Sağlık

Peptid Hormonları ve Analogları

Peptid Hormonları ve Analogları
Yazar : Gökhan Peker

Bu yazımızda Peptid Hormonları ve Analogları hakkında yazacağız. Peptidler günümüz spor dünyasında yağ yakma, kas yapıcı ve atletik performansı arttırma özelliklerinden dolayı çok fazla kullanılır ve terim olarak çok geçer. Peki nedir bu peptid hormon ve analogları ? Aşağıda Peptid Hormonları ve Analogları hakkında daha bilimsel ayrıntılara inerek onlardan bahsedeceğiz.

Peptid Hormonları ve Analogları

HCG (Karyonik Ganodotropin Hormon) : Endojenik androjen steroid hormon salgılamasını arttırmak amacıyla doping olarak kullanılmaktadır.

ACTH (Kortikotropin) : Kortikosteroidlerin performansı arttırıcı etkilerinden yararlanmak ve endojen kortikosteroid salgılanmasını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Büyüme Hormonu (Growth Hormon) : Protein sentezini arttırmak, yağ kitlesini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

Eritropoietin (EPO) : Eritropoietin hormonu kan hücrelerine olan arttırıcı etkilerinden faydalanmak amacıyla kullanılmaktadır.

Peptid Hormonları ve Analogları hakkında soru görüş ve önerilerinizi aşağıda ki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak : Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Prof. Dr. Kemal TAMER, Prof. Dr. İbrahim CİCİOĞLU, Spor Fizyolojisi ve Performans Ölçümü, Gazi Kitabevi, Ocak 2013[/quotes]

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz