Beslenme

Protein Tozunun Yararları ve Zararları

Protein Tozunun Yararları ve Zararları

Protein Tozunun Yararları ve Zararları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Protein Tozunun Yararları ve Zararları nelerdir az içersek ne olur çok içersek ne olur bunları anlatacağım.

Protein Tozunun Yararları ve Zararları

Protein Tozunun Yararları ve Zararları

Arkadaşlar bildiğiniz üzere whey proteinler bizim kas gelişimizi sağlamamız amaçlı kullandığımız ürünlerdir. Üzülerek söylüyorum ki toplumumuzda protein tozu hakkında binlerce ortalıkta bilgi kirliliği var. Kimsenin bilgisinin olmadığı ama herkesin fikri olduğu protein tozunun aslı nedir ?

Protein tozu Nedir? Nasıl yapılır?

Whey proteini, süt ürünlerinde bulunan ve kolay sindirilebilen, yüksek kaliteli ve vücut için gerekli temel amino asitleri içeren komple bir proteindir. Kas sentezlenmesini hızlandıran BCAA bakımından zengindir ve egzersiz sonrası sadece 10 gr. whey proteini tüketildiğinde kas dokusu oluşturmayı desteklediği görülmüştür.

Whey Proteini Üretim Aşamaları

  • Tüm whey ürünleri inek sütünden elde edilir.
  • Günde 2-3 kez ineklerin sütü sağılır ve toplanan sütler çiftlikten üretici firmaya gönderilir.
  • 100.000 litrelik süt tankerleri sadece whey üretmek için kullanılır.
  • Üretim tesisine gelen sütler gıda güvenliği açısından test edilir.
  • İnek sütünün %20’si whey proteinidir ve whey sütten peynir yapma işlemi sırasında üretilir.
  • Belirli enzimler süte eklenir ve sütün ayrışması sağlanır.
  • Bu ayrışma sırasında ortaya çıkan kısımlardan biri de süt kesiği yani lordur.
  • Lordan peynir üretilir ve geride kalan sıvı kısımda ise whey proteini bulunur.
  • Bu sıvı yüksek ısılarda pastörize edilip toz halinde kurutulur. İşte bu toz protein tozudur.

Protein Tozunun Yararları

Hızlı Sindirim; Arkadaşlar bir tavuk ya da bir et yediğimizde bu nereden baksanız bir buçuk iki saat belkide üç saatte sindirilebilir. Fakat Whey Protein aldığımızda yarım saatte hemen kana karışacaktır.

Pratik; Yani biz tavuk haşlayacağımız zaman onunla beraber 15-20 dakika bekleyeceğimize hemen Shaker’a tozu koyup karıştırıp içebiliriz. Ayrıca da iş yerimize okulumuza götürüp yanımızda taşıyabileceğimiz güzel bir içecek.

Yüksek Aminoasit; Yüksek aminoasit oranı vardır. Ve bu aminoasitler seçilmiş aminoasitler olduğu için kalitelidir. BCAA vardır Glutamin vardır. Alacağınız protein tozuna göre değişebilir.

Uygun Fiyat; Her gün 1 kilo et 1 kilo tavuk yiyemeyeceğimize göre whey protein alıp kullanmamız kesemize daha uygun olacaktır.

Protein Tozu zararları nelerdir?

1. Kemiklerin Zayıflaması

Osteoporoz yani (kemik erimesi) yüksek protein tüketiminden oluşan bir hastalıktır. Çünkü protein tozlarındaki yüksek miktardaki protein kanın daha da asidik hale gelmesine neden olur. Kandaki asit düzeyini nötralize etmek için vücut kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır. Kalsiyumun kemiklerden atılmasıyla kemikler zayıflar ve kemiklerde kırılma çatlama ve sakatlıklar görülür. Kemik erimesi şikayeti olan insanlar kırılmalar ve sırt ağrılarını da içeren birçok sorunla karşı karşıyadır.

2. Keton Birikimi

Protein tozlarında bulunan yüksek orandaki proteini tüketirken özellikle düşük karbonhidratlı bir diyetiniz varsa keton birikimiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü, çok fazla miktarda proteinle beraber az miktarda karbonhidrat alınırsa vücut depolanmış yağları enerji üretmek için kullanmaya başlar. Bu, karaciğer ve böbrek gibi hayati organların üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturur. Bu aynı zamanda vücudun enerji metabolizmasıyla oynamak ve bozmak anlamına gelir.

3. Böbrek Yetmezliği ve Böbrek Taşları

Aşırı miktarda protein tozu tüketmek böbrek yetmezliğine de neden olabilmektedir. Bunun nedeni böbreğin protein miktarını düzenleme göreviyle ilgilidir. Protein tüketimi çok fazla olduğunda böbreğe proteini metabolize etmek için çok fazla yük biner ve bu sonuçta böbrek yetmezliğine neden olur.

Üre içeren kan, bulantı, kusma, ürenin geçiş frekansında değişiklikler gibi pek çok semptom böbrek yetmezliğine işarettir. Böbrek taşları da aşırı miktarda protein tüketiminin bir sonucudur.

Böbrek taşları böbrekteki bileşiklerin kristalleşmesi sonucu oluşur. Bu taşların ayrıca böbrekteki distal tübülleri ve üreyi böbreklerden idrar torbasına taşımakla görevli üreteri bloke ettikleri bilinmektedir.

Üreteri bloke eden taşlar şiddetli ağrılara neden olur ve zararlıdır. Bu yüzden bu zararlı yan etkilerden kaçınmak için protein tozu kullanımının çok sınırlı olması gereklidir.

4. Karaciğer Tahribatı

Çok miktarda tüketildiğinde protein tozları sık sık karaciğere olumsuz etki yapabilir. Protein metabolizmasında önemli rol oynadığı için karaciğere verilen zarar hayati derecede önemlidir.

Midenin üst sağ tarafında ağrı, kil renkli dışkı ve aynı zamanda sarımsı renkli göz ve cilt gibi çok sayıda belirti görülebilir. Karaciğer hasarıyla bağlantılı bu belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalı ve protein tozu kullanmayı bırakmalısınız.

5. Kalp Hastalıkları

Birçok araştırma yüksek proteinli diyetlerin bazen kalp rahatsızlıklarıyla sonuçlanabileceğini göstermiştir. Birçok protein katkı maddesi kardiyovasküler hastalık riskini artıran tam yağlı süt ürünleri kullanır. Bu nedenle, protein tozları kullanırken meyve, sebze, baklagiller, balık, tam buğdaylı gıdalar ve zengin omega-3 kaynağı olan zeytin yağı gibi yiyecekleri de tüketmek çok önemlidir. Protein tozlarının olumsuz etkisinden kaçınmak için, diğer besin maddelerinden mahrum kalmayın.

6. Sindirim Problemleri

En yaygın protein tozu kaynakları peynir altı suyu, kazein ve soya proteinidir. Bunlar sık sık ağrı, bulantı, sindirememe ve mide ekşimesi gibi sindirim düzensizliklerine neden olabilir. Peynir altı suyu ve kazein proteini gibi ürünler süt kaynaklıdır ve bu yüzden laktoz hazımsızlığı olanlar bunlardan tamamen kaçınmalıdır.

Yüksek miktarlı proteini düşük lif içeren bir diyetle tüketmek kabızlığa neden olabilir. Protein tozlarının neden olduğu bu kronik kabızlık uzun süre devam ederse kolon kanserine neden olabilir.

Protein tozlarından dolayı kronik kabız şikayetiniz varsa başka bir protein tozu tavsiye etmesi için başvurmak doktora başvurmak gerekir.

7. Kalori Artışı

Protein tozları kullanırken en yaygın yan etkilerden biri de aşırı kilo alımıdır. Protein tozları yaygın bir şekilde kas kütlesini artırmak için kullanılır halbuki bu yağ miktarının artışına da neden olur. Protein tozları vücut tarafından yakılmazsa, istenmeyen kilo alımına neden olabilecek yüksek miktarda kalori içermektedir.

8. İlaçların Etkisini Azaltma

Protein tozları kullanılan tıbbi ilaçlarla da etkileşime girebilmektedir. İlaçların emilimini azaltarak etkilerini azaltırlar. Kazein proteini gibi kan basıncını düzenleyici ilaçlarla tüketildiğinde yan etkileri olan protein tozlarını kullanmadan önce doktora danışmak önemlidir. Çünkü bu etkileşim kan basıncını çok fazla düşürebilir.

9. Zararlı Metaller İçerme

Birçok protein tozu üzerinde yapılan araştırmalar, her birinin minimum bir tane cıva, kadmiyum veya arsenik gibi zararlı bir madde içerdiğini göstermiştir.

Bütün vücut ve organlar bu toksik maddelerden etkilenir. Çünkü kadmiyum gibi metaller böbrekleri tahrip eder ve vücuttan atılamaz.

Dolayısıyla doktorunuzdan tavsiye almak ve kas geliştirmek için vücut için gerekli bütün besinlerden faydalanmak gereklidir.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz