Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş İmkanları
Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Bu yazımızda sizlere Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları ve Rekreasyon Yönetimi Maaşları ‘ndan bahsedeceğiz

Rekreasyon Yönetimi Nedir?

Rekreasyon “bireyin önceden planlanmış ya da kendiliğinden oluşan organizasyonlarla,kendisini yenilemek, sosyalleşmek mutlu ve sağlıklı olarak nitelikli bir yaşam sürebilmek için özgürce tercih ettiği faaliyetlerle boş zamanlarını değerlendirmesi” anlamına gelmektedir.

Rekreasyon bölümü, öğrencileri rekreasyon programlarını uygulayıp geliştirebilecek biçimde genel kültür, alan bilgisi, yöneticilik ve eğiticilik açısından toplumun, alanın ve bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yetiştirmektedir.  Rekreasyon Yönetimi bölümü üniversitelerin  Turizm Fakültesi bölümünde yer almaktadır. Benzer isimlerle Spor Bilimleri ve BESYO’lardada bulunmaktadır.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları
Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Bölümün Amacı

Turizmin sosyal, ekonomik, sportif, rekreatif ve teknik yönden gelişmesine ve yayılmasına katkı sağlayacak düzeyde rekreasyon alanında teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, yabancı dil bilen ve analitik düşünme yeteneği olan nitelikli iş görenler,  orta ve üst kademe yönetici adayları yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda öğrenciler, bir yabancı dil (İngilizce, Almanca veya Fransızca, Rusça), bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik, rekreasyon işletmeciliği, liderlik, sportif ve rekreatif etkinlikler ile ilgili bilgi ve becerilerle donatılacaktır.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü ile Rekreasyon Bölümünün farkları

  • Rekreasyon Yönetimi, Turizm Fakültesindedir. Rekreasyon Bölümü ise Spor bilimleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okullarında faaliyet göstermektedir.
  • Rekreasyon Yönetimi bölümünde formasyon alıp öğretmen olamazsınız. Rekreasyon Bölümüne Formasyon alıp Beden Eğitimi öğretmeni olabilirsiniz.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş Olanakları

Lisans ve yüksek lisans programı; Başta turizm sektörü olmak üzere kamu ve diğer sektörlerin gereksinim duyduğu sportif ve rekreatif hizmetlerin planlanması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesini sağlayacak orta ve üst kademe yöneticilerin, akademisyenlerin ve araştırmacıların yetiştirilmesine yöneliktir.

Özel eğitim merkezlerinde, Spor tesislerinde, Yerel yönetimlerde (belediyeler), Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde (Gençlik kampları); turizm alanında ise;  spor turizminde, Sosyal ve Dinlenme tesislerinde, Tatil köylerinde, Çocuk rekreasyon aktivitelerinde, Spor ve rekreasyon aktivitelerinde, Sosyo-kültürel rekreasyon aktivitelerinde, Animasyon işletmelerinde ve Turizm işletmelerinde istihdam edilebilirler.

Bölüm hangi üniversitelerde faaliyet göstermektedir ?

  • GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
  • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
  • NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA)
  • GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) – TAM BURSLU
  • YİNE GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİNDE %50 BURS VE %100 ÜCRETLİ

Spor bilimleri ve ya  Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okullarındaki Rekreasyon Bölümü ve İş olanakları için tıklayın.

Rekreasyon Yönetimi Bölümü maaşları;

Memur statüsünde çalışırsanız tabi olduğunuz kurumun verdiği maaşa göredir

Fakat özelde çalışırsanız bu ücret 1400 lirada 5000 liraya kadar farklılık gösterebilir.

Rekreasyon Bölümü ve Yönetimi Bölümleri için tercih yapacak olan arkadaşlar sorularını bu gönderinin altına ya da instagram @fikretkayhalak hesabını takip edip mesaj atabilirler.

Rekreasyon Bölümünü Tercih Edecek Adaylar INSTAGRAM @fikretkayhalak Adresinden Soru Sorabilirler Instagram için Tıklayınız

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen adınızı yazın.