Antrenman Ekstrem Sporlar

Ne Zaman Egzersiz Yapmalıyız ?

Ne Zaman Egzersiz Yapmalıyız ?

Ne Zaman Egzersiz Yapmalıyız ?

Etrafta gereksiz bilgi kirliğinden dolayı sizlerle Ne zaman egzersiz yapmalıyız ? konusu hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Ne zaman egzersiz yapmalıyız ?

Mümkünse sabah, uyanır uyanmaz. Hem günümüz daha iyi geçer. Ayrıca sabah egzersizleri yapan birinin, değişik saatlerde spor yapan diğer insanlara göre daha fazla yağ yakması mümkün Açken spor yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Ben şahsen, ” Yemek yemeden, kahvaltı yapmadan asla spor yapamam!” derdim. Ve bu konuda da tuttururdum. Yanlışmış. Çünkü Tony’nin verdiği bilgiye göre, sabah spor yaparken bir gece önceki enerjimizi ve besinlerimizi kullanıyoruz. Yine de spor yapacaksanız illa sabah saatlerinde diye zorlamaya gerek yok aslında; öğle saatleri veya iş çıkışı da spor yapabilirsiniz. Yeter ki spor yapın… ASICS’ın bir araştırmasına göre de haftada en az iki kez egzersiz yapan çalışan kişilerin %63’ü işte daha verimli ve daha az stresli. Ayrıca, sabah egzersizleri yapanların diğerlerine göre yıllık kazançlarının daha fazla olduğu da ortaya çıkmış. Eh, bilgi benden karar sizden. Hem sağlık kazanacaksınız, hem de para! Zaman azlığı bahanelerin en başında gelir. Halbuki biz bu sistemde günde sadece otuz dakika spor yapıyoruz. Yarım saatçik mi demeyin. Çoook yoğun ve işlevsel bir yarım saatten söz ediyoruz. O yarım saat, sizi sonunda epey yormuş oluyor. Günde on beş dakika bile, spor alışkanlığı kazanmak için iyidir. İdeali ise en az yarım saat.

Vücutta 400’den fazla iskelet kası var. İyi bir egzersizden beklenen, bütün kaslara kasılma ve gerilme hareketleri yaptırabilmesi. Bunlar beş-on dakika içerisinde farklı hareketlerle yapılamaz. Araştırmalara göre, en az 20 dakikalık çalışma öngörülmüş. Fiziksel uygunluğunuz ve sağlık durumunuza göre bu süreyi artırabilirsiniz. Eğer vücudunuz ham ise, spordan uzak kalmışsanız,  21 günden önce gelişim gerçekleşmesi pek beklenemez. Kendi gelişiminizle ilgili plan yapmalısınız. 60 günlük bir egzersiz her şeyi kapsayarak vücudu güzel bir şekilde sıkılaştırarak şekillendirir. O 60 günü nasıl böleceğinize siz karar vermelisiniz; tabii haftada bir veya iki kez spor yaparak da değil; minimum üç-dört kez egzersiz yapmanızı öneririz ki kaslarınız belli bir tempoya girsin ve değişmeye başlasın. En azından hocaların bilimsel gerçekler doğrultusundaki ortak önerisi böyle. Salona gidemeseniz bile evinizde de spor yapabilirsiniz. Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz o kadar çok egzersiz seçeneği var ki. Farklı egzersizler ve dersler rahatlık alanından çıkmanıza yardımcı olur. Her gün aynı şeyi yaparak değişikliğe gidemezsiniz.

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz