Rekreasyon

Rekreasyon ve Hareket Eğitimi Bölümü

Rekreasyon ve Hareket Eğitimi

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin aldığı karara göre Spor Bilimleri adı altında olan Rekreasyon Bölümünün ismini değiştirilmeye gitti. Rekreasyon Bölümü olarak ismi geçen bölümün yeni ismi ” Rekreasyon ve Hareket Eğitimi ” olarak değiştirildi.

Resmi olarak 2007 yılında açılan Rekreasyon Bölümü ilk öğrencilerini 2010-11 Eğitim ve Öğretim döneminde almıştır.

Rekreasyon Bölümü kısaca…

Rekreasyon “bireyin önceden planlanmış ya da kendiliğinden oluşan organizasyonlarla,kendisini yenilemek, sosyalleşmek mutlu ve sağlıklı olarak nitelikli bir yaşam sürebilmek için özgürce tercih ettiği faaliyetlerle boş zamanlarını değerlendirmesi” anlamına gelmektedir.

Rekreasyon bölümü, öğrencileri rekreasyon programlarını uygulayıp geliştirebilecek biçimde genel kültür, alan bilgisi, yöneticilik ve eğiticilik açısından toplumun, alanın ve bireyin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte yetiştirmektedir. Rekreasyon bölümü eğitim programının genel amacı; hareketliliğe uyum sağlayabilecek bedensel yeterlilikte, iletişim becerileri güçlü, çağdaş, teknolojik gelişmeleri takip eden özelliklere sahip “rekreasyon liderleri” yetiştirmektir. Bölüm mezunları, öncelikle almış oldukları eğitim ile rekreasyon işletmeleri başta olmak üzere, temalı parklarda, ve diğer turizm işletmeleri içerisinde yer alan animasyon ve rekreasyon faaliyetlerini yürütebilecek orta ve üst düzey yönetici pozisyonunda Rekreasyon Bölümü iş olanakları ‘na ve istihdam alanlarına sahiptirler.

Rekreasyon bölümünden mezun olan öğrenciler, Rekreasyon Lideri olarak yetiştirilmiş olur. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafınca “Rekreasyon ve Hareket Eğitimi” olarak değiştirilince mezun olan öğrenciler “Rekreasyon ve Hareket Eğitimi” Uzmanı olarak bulundukları fakülteden mezun olacaklar.

Bu değişiklik sadece Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü için geçerlidir. Diğer üniversitelerde henüz böyle bir şey söz konusu değildir.

Rekreasyon ve Hareket Eğitimi

Rekreasyon ve Hareket Eğitimi

Rekreasyon ve Hareket Eğitimi Bölümü

Bu değişiklik ile Rekreasyon ve Hareket Eğitimi bölümünden mezun olan öğrencilerin daha çok alanda kalmasını sağlamak adına yapıldığını görüyoruz. Rekreasyon mezunu öğrenciler genelde Spor Bilimleri Fakültesinden soyutlanmış bir şekilde dışlanıyor lakin aldıkları eğitim en az bir beden eğitimi öğretmeni kadar donanımlı olmasına rağmen bu bölüm öğrencileri kendilerine bir kaçış noktası olarak bölüm dışı alanlara yöneliyor. Bu isim değişikliği ile bölümden mezun olan öğrenciler sahip oldukları imkanları daha iyi görüp, değerlendirmesinin farkına varacağını düşünüyoruz.

Rekreasyon ile alakalı güncel bilgileri sayfamızın Rekreasyon kategorisinde bulabilirisiniz.
Bölüm ile alakalı sorularınızı yorum olarak sayfanın altına ya da instagram @fikretkayhalak adresine DM yoluyla iletebilirsiniz.

 

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz