Beslenme

Öğrenci Evinde Fitness

Öğrenci Evinde Fitness

Öğrenci evinde Fitness

Öğrenci evlerinin en büyük problemi yemek muhabbetidir. Gerek maddi imkansızlıktan gerekse üşengeçlikten evde pek yemek pişmez. İlk gün pişse bile ikinci gün bulaşıktı oydu buydu derken evde yemek pişirmek artık kabus haline gelir. Birde Öğrenci evinde Fitness ile uğraşıyorsanız vay halinize. Ama evde yemek yemek öğrenci için daha az masraflıdır. Örneğin 20 liraya 2-3 gün karnını doyurabilir. Bu yazımızda sizlere düşük bütçeyle bol proteinli karbonhidratlı nasıl besleniriz onu anlatacağız.

Öğrenci evinde kalırken gerek okuduğum bölümden dolayı gerekse de hayat tarzımdan dolayı sporla hep iç içeydim. Bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız gibi Fitness’a ve Vücut Geliştirmeye erken yaşlarda merak saldım. Öğrenci evinde zar zor gittiğim fitness salonlarında sayısız anılarım olmuştur. Konumuzla alakalı olarak bir anımı sizlerle paylaşmak isterim. Fitness’a yeni başladığım sıralarda düzenli olarak 2 güne 1 spor salonuna gidiyordum antrenmanları hiç kaçırmıyordum. Aradan 3-4 ay geçti tabi benim vücudumda en ufak bir gelişme olmadı. En son canıma tak etti gittim salondaki hocanın yanına. Hocam dedim 3-4 aydır düzenli antrenman yapıyorum hiçbir gelişme olmadı dedim. İlk önce bana ne iş yaptığımı sordu, öğrenciyim dedim. Buraya gelmeden önce ne yedin dedi bana poğaça ayran dedim. Biceps’lerime baktı ölçtü sonra usulca poğaça ile anca bu kadar olur Allahtan maydonoz suyu içmemişsin dedi yoksa yok olurdun deyip güldü geçti. Kıssadan hisseye gidecek olursak bu sporun %80’i beslenmedir. Ne kadar düzenli antrenman yaptığınız vücudunuzu bağlamaz önemli olan ne yediğinizdir. Öğrenci evinde Fitness ile uğraşmak gerçekten zor…

Şimdi düşük bütçeli bir şekilde protein, karbonhidrat ağırlık nasıl beslenebiliriz ona açıklık getireceğiz.

1) Olmazsa olmazlarımızdan olan Tavuk Göğsü listemize ilk sıradan giriyor.

Kilosu yaklaşık 10 lira olan tavuk göğüsünün besin değerleri olduça iyidir

100 gram Tavuk Göğüsünde

Protein; 25.45

Karbonhidrat; 0

Yağ; 0.76

Bulunmaktadır.

2) Son zamanlarda 1 koli yumarta 17 lira’ya kadar çıksada vücudumuz için olmazsa olmaz

besinlerinden olan yumurta listemize 2. Sıradan giriş yapıyor

1 adet Yumurtada

Protein; 6.45

Karbonhidrat; 0.35

Yağ; 5.6

Bulunmaktadır.

3) Listemize 3. Sıradan giriş yapan tam yağlı sütün besin profilide iç açıcı gözüküyor

1 Su bardağı Süt 200 ml.

Protein; 6.8

Karbonhidrat; 8

Yağ; 7

4)Listemize 4.sıradan giren lor peyniri tartışmasız en iyi peynir çeşidi olmasını içerdiğini besin değerlerinden alıyor. Tat konusunda saman tadı versede besin profili bakımından oldukça iyi.

100 gram LOR PEYNİRİNDE

Protein; 10.34

Karbonhidrat; 6.66

Yağ; 0.29

5) Listemize 5. Sıradan giriş yapan Eti Gong ne kadar işlenmiş gıdalar sınıfına girsede muazzam mısır ve pirinç patlağıyla listemize girmeyi başardı.

100 gr Eti gong’da

Protein; 5,8 gram

Karbonhidrat; 71 gram

Yağ; 16.2 gram

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

2 Yorum

Yorum yaz