Ekstrem Sporlar

Plogging Nedir?

Plogging Nedir

Plogging ise; İnsanların bir eline eldiven giyip, diğer eline çöp poşeti alıp, koşarken veya yürürken mesafe kat ettikçe çevredeki çöpleri toplamasına Plogging denir. Plogging kelimesi “jogging” koşu ve “picking up litter” yani çöp toplama kelimelerinden türetilmiştir.

Diğer bir deyişle Plogging; Ekorekreasyon aktivitesi olarak merkezine çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirliği koymasıyla hem bireysel hem toplumsal yarar sağlayan bir aktivitedir.

Plogging ilk olarak 2016 yılında İsveçte sosyal sorumluluk projesi olarak faaliyete geçmiş, artan çevre kirliliğinden dolayı endişe duyan diğer ülkelerede sıçramıştır.

Bireylerin bu aktiviteyi tercih etmesinde koşma, çömelme, esneklik gibi egzersizleri içinde barındırıyor olması Plogging faaliyetini diğer aktivitelere nazaran daha çok talep edilebilir konuma getiriyor.

Plogging Nedir, Nerelerde yapılabilir?

Öncelikle Plogging aktivitesi tamamen masrafsız her yaştan bireyin katılabileceği bir rekreatif etkinliktir. Daha çok doğa dostu bireylerin tercih ettiği plogging aktivitesi için alan sınırlaması yoktur. Sokakta, caddede, plajda, ormanda, dağda, obada, bayırda, çayırda kısacası her yerde Plogging faaliyeti yapılabilir.

Plogging Nasıl Yapılır?

Bu faaliyeti yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.  Bunlardan ilki Plogging yapan kişinin sağlığı. Bildiğiniz üzere çıplak elle plogging faaliyeti yapılırsa uzun süre dışarda kalmış çöplere bakteri ve virüslerin nüfus etme olasılığından dolayı Plogging aktivitesi kesinlikle ve kesinlikle eldivensiz yapılmamalıdır. Diğer bir husus ise kaş yapacam derken göz çıkartmamak için diğer elinizde kesinlikle sağlam bir çöp poşeti olması gerekmektedir. Koştuğunuz parkurdan çöpleri alıp koşarken elinizden düşürmemeniz için çöp poşeti ile koşmak gerçekten büyük önem arz ediyor.

Bizim edindiğimiz tecrübeden ötürü yola çıkarsak şayet;  çabuk yırtılmasından dolayı normal mavi çöp torbaları  yerine  siyah dayanıklı çöp torbaları tercih edilmelidir.

Plogging Nedir

Plogging Nedir

Plogging Etkinliğini Kimler Yapabilir?

Plogging her yaştan insanın yapabileceği tarzda bir aktivite olduğu için yaş ile alakalı herhangi bir sınırlama getirmek yerine koşma ve çömelme kabiliyeti olan her bireyin yapabileceği bir faaliyettir diyebiliriz. Tabi ki illa koşmakta şart değildir. Yürürken de yapılabilir. Önemli olan yapan kişinin yerden eğilip çöpü alıp poşete koyabilmesidir.

Önemli olan Çevredir.

Önemli olan bizden sonraki nesillere temiz bir çevre bırakmaktır.

Ekorekreasyon adlı makalemizi okumak için tıklayınız.

Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

 

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz