Rekreasyon

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri ; Rekreasyon etkinlikleri, bireylerin boş zamanlarında gönüllü olarak açık veya kapalı alanlarda bireysel veya toplu olarak kar amacı gütmeden ve fiziksel, zihinsel veya duygusal bir tatmin sağlamak amacıyla katıldıkları aktivitelerdir. Etkinlik ise, programın sıradan işleyişi dışında kalan, bir proje ya da ilgi çekecek herhangi bir tür özel “olay” olarak tanımlanabilir.

Rekreasyon etkinlikleri genellikle bazı belirgin özelliklere sahiptir ve bu özelliklerden en çok öne çıkanı, kalabalık insan topluluklarının ve medyanın ilgisini çekmesi şeklindedir. Rekreasyon etkinlikleri birçok şekilde sınıflandırılmaktadır. Ancak bu etkinliklerin genel olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırıldığı görülmektedir;

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri

Basit Eğlenceler;

Fiziksel zihinsel ve sosyal anlamda özel bir yer ve faaliyet gerektirmeyen etkinliklerdir (Mirzeoğlu, 2006). Açık arttırmalara katılmak, televizyon izlemek, radyo dinlemek vb. basit eğlence etkinliklerine örnek olarak gösterilebilir.

Zihinsel (Düşünsel) Etkinlikler;

Katılımcının zihnini ve düşüncelerini kullanarak doyum sağladığı etkinliklerdir. Meditasyon, tai-chi, yoga, okumak vb. zihinsel etkinliklere örnek olarak gösterilebilir.

Spor Etkinlikleri;

Spor etkinlikleri, bir çocuğun oyun oynamasından, bir atletin olimpiyatlar için geçirdiği dönem ve efora, bireyin sağlıklı bir yaşam için spor yapmasından, televizyonda bir spor müsabakasını izlemesine kadar uzanan geniş bir aralığa sahiptir (Mull ve ark., 2005). Aerobik, basketbol, bowling, balıkçılık, araba yarışı, bilardo, stadyumda bir futbol karşılaşması izlemek, Formula 1 yarışlarını takip etmek vb. spor etkinliklerine örnek olarak gösterilebilir.ü

Müzik, Resim ve Dans Etkinlikleri;

Bireyin hem aktif hem de pasif (izleyici) olarak katılabileceği etkinliklerdir (Mirzeoğlu, 2006). Konsere gitmek, müzik aleti çalmak, beste yapmak, resim sergilerini gezmek, çizim yapmak, fotoğrafçılık, halk oyunları, bale vb. müzik, resim ve dans etkinliklerine örnek olarak gösterilebilir.

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri

Rekreasyon Etkinlikleri ve Türleri

Hobiler;

Bireyin boş zamanında, ilgi alanlarıyla ilgili bir şeyler yaratması, toplaması, biriktirmesi veya takip etmesidir. Pul veya para koleksiyonu yapmak, antika koleksiyonculuğu, el sanatları, örgü, seyahat vb. hobilere örnek olarak gösterilebilir.

Oyunlar;

Genellikle çocukluk çağında yapılan etkinliklerdir. Bu etkinlikler yarışma biçiminde olmayan, eğlence amaçlı oyunlardır. Bilgisayar oyunları, puzzle, kâğıt oyunları vb. oyunlara örnek olarak gösterilebilir.

Rahatlama;

Katılımcının zihinsel, duygusal ve fiziksel anlamda rahatlamasına yönelik etkinliklerdir (Mirzeoğlu, 2006). Müzik dinlemek, meditasyon, masaj, okumak-yazmak vb. rahatlama etkinliklerine örnek olarak gösterilebilir.

Sosyal Etkinlikler;

Ortak ilgi alanlarına sahip kişilerin yarışmasız katılım sağladığı ve kişiler arası bağın güçlendiği, rekreasyonun geniş bir kategorisidir (Mull ve ark., 2005). Aile/arkadaş toplantıları, partiler, kulüp toplantıları vb. sosyal etkinliklere örnek olarak gösterilebilir.

İnsani Hizmetler;

Çeşitli kurum ve kuruluşların, yardıma muhtaç insanlar için organize ettikleri etkinliklerde gönüllü olarak çalışmak veya bu etkinliklerde katılımcı olarak yer almaktır.

Açık Hava Etkinlikleri;

Doğal ortamlarda ve açık havada yapılan etkinliklerdir. Yürüyüş, piknik, avcılık, bahçe düzenleme, balık tutma vb. açık hava etkinliklerine örnek olarak gösterilebilir.

Bazı rekreasyonel etkinlikler birden fazla kategorinin içinde yer alabilir. Örneğin zihinsel engelli çocukları gönüllü olarak pikniğe götürmek, hem insani hizmet hem de bir açık hava etkinliğidir. Benzer şekilde müzik dinlemek, bazı katılımcılar için sosyal etkinlik (konsere gitmek), bazı katılımcılar için bir rahatlama etkinliği, bazı katılımcılar için ise basit eğlence kategorisinde yer alabilmektedir (Mirzeoğlu, 2006).

 

Etkinlik Türleri adlı makalemizi okumak için Tıklayınız

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz