Beslenme

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü sorusunu uzun zamandır yakın çevremde oldukça fazla duyar oldum ve artık bu makaleyi yazma kararı verdim gelelim sorumuza Obezlik Diyet İle Çözülür Mü ? Kilo alımının nedeni sadece çok yemek tüketmek değildir. Düzensiz yenilen yemekler, sağlıksız beslenme, düzensiz öğünler, yetersiz hareket obezlik hastalığına yol açmaktadır.

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü ?

Kilo alımını durdurmak veya zayıflamak için sadece diyet yapmanız yeterli sonucu vermeyecektir. Kendinize zayıflama programı yapmanızın yanında spor yaparsanız kilo probleminiz gitgide azalmış ve sonuca daha çabuk ulaşmış olursunuz.

Kilo Vermeye Başlandığında Ne Yapılmalıdır?

Programlarınıza uymaya başlamış ve tartıda sonuçlarını görmeye başladığınızda hemen sevinmeyin. Programınızı yarıda bırakıp eski alışkanlıklarınıza dönmeyin. Kaçamaklardan mümkün olduğu kadar uzak durun.

Adımlarınızı sayan bir uygulama veya bir alet edinin. Uzmanlar en kolay yapılabilecek sporun yürüyüş olduğunu söylemekte ve günde on bin adım atmamız gerektiğini söylemektedir. Ortalama bir saat yürüyüş 260-300 kalori arasında değişmektedir. Bunların yanına da ufak tefek evde ya da dışarıda yapabileceğiniz kolay hareketleri de eklerseniz sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Anlayacağımız şu ki zayıflama listesi yapmanız ve uymanız artan kilo probleminize tek başına çözüm değildir

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü

Obezlik Diyet İle Çözülür Mü

Zayıflama Sürecinde Sık Sık Yaptığımız Hatalar

  • Kendimizi aç bırakmamız doğru değildir. Vücut günlük enerjiyi besinlerden karşılar, bu enerjiyi almazsak vücut halsizleşir ve vücut direnci azalır. Yediğimiz içtiğimiz gıdaları değiştirmek yerine kendimizi aç bırakmamız hastalıkların önünü açar. Kısacası kendimizi aç bırakmamız bir ödül değil cezadır.
  • Her besinden az az yiyorum diyor iseniz bu da yanlıştır. Çikolata ve şekerlemeleri, kek, poğaça, simit tüketiyor ve yağlı gıdalar tüketiyorsanız spor yapmanız şart olur ve kilo vermenizi geciktirmeye neden olur.
  • Gereksiz öğünler yapmanız da vücudunuzu elbette olumsuz etkileyecektir. Bazen gerçekten acıktığımız için değil sadece canımız istediği için öğün yaparız. Uzmanlar kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki yaklaşık dört saate bir ara öğün koymaktadır. Bir ara öğün yerine iki veya daha fazla öğün koymanız doğru olmayacaktır. Ara öğünlerde sindirmesi zor besinler ya da kalorisi yüksek besinlerden uzak durmalı vücudu daha zinde tutacak besinler tüketmeliyiz.
  • Programa uymaya başladığınızda vücudunuz programa alışana kadar uymaya özen gösterin. Hedef çizginiz olsun ve o çizgide yürüyün.
  • Gece yeme alışkanlığından uzak durmaya çalışın eğer uyuyamayacak kadar aç kaldığınızı hissediyor iseniz kalorisi düşük gıdalardan tüketmeye gayret edin. Zaman içinde gece yeme alışkanlığınızı bırakmaya çalışın.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz