Beslenme

Protein Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yazar : Gökhan Peker

Birçok diyet listesini uygulamak kişi açısından zor olabilmektedir. Bu diyetler kesin sonuç verse de belli besinlerin alınamaması ve eksik alınması sonucu çeşitli rahatsızlıklar görülmesi mümkündür. Bu bakımdan diyet yaparken zengin besin içeriklerine sahip diyet listelerine göz atmak ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein gibi ögelerin alınabileceği diyetler yapmak faydalı olacaktır. Böylece zayıflamak isterken vücudun ihtiyacı olan maddeleri alması sağlanacak ve sağlık açısından herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Birçok uzmanın önerdiği protein diyeti buna örnek gösterilebilir.

Protein Diyeti İçin Tüketilen Besinler

Protein diyeti, sevilen yiyeceklerden hazırlanan bir diyet türüdür. Protein içeriğine sahip olan süt, kabak, kereviz, yoğurt, peynir, kırmızı et, patlıcan, domates, ıspanak, mantar, yumurta, balık gibi ürünleri tüketebileceğiniz bir diyet olduğu da söylenebilir. Bununla birlikte ana besinlere takviye olarak elma, armut başta olmak üzere birçok meyveyi tüketmek de mümkündür. Bu diyeti uzun süre uygulayarak uygun bir şekilde kilo verebilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ancak besinlerin hangi yollardan alınacağı da önemli bir meseledir.

Protein Diyetinin Önemi

Protein diyetinin en önemli özelliği söz konusu yiyeceklerin uzun süre tok tutmasıdır. Protein içeren yiyecekleri belli öğünlerde alarak acıkmayı önleyebilirsiniz. Bununla birlikte yemekleri pişirirken çiçek yağı yerine zeytinyağı kullanmanız faydalı olacaktır. Saf protein için tüketilecek baklagillerin de tüketimine dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte diyet sırasında protein oranıyla ilişkili olarak ağızda kuruluk gerçekleşmesi mümkündür bu yüzden sık sık su içmek faydalı olacaktır.

 

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz