Rekreasyon

Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu

Balon Futbolu

Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu

Merhabalar Rekreasyonist.com okurları bugün sizlere yeni bir rekreatif etkinlik olan Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu ‘nu tanıtacağız. Şartları ve kuralları Futbol’a benzeyen fakat bazı yönleriyle futboldan ayrılan balon futbolunun ana mantelitesi eğlenmek. Bildiğiniz üzere rekreasyon faaliyetlerinde rekabet ikinci planda olmasından dolayı bu aktivitede de rekabet ön planda değil.

Balon Futbol’u Norveç’te başladı. Avrupa’ya ardından da Türkiye’ye sıçradı. Çarpışan arabaları andıran futbol oyunu, oynayanlara ve izleyenlere de oldukça keyifli dakikalar yaşatıyor.

Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu

Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu Nasıl oynanır?

Balon futbolunda rekabet ön planda değildir. Eğlence ön plandadır. Normal futbola göre gol atmak balon futbolunda daha zordur.

Takımlar; erkek, kadın veya erkek/kadın karma olabilir.

Normal futboldaki gibi 1 maç 2 devreden oluşur normal fuboldan farkı her devre 15 dakikadır. (Devre arası 5 dakikadır.)

Bir takım 1 kaleci olmak üzere 6 oyuncudan oluşur. ( karışık takımlarda oyun esnasında en az 2 kadın oyuncu yer almalıdır.)

Top orta saha noktasına konduktan sonra iki takım ceza sahasından aynı anda topa koşarak oyunu başlatır.

Tüm taç atışı, serbest vuruş, köşe ve cezalar ayak ile yapılır.

Süslü elbise (değişik kostümler ) teşvik edilir ve serbesttir.

Oyuncu değişiklikleri orta saha çizgisi hizasından yapılır.

Balon futbolu enerji ve eğlence doludur. Balon futbolu dizayn ve amacı gereği çarpışma, çarpma suretiyle faul serbest olmakla birlikte, kasti tekme ve centilmenliğe aykırı davranmak bu oyunun tek istenmeyen ve diskalifiye gerektiren kuralıdır. Bu kurallara uymayan agresif tiplerle bu oyunu oynamanızı tavsiye etmiyoruz. Oyundan zevk almak için bu kurallara uyup kimsenin sakatlanmasına sebebiyet vermemek gerekir. Rekreatif Etkinlik Balon Futbolu arkadaş grupları, akrabalar ve ya mesai arkadaşlarınızla oynayacağınız zevkli bir oyundur. Son günlerde bunaltıcı havaların getirdiği kasvet ortamlarından uzaklaşıp sosyalleşmek için güzel bir rekreatif etkinlik örneği.

Bu makalemizde Rekreasyonist.com yöneticileri olarak sizlere rekreatif etkinlik olan Balon Futbolunun nerede bulunduğunu, hangi kuralları içerdiğini ve balon futbolu hakkındaki tavsiyelerimizi ilettik. Gün geçtikçe rekreasyon faaliyetlerinin önemi gittikçe artmakta bunun bilincinde olan yazarlarımızla rekreatif etkinlik örneklerini çoğaltmayı planlıyoruz. Devamı gelecek takipte kalın. İsterseniz Rekreasyon Nedir? adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz