Rekreasyon

Rekreasyon Bölümü Antrenörlük Belgesi

Rekreasyon Bölümü Antrenörlük Belgesi

Rekreasyon Bölümü, Antrenörlük Belgesi

Bugün sizlerle BESYO’ya hazırlanan öğrencilerin kafasını kurcalayan bir konuya değineceğiz. Rekreasyon Bölümü Antrenörlük Belgesi alır mı adlı yazımıza hoş geldiniz. Rekreasyon Bölümü öğrencileri bölümden mezun olurken Antrenörlük belgesi alır mı ? Rekreasyon bölümü mezunları kaçıncı kademe antrenörlük belgesi alır? Bu soruların hepsine bu yazımızda cevap vereceğiz.

Rekreasyon Bölümünün imkanları

BESYO’da pek tercih edilmeyen bir bölüm olan Rekreasyon bölümü imkanları ile öğrencileri şaşırtmaya devam ediyor. Öğrenciler tarafından kara kutu gibi görülen bu gizli bölüm irdelendikçe bizlere yeni ve güzel imkanlar sunmaya devam ediyor. Haziran ayına gelmemizle Besyo adayları kılavuzlar açıklanmadan önce Marmara Ege Gazi hayallerini  kılavuzlar açıklandıktan  sonra Kars Vegas, Ardahan Besyo, Siirt besyo’ya bırakıyor Üniversitelerin barajları yüksek puanlarla açması yüzünden çoğu iyi sporcu istediği üniversitenin sınavına dahi giremeyecek olması bizleri gerçekten üzüyor. Bu noktada Rekreasyon bölümünün hep ÖSYM ile hemde özel yetenek ile alması  ve de antrenörlük öğretmenlik ve yöneticilik bölümüne göre daha az tercih edilmesi düşük puanları BESYO adaylarının imdadına koşuyor.

Bir bölüm düşünün okuması çok zevkli, dersleri kolay, 4. sınıfta formasyon alıp Beden Eğitimi Öğretmeni oluyor, ve kazanaması çok kolay, bölümü bitirmesi daha kolay. Bu bölümü hep öğretmenlikte kıyasladık bu zamana kadar Antrenörlük bölümüyle hiçbir uzaktan yakından bir ilişki kurmadık bugün bunu kuracağız. Rekreasyon Bölümü Antrenörlük belgesi alır mı ?

Rekreasyon Bölümü Antrenörlük Belgesi Alır mı?

Rekreasyon bölümü öğrencileri 2. sınıfta seçtikleri Bireysel ve Takım sporları derslerini 4.sınıfta da alarak uzmanlık dersinde verip aldığı branşın federasyonun uygun gördüğü bir takım kurallar çerçevesinde belgelerini alırlar.

Mesela Futbol branşı için TFF Grassroots C lisans ‘ı Antrenörlük mezunlarına uygun görmüştür. Voleybol için 3. Kademe Antrenörlüğü yine Antrenörlük bölümüne uygun görmüştür. Anlayacağınız Antrenörlük bölümünü diğer bölümlerden ayıran belgeler hep 3. sınıf yüksek dereceli belgeler. Rekreasyon Bölümü ise branşlara göre 1. ve 2. kademe antrenörlük vermektedir. Alacağınız belgenin kademesinin de akıbeti biraz da okul yönetiminizin çalışkanlığına bağlıdır. Eğer ki bölüm başkanlarınız çalışkansa açtıkları branşların hakkını verip federasyona tanıtıp öğrencilerini daha yüksek kademeli belgelerle mezun edebilirler.

Mesela Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü öğrencileri yüzme branşında Antrenörlük belgesini 2. kademe alırlar. Fakat yine Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü yüzme branşından antrenörlük belgesini 1. kademe almaktadır. Bu noktada  okuyacağınız üniversite çok önemlidir. Sizler için hangi üniversitede kaç tane prof kaç tane doçent var? Rekreasyon bölümü olan en iyi 3 üniversite hangisi adlı konularımızı içeren Rekreasyon Bölümü olan Üniversiteler adlı makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz