Turizm

Mersin’de Gezilmesi Gereken Antik Kentler

Yazar : Gökhan Peker

Mersin tarihin eski zamanlarında Akdeniz’in en büyük limanları arasındaydı. Mersin’in antik ismi Kilikya’dır. Kilikya dinlerin ve kültürlerin kesiştiği bir şehirdir. Şehir birçok antik kente ev sahipliği yapmaktadır.

Mersin’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Antik Kent Hangileridir?

1)SoliPompeiopolis

Mersin’in Mezitli ilçesinde yer alan bulunan SoliPompeiopolis, antik dönemlerin önemli bir liman kentidir. Sütunlu yolları, antik hamamı, akropolleri ve antik liman bulunmaktadır.

2)Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti, Olba Krallığı’nın merkezi ve ticaret şehriydi. Helenistik dönemin en önemli piskoposluk merkezlerinden biridir. Akropoliste birçok kilise ve antik kentte su kemerleri ve kuleler bulunmaktadır.

3) Uzuncaburç Kalıntıları

Kilikya bölgesinin en güzel antik kenti olarak gösterilmektedir. Uzuncaburç’ta Tören Kapısı, Antik Ana Mezarlık, Uzun Burç, Şans Tapınağı görülecek yapılar arasındadır. Nekropolde bulunan kaya mezarları da görülmeye değerdir.

4)Kelenderis Antik Kenti

Kelenderis Antik Kenti, M.Ö 6. Yüzyılda Pirindu Krallığı’nın baş limanıydı. Yıllar içerisinde çeşitli medeniyetlerin işgallerine uğraması sonucu zamanla tahrip olmuştur.

5)Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti, doğa harikası olarak adlandırılabilecek tarihi bir bölgedir. Ören yerinde tarihi hamamlar, tiyatro ve odeonu görmek mümkündür.

6)Sebaste

Sebaste kenti Roma imparatorluğu döneminde de en parlak devrini yaşamıştır. Bölge zamanla doğal sebepler, deprem ve liman kumlarının etkisiyle tahribata uğramıştır.

7) Adam kayalar

Mersin Kızkalesi’nde bulunan Adam kayalar, vadinin yamaçlarında bulunmaktadır. Kalede bulunan Roma kartalı kabartmaları başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

8)Kanlıdivane

Mersin ilindeki en büyük bazilika Kanlı divanedir. Bazilika’da bulunan kabartmalar günümüze kadar korunmuş ve turizm açısından sıkça ziyaret edilen bir bölgedir.

9)Yumuktepe

23 tabakalı bir yerleşime sahip olan Yumuktepe, insanlık tarihi için önemli katkılar sağlamıştır.

10)Aya Tekla

Aya Tekla Kilisesi, Hristiyanlığı yaymaya çalışan azize Aya Tekla adına yapılan bir kilisedir. Hristiyanların hac merkezi olarak kabul ettiği bir yapıdır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz