Antrenman

Nerelerde yürüyüş yapabiliriz?

Nerelerde yürüyüş yapabiliriz

 

Nerelerde yürüyüş yapabiliriz?

Nerelerde yürüyüş yapabiliriz ? Yaşam boyu spor anlayışının hızla yayıldığı ve milyonlarca insanın düzenli antrenmanlar yaptığı ülkelerde halkın hizmetine sunulan tesisler ve destek hizmetleri de büyük bir hızla gelişmektedir. İşte bu noktada sizlerle NNerelerde yürüyüş yapabiliriz ? sorusunun cevabını arayacağız.

yürüyüş yapmak

yürüyüş yapmak

Halka açık spor tesislerinde; yürüyüş pistleri, koşu ve bisiklet parkurları, aletli jimnastik üniteleri, tenis

kortları, danışma merkezleri, check-up üniteleri gibi, sayıları ve kapasiteleri hızla artan yatırımlar yapılıyor. Bu arada, yollarda, sahil kenarında, ormanlarda, kırsal yerleşim, bölgelerinde bulabildikleri doğal olanakları kullananlar da giderek çoğalıyor. Bizim ülkemizde ise bu açıdan büyük açıklarımız var. İstanbul’da Belgrad Ormanları, İzmir’de Enternasyonel Fuar içindeki tartan pist, Ankara’da Gazi Orman Çiftliği arazisi kenarındaki yürü-koş parkuru gibi, sınırlı sayıda tesisler halkın hizmetine sunulmuş bulunuyor fakat, yaşam boyu spor düşüncesini benimseyen insanlarımızın çoğu, tesis yokluğu ve uygulamada karşılaştıkları güçlükler nedeniyle, kısa bir zamanda heveslerini kaybediyorlar. Bu gerçeklerin ışığında, bazı çözüm önerilini incelemekte yarar var.

 

Nerelerde yürüyüş yapabiliriz?

Evinize yakın, düzgün kaldırımlı caddeler, parklar ve boş arsalar.

Yürüyüş ve koşu çalışmaları, özel pist ve parkurlarda yapılırsa daha kolay ve özendirici olur. Ancak, bunlar olmadan da düzenli antrenmanlarınızı yapabilirsiniz. Önce, evinizin yakınındaki yolları, caddeleri, parkları ve boş sahaları inceleyin. Düzgün kadırımlı ve trafik yoğunluğu düşük düzeylerde sokak ve caddeleri bulun. Sizin çok uzaklara yürümeniz ya da koşmanız gerekmez. 400-500 metrelik bir parkur bulursanız, ileri geri turlar ile istediğiniz kadar mesafe antrenmanı yapabilirsiniz. Birkaç blok etrafında dönerek çalışmak da mümkündür. Eğer sokaklar ve yollar araçlarla dolu ya da ağır trafik koşulları söz konusu ise, yakınınızdaki bir parka ya da boş arsaya kadar yürüyebilir ve esas çalışmanızı bu parkın ya da boş arazinin içinde ve çevresinde yapabilirsiniz. Eğer, evinizden uzaklaşarak yürüyebileceğiniz ya da koşabileceğiniz bir yol ya da parkur bulabilirseniz, antrenmanın yarısını, evden uzaklaşarak ve geriye kalan yarısını da eve dönüş şeklinde tamamlayarak çalışabilirsiniz.

Kent içi ve çevresindeki parklar ve piknik alanları.

Bu gibi yerlere, kendi özel aracınız ya da toplu taşıt olanaklarını kullanarak gidebiliyorsanız, şehirlerin kirli hava sakıncalarından da korunmuş olursunuz. Bu gibi yerlerde önce kendinize, engebesiz bir parkur aramalısınız. Eğer olanaklar varsa, bu parkurun kaç metre olduğunu da ölçmeye çalışmalısınız. Kendi vasıtanızla gidiyorsanız, spor kıyafeti konusunda bir sorun olmayabilir. Fakat toplu taşıtlardan yararlananlar, soyunma ve giyinme için çözümler bulmak zorundadırlar. Bunun için, resmi ve özel tüm olasılıkları dikkate alarak ve gerekiyorsa bir dernek ya da klüp şeklinde örgütlenerek, çareler aranabilir. Yaşam boyu spor için örgütlenme, aynı heves ve özverileri olan insanları bir araya getireceği için, dostluk ve sportmence kaynaşmanın da anahtarıdır.

Resmi ve özel tesisleri.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bağlı kuruluşlarındaki spor tesisleri, yerel yönetimlerin sahaları, spor klüplerinin özel tesisleri ve özel yatırımlar ile halkın hizmetine sunulan spor saha ve tesisleri de bu gibietkinliklere açık hale getirebilir. Bu gibi tesislerde, amatör ve profesyonel sporcuların antrenman ve maç gibi faaliyetlerini engellemeyecek bir şekilde, planlamalar ve tesis geliştirme çalışmaları, yaşam boyu spor uygulamalarına da olanaklar sağlayabilir. Nitekim bu tür tesislerin çevresinde 2-3 metre genişliğinde yürüyüş ve koşu pistleri yapılabilirse, tesisin temel kullanımını aksatmadan, pek çok insana da özel antrenmanları yapma fırsatı sağlanabilir. Sağlıklı yaşam için spor yapmak isteyen insanların, kendi aralarında örgütlenmeleri burada da önemlidir. Bu tür örgütlerde aktif görevler alanlar, resmi ve özel kuruluşlara önemli bir mesaj verdikleri gibi, sağlıklı yaşam için spor konusunda liderlik yaparak, özel bir duyum ve toplumsal hizmet gururu ile mutluluk duyabilirler.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz