Sağlık

Osteoartrit (kireçlenme) nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Osteoartrit (kireçlenme) nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Yazar : Onur Apaydın

Osteoartrit (kireçlenme) nedir? Belirtileri ve Tedavisi nasıldır ? sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Osteoartrit eklem çevresinde ağrı ve şişkinliğe sebep olan romatizmal bir hastalıktır.

Osteoartrit (kireçlenme) nedir?

Osteoartrit eklem çevresinde ağrı ve şişkinliğe sebep olan romatizmal bir hastalıktır. Artrit kelime anlamı olarak”eklem iltihabı” demektir.100 den fazla çeşidi olan bir hastalıktır ve dünyada milyonlarca kişide görülmektedir.
Yaşlanma ile birlikte osteoartrit görülme sıklığı artar. 30 yaşın altı %1,40 yaşın altı %10 , 60 yaşın üstü %50 ve 75 yaşın üzerinde %95 sıklıkta görülür.
Osteoartrit gelişiminde kıkırdak yapısı bozulur,giderek incelir ve kemikler üzerindeki koruyucu etkisi azalır. İleri dönemlerde menüstüs yırtığına,bağlarda ve tendonlarda tahribata sebeniyet verir. Kişilerde (X bacak ,O bacak) rahatsızlıklarına da sebebiyet verebilir.

Osteoartrit en sık nerelerde görülür?

Ayak başparmakları,diz,omurga ve eller osteoartritin en sık görüldüğü noktalardır.

Osteoartrit Belirtileri nelerdir?

Osteoartritli kişilerde ağrı ve hassasiyet,eklem tutukluğu,hareket kısıtlaması,eklemde şişkinlik,eklemde çıtırtı sesi,eklemin aşırı hareketli duruma gelmesi gözlemlenmektedir. Bu bulgular sonucunda doktor tarafından çeşitli testler uygulanır ve kesin teşhis konulur.

Osteoartrit Tedavisi Nasıl Olur?

Osteoartritde kesin olarak tedavi yoktur lakin pek çok farkı yöntemle yavaşlatılabilir belki de durdurulabilir. İlk ve en önemli tedavi şekli fizik tedavi ve egzersizdir. Tedavi çeşitleri üç ana başlıkta incelenmektedir.

  • İlaç tedavisi
  • İlaç dışı tedavi
  • Cerrahi tedavi

Tedavilerin amaçları; ağrıyı kontrol altına almak,eklem fonksiyolarını korumak ve iyileştirmek, kas kuvvetini korumak ve arttırmak,şekil bozukluklarını önlemek,günlük aktivitelerinde bağımsızlık kazanmak kısacası yaşam kalitesini arttırmaktır.
İlaç tedavisi ; eklem içine enjeksiyon, eklem kıkırdağına koruyucu ilaçlar,eklem bölgesine sürülen jel ve kremler,ağrı kesiciler ve iltihaba karşı kullanılan ilaçlar şeklinde ayrılmaktadır.
İlaç dışı tedavi; hasta hastalık konusunda eğitilir,fizik tedavi yöntemleri,kişi kiloluysa zayıflaması,yardımcı cihazlar,egzersiz tedavisi ve kaplıca tedavisi uygulanmaktadır.

Osteoartritli hastalara ilk ve en önemli olarak uygulacak tedavi fizik tedavi ve egzersizdir.Artritli eklemi destekleyen kaslan güçlendirilmeli ve o ekleme binen yük azaltılmalıdır. Kısa ama sık yapılacak olan yürüyüş ve egzersizler hareketliliği korumaktadır. Kişi ağırlık antrenmanlarını düşük seviyeden başlamalı ve periyodlamasını yaparak yükseltmelidir. Kişiler egzersizleri ihmal etmemeli ve düzenli bir şekilde yapmalıdır. Eğer ihmal edilirse zaman içerisinde durum giderek daha kötü bir hal alır ve ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler olsa bile hastalığın,kişinin yaşam kalitesini düşürmesi kaçınılmaz olur.

Kişiler eklem hareket açıklığına(rom) dikkat etmelidir. Artritli eklemleri bükmede ya da açmada zorlamamaları gerekmektedir. Bu durum ekleme fazladan yük bindirir ve hastalığın ilerlemesine sebep olur.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Yararlanılan Kaynak: Prof. Dr. Erdal Zorba, (2014), Yaşam Boyu Spor[/quotes]

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz