Kampçılık

Saroz Gökçetepe Kamp Rehberi

Yazar : Gökhan Peker

Saroz körfezi Marmara ve Ege denizlerini bağlayan akıntılar vasıtasıyla kendi kendini temizleyen tertemiz denizi, geniş çam ormanları, zengin balık popülasyonu, dalışa uygun berrak suları ile kampçılar ve doğa tutkunları için pek çok alternatif sunan Marmara bölgesinde önemli noktalardan biri. Son yıllarda bölgeyi ziyaret eden gezgin sayısı giderek artıyor. Hem doğası hem de gelişen doğa turizmi bölgeyi cazibe merkezi haline getirdi. Körfez çevresinde gezip görülecek kamp ve trekking yapılabilecek çok fazla bakir koy ve doğal orman örtüsü var. Ben bu yazımda Edirne Keşan’a bağlı Gökçetepe Tabiat parkından bahsedeceğim.

Gökçetepe İstanbul’a 230 km, Çanakkale’ye 130 km ve Bursa’ya 450 km mesafededir. Kamp alanına kadar yol son derece düzgün ve binek araçlar ile gidilebilecek durumda. Ben gittiğimde kamp yakınındaki yollarda altyapı çalışmaları devam ediyordu.

saroz-gokcetepe-kamp

Gökçetepe tabiat parkı 2011 yılında yılında özel bir firmaya kamping olarak işletilmesi için kiraya verildi. Firma yaklaşık iki yıllık bir altyapı çalışmasından sonra 2013 yılında tam olarak hizmet vermeye başladı. Yaklaşık 550 dönümlük bir alanda kurulu olan tesislerde 6 adet koy ve 3.5 kilometre uzunluğunda sahil şeridi var. Çadır alanları, karavan parkları, günübirlikçiler için mangal alanları, bungalov evleri, cafe, restaurant, market gibi içinde hemen her şeyin olduğu bir tatil köyüne dönüştürüldü. Kamp ve karavancılar için elektrik, tuvalet ve duşlar, buzdolabı gibi çoğu hizmeti bulabilirsiniz. Tabi bir bölgenin turizme açılması demek, sakin, insanlardan uzak, doğayla baş başa kalmak isteyen doğa severler için olumsuz bir özellik gibi gelebilir, lakin arazi bir hayli büyük olduğu için çok yoğun bir döneme denk gelmezseniz aradığınız huzuru bulabilirsiniz.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz