalgıçların çoğu kendi paletlerine (ve mümkünse dalış paletlerine) sahip olmalarının kendilerine daha güvenli sualtı yaptıklarını bulurlar. Kiralık paletler, çeşitli uzunluklarda, stillerdeki ve sertliklerde, dalış paletlerini kiralarken ne alacağınızı tam olarak tahmin etmenin zor olduğunu göstermektedir. Bu, olağandışı kanatçık boyutlarına sahip dalgıçlar için özellikle geçerlidir…

DALIŞ BİLGİSAYARI

Dalış tablolarındaki dekompresyon sınırlarınızı nasıl hesaplayacağınızı hatırlıyor musunuz? Eğer değilse, dalış mesleğinizin başında bir dalış bilgisayarı satın almanızı tavsiye ederim.

Dalış bilgisayarları, suyun içinde hareket ederken dalış için özel bir dalış profili yazarak dekompresyon hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Unutmayın, bir arkadaşınızın ya da dalış rehberinin dalış bilgisayarı asla kabul edilemez, çünkü bilgisayarlar son derece hassastır ve dalgıçların su altı profilleri arasındaki küçük farklar, dekompresyon sınırlarını değiştiremez. Kendi dalış bilgisayarına ihtiyacın var.

WETSUIT / DALGIÇ KIYAFETİ

Eğer ortalama bir büyüklükte iseniz, çoğu dalış mağazası size çok yakışacak bir kıyafete sahip olacak, ama hiçbir şey kendi wetsuit ya da drysuit sahip olmanın rahatlığını yitirecektir.

Wetsuits’leri kiralarken, çoğu dalgıç dalışın onları işemeye zorladığını fark eder ve bu da bazı hususları gündeme getirir. Birincisi, başkalarının da idrar yaptığını gösteren bir dalış elbisesine dalmak istemeyebilirsiniz. İkinci olarak, sualtı işemek isteyebilirsiniz ve bunu kiralık bir takım halinde yapmak dünyanın en kaba davranışı olabilir. 🙂

REGÜLATÖRLER

Regülatörler pahalı bir satın alımdır. Uygun olmayan bir öğe olduklarından, birçok dalgıç kendi ürünlerini satın almak yerine düzenleyicileri kiralamayı tercih ediyor. Modern regülatörler çok güvenilirdir ve çoğu dalış merkezi, dalgıçlarının kullanması için iyi düzenlenmiş bir kira düzenleyicisine sahip olacaktır.

Kendi regülatörlerinizi satın alırken zaman ayırın ve araştırmanızı yapın. Uygun bakım ile, iyi bir düzenleyici seti tüm dalış kariyerinize devam edecektir.

YÜZDÜRME KOMPANSATÖRLERİ

Yüzdürme Kompansatörleri (BC) pahalı ve hantaldır. Bu nedenle, birçok dalgıç kendi dalış ekipmanlarının çoğunda seyahat eder, ancak bagajlarında ekstra hacim ve ağırlıktan kaçınmak için BC’leri kiralamayı tercih ederler.

Bir satın almadan önce çeşitli BC’lerle kiralamak ve dalış yapmak, size farklı bir stil ve özellik denemenizi mümkün kılacak, hangisinin size zaman geldiğini en iyi şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Elbette dalışlarınız kendi BC’nizde daha rahat olacaktır.

AĞIRLIKLAR

Dalış sitelerine bağımsız olarak seyahat etmeyi planlamıyorsanız, kendi ağırlığınızı satın almanız gerekmeyecektir. Çoğu dalgıç dalış yaptıkları dükkânlardan veya teknelerden sadece ağırlık kullanırlar.

Ağırlıklar genellikle dalış fiyatlarına dahildir. Bununla birlikte, dalış rehberi olmaksızın, taş ocakları, göller veya plajlar gibi yerel dalış yerlerine dalış yapıyorsanız, kendi ağırlığınızı satın almanız gerekebilir.

TANKLAR

Ağırlıklar gibi, tank kiralamaları genellikle bir dalış mağazası veya dalış botuyla dalış fiyatına dahildir. Yine, bağımsız olarak dalmayı planlıyorsanız, kendi tüplü tanklarınızı satın almanız veya bir dalış mağazasından kiralamanız gerekecektir. Tüplü tankların her yıl beş yılda bir görsel kontrol ve hidrostatik test gerektirdiğini unutmayın (yaşadığınız yere bağlı olarak).

 

Dalış ekipmana bağlı bir spordur, ancak yeni dalgıçlar hemen bir dizi dalış ekipmanı satın almamalılar. Çoğu dalış mağazası, öğrencilerin tam bir dişli takımı satın almaya henüz hazır olmadıkları takdirde, kurslar sırasında kullanmaları için kiralık ekipmanlar sağlar.

Bununla birlikte, kendi vardiyanızdan en azından bir kısmındaki kursunuzu tamamlamanız, size kendi işlev ve kullanımınızı tanımanıza ve sertifikalandırıldıktan sonra sizi daha rahat ettirmenize olanak tanır. Unutmayın, sadece dalış ekipmanı satın almak ve kendi başına dalış yapmayı denemek tehlikeli. Dalış yapmaya hazır olduğunuzda sertifikalı bir eğitmenden tüplü dersler alın.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz