Rekreasyon

Rekreasyon Bölümü İş İmkanları ve Maaşı

Rekreasyon

Rekreasyon kelimesi ülkemizde geçmişe nazaran daha sık kullanılmasına rağmen bir çok kesim tarafından hala ne anlama geldiği tam olarak bilinmemektedir. Rekreasyon bölümü iş imkanları ve maaşı konusuda bu makalemizde sizlere anlatmaya çalışacağız. Hızla gelişen Türkiye’mizde yavaş yavaş bu alana ilginin artmasıyla beraber bu alandaki araştırmalarda artmıştır. Hatta sadece araştırmalar artmamış ciddi boş zaman açığından kaynaklı belediyelerin bir çok projesinde de rekreasyon kelimesi geçmeye başlamıştır. Rekreasyon AlanıParkı vb gibi insanların serbest zamanını bu alanlarda özgürce geçirmeleri için yerler yapılmıştır. Peki en anlaşılır en kısa şekilde bu tanım nasıl yapılmaktadır?

Rekreasyon Nedir, Tanımı?

Rekreasyonun en kısa en anlaşılır tanımı hatta tek seferde anlama garantili tanımını veriyoruz.

Kısaca Rekreasyon; İnsanların serbest zamanlarını çeşitli aktivitelerle özgürce geçirmesine biz rekreasyon diyoruz. Hayır ben tam olarak bilimsel tanımı istiyorum derseniz onu da şöyle yapabiliriz. Bu alanın duayenlerinin yaptığı bilimsel tanımlara ulaşabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken bir şey var ki hepsi bizim kısa tanımımızdan öte değildir.

Rekreasyon hakkında daha geniş kapsamlı bir araştırma yapıyorsanız eğer Rekreasyon Nedir makalemizi okuyarak aklınızda ki tüm soru işaretlerine bir son verebilirsiniz.

Rekreasyon İş Potansiyeli Nedir?

Özellikle bu bölümü okuyan öğrencilerin ki bu makaleyi okuyorsanız ya bu bölümün öğrencisisiniz ya da adayı size şunu söylemeliyim ki Rekreasyon Bölümünü Spor Bilimleri Fakültesi içerisinde okunması en mantıklı bölüm olarak görüyoruz. Nedenine gelecek olursak bu bölümü spor bilimler fakültesi çatısı altındaki diğer bölümlerden ayıracak nedenleri aşağıya sıralıyorum.

 • Rek. Bölümünün dersleri spor yöneticiliği, beden eğitimi öğretmenliği ve antrenörlük bölümünün derslerine nazaran daha kolay ve daha eğlencelidir.
 • Rek. Bölümünden mezun olunca; Antrenörlük ve Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümlerinden mezun olan bireylerin iş imkanlarına da sahip olabiliyorsunuz. Gazi Üniversitesinden örnek vermek gerekirse 4.Sınıfta formasyon alarak (Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde yaz döneminde 2.Sınıfı bitirme şartı ile daha erken alabiliyorsunuz.) Beden Eğitimi Öğretmeni olabiliyorsunuz.
 • Yine bu bölüm öğrencileri, 4 senelik eğitim hayatında almış oldukları bireysel sporlar ve takım sporları adı altında branşlardan 4.sınıfta uzmanlık alarak bu alanda antrenörlük belgesi sahibi olabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Yüzme dersi olan bu bölümün öğrencisi mezun olduğunda 2.Kademe Yüzme Antrenörü olabiliyor.
 • Rek. Bölümü Türkiye’de yeni yeni gelişen bir bölüm olup Tükiye’deki bulunan 104 Devlet 71 Vakıf üniversiteleri içerisinde sadece 31 Tanesinde kendine yer bulmuştur. Bu da demek oluyor ki diğer üniversitelerde de bu bölüm açıldığı zaman akademisyene ihtiyaç olacak. 2018  Yılında Mersin Üniversitesi , Çorum Hitit Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde bu bölüme üniversitelerinde yer vermiştir.
 • Bunların yanı sıra özel sektörde de oldukça iş potansiyeli fazladır. Ve ülkemiz geliştikçe de bu bölüm öğrencilerine  daha fazla ihtiyaç olacağını görüyoruz. Otellerde Aktivite Liderliği, Açık Alan Aktivite Liderliği gibi bir çok imkan bulunmaktadır.
 • Bunun yanı sıra özel gereksinimli bireylere motor ve hareket becerilerini kazandırarak özel egzersiz dersleri verilebilir.
 • Kişiye özel antrenörlük yapılabilir. ( Personel Trainer)  Bugün bir personel traine aylık minumum 2500 TL kazanıyor.
 • Bunun yanı sıra Ticari Rekreasyon işletmeleri kurarak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.
Rekreasyon

Rekreasyon

Rekreasyon Bölümü Maaşları

İş Potansiyeli olarak kendine devlette ve özel sektörde yer bulan Rekreasyon Bölümünün Maaşları çalışılan kurum ve kuruluşlara göre farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse bugün;

 • Öğretmen Maaşı: Minumum 3290 TL
 • Özel Ders Veren bir antrenörün ortalama maaşı 5000 TL
 • Üniversitede Akademisyenlerin Maaşı: 4200- 15.000 TL Arası
 • İyi bir otelde Aktivite Liderinin Maaşı: 300 TL
 • Personal Traner: Min 2500 TL
 • Ticari Rekreasyon İşletmesi ise minumum Aylık 5.000 ila  50.000 TL kazanmaktadır. Burası işinizi ne kadar iyi yapt%4ğınızı gösterir ve buna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Rekreasyon Bölümü Olan Üniversiteler

Öğrenciler için iyi bir üniversitede okuma hayali her şeyden önce gelmektedir. Üniversite seçerken o üniversitenin kampüs imkanları, şehir, akademisyenleri, öğrenci profili ve sektöre uzaklığı gibi bir çok kriteri göz önünde bulunduran öğrenciler için bu yazımız hayati derecede önem arz etmektedir. Rek. Bölümü Olan Üniversitelerin analizini görmek için yine sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz. Yinede bu bölümün en iyi 4 Üniversitesini sıralayacak olursak

 • Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Eskişehir Anadolu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Antalya Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi
 • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi

 

 

 

 

Tanıtım Olarak;

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

2 Yorum

Yorum yaz