Rekreasyon

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş İmkanları

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Bu yazımızda sizlere Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları ve Rekreasyon Yönetimi Maaşları ‘ndan bahsedeceğiz

Rekreasyon Yönetimi Nedir?

Rekreasyon “bireyin önceden planlanmış ya da kendiliğinden oluşan organizasyonlarla,kendisini yenilemek, sosyalleşmek mutlu ve sağlıklı olarak nitelikli bir yaşam sürebilmek için özgürce tercih ettiği faaliyetlerle boş zamanlarını değerlendirmesi” anlamına gelmektedir.

Rekreasyon bölümü, öğrencileri rekreasyon programlarını uygulayıp geliştirebilecek biçimde genel kültür, alan bilgisi, yöneticilik ve eğiticilik açısından toplumun, alanın ve bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yetiştirmektedir.  Rekreasyon Yönetimi bölümü üniversitelerin  Turizm Fakültesi bölümünde yer almaktadır. Benzer isimlerle Spor Bilimleri ve BESYO’lardada bulunmaktadır.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Bölümün Amacı

Turizmin sosyal, ekonomik, sportif, rekreatif ve teknik yönden gelişmesine ve yayılmasına katkı sağlayacak düzeyde rekreasyon alanında teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, yabancı dil bilen ve analitik düşünme yeteneği olan nitelikli iş görenler,  orta ve üst kademe yönetici adayları yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, bir yabancı dil (İngilizce, Almanca veya Fransızca, Rusça), bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik, rekreasyon işletmeciliği, liderlik, sportif ve rekreatif etkinlikler ile ilgili bilgi ve becerilerle donatılacaktır.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü ile Rekreasyon Bölümünün farkları

 • Rekreasyon Yönetimi, Turizm Fakültesindedir. Rekreasyon Bölümü ise Spor bilimleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okullarında faaliyet göstermektedir.
 • Rekreasyon Yönetimi bölümünde formasyon alıp öğretmen olamazsınız. Rekreasyon Bölümüne Formasyon alıp Beden Eğitimi öğretmeni olabilirsiniz.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Lisans ve yüksek lisans programı; Başta turizm sektörü olmak üzere kamu ve diğer sektörlerin gereksinim duyduğu sportif ve rekreatif hizmetlerin planlanması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesini sağlayacak orta ve üst kademe yöneticilerin, akademisyenlerin ve araştırmacıların yetiştirilmesine yöneliktir.

Özel eğitim merkezlerinde, Spor tesislerinde, Yerel yönetimlerde (belediyeler), Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde (Gençlik kampları); turizm alanında ise;  spor turizminde, Sosyal ve Dinlenme tesislerinde, Tatil köylerinde, Çocuk rekreasyon aktivitelerinde, Spor ve rekreasyon aktivitelerinde, Sosyo-kültürel rekreasyon aktivitelerinde, Animasyon işletmelerinde ve Turizm işletmelerinde istihdam edilebilirler.

Bölüm hangi üniversitelerde faaliyet göstermektedir ?

 • GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
 • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
 • NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA)
 • GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) – TAM BURSLU
 • YİNE GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİNDE %50 BURS VE %100 ÜCRETLİ

Spor bilimleri ve ya  Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okullarındaki Rekreasyon Bölümü ve İş olanakları için tıklayın.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü maaşları;

Memur statüsünde çalışırsanız tabi olduğunuz kurumun verdiği maaşa göredir

Fakat özelde çalışırsanız bu ücret 1400 lirada 5000 liraya kadar farklılık gösterebilir.

Rekreasyon Bölümü ve Yönetimi Bölümleri için tercih yapacak olan arkadaşlar sorularını bu gönderinin altına ya da instagram @fikretkayhalak hesabını takip edip mesaj atabilirler.

Rekreasyon Bölümünü Tercih Edecek Adaylar INSTAGRAM @fikretkayhalak Adresinden Soru Sorabilirler Instagram için Tıklayınız

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

7 Yorum

 • İlk mezunuyum bölümün adını dahi aklınızdan geçirmeyin pişmanlık tamamen ve zaman kaybı

 • Beden eğitimi öğretmenlik mezunları öğretmen olabiliyor harici spor yönetimi, antrenörlük ve rekreasyon mezunları öğretmen olabilmek için formasyon alınması zorunlu tutuluyor özel okullarda dahi formasyonsuz çalışamıyor. Okulda kendini her ne kadar üst düzey yetiştirmiş planlı programlı olsanız dahi türkiyede malesef torpil odaklı yürüdüğü için işler iş bulmakta zorlanırsınız kesin bölümlerle doğru adımlarla meslekte yerinizi alın derim. antrenörlük mezunlarıda umutsuz yeni bir gelenek var futbolcu voleybol basketbol profesyonel oyuncular emekli olsada sizin yerinize antrenör teknik direktör olarak görev alıyor işin özü beden eğitimi okuyan öğretmenlik harici diğer bölümlerden mezun olmaları onlar için çıkmaz bir yol gibi rekreasyon mezunu belediye gençlik spor merkezi orman işletme çalışma alanları var denilse de ben tatil bölgesinde dahi göremedim çalışanını yazık etmeyin tercihlerinizde

 • Bence okuduğunuz bölüm değil o bölümde kendinizi nasıl geliştireceğiniz önemlidir ben bu bölümü okuyorum ve bir çok kişi bana pişman olursun dedi ama hiçbirşeyin garantisi yoktur bence zor yok zorlaştırma vardır

  • kardeşim bu bölün nasıl bende bu bölüm için çalışıy0rum ç0k kötü y0rumlar görüy0rum

Yorum yaz