Avcılık

Mersin’de Balık Tutulacak Yerler

Mersin'de Balık Tutulacak Yerler

Mersin’de Balık Tutulacak Yerler ; Kıyı boyunca uzanan 316 Km’lik sahil şeridi ile Akdeniz’in en güzel sahiline sahip olan, Türkiye’nin en büyük limanı ve devamlı gelişen sanayisi ile ülkemizin lokomotif konumunda olan bir sahil kentimizdir.

Mersin’de kıyıdan avlar büyük ölçüde Surf Casting yapılarak olur. Sahilden oltalar uzak mesafeye atılarak Mırmır, Çupra, İsparoz gibi türlüce balık çekme hedeflenir. Ayrıca liman taraflarında  Tüylü çapari, Beyaz Renk sahteler sayesinde Levrek ve Baracuda’da çekilebilir. Diğer çekilebilecek balıklar ise Sokar, Melanur, Kefal büyük ölçüde Zargana, Sargoz ve oldukça fazla  Balon balığıdır.

Levrek ve Kefal balığı avı için aynı anda çok sayıda Azmak’ın var olduğundan bir çok amatör balıkçı bu yerleri kendine mesken edinmiştir. Geceleri avlanma gündüze nazaran daha güzel olur.

Bu makalemizde sizlere Mersin’de Balık Tutulacak Yerler ‘i detaylıca sizlere açıklayacağız. Konu dışına çıkmadan hemen başlayalım.

Mersin'de Balık Tutulacak Yerler

Mersin’de Balık Tutulacak Yerler

Mersin’de Balık Tutulacak Yerler

Yeşilovacık, Tisan Balık Avı Avlak Yerleri

Tisan, Mersin şehrinin Yeşilocavık ilçesine bağlı genelde Ankara’dan gelip burada konut almış zenginlerin var olduğu, muhteşem koyu ve eşsiz hoşluğuyla herkesi kendine hayran bırakan bir beldemizdir. Sualtındaki yaşamın muazzamlığı sebebiyle dalgıçlarında yoğun alaka gösterdiği Tisan, zaman zaman olta balıkçılarını güldüren bir av merası olma özelliğine de sahiptir.

Yeşil Ovacık, Tisan’da ne tür balıklar çıkar?

Batı Koyu: Lambuka, Liçe, Baracuda tek tük Levrek Oldukça fazla Balon Balığı, geceleri ise Karagöz, Sargöz, Melanur ve oldukça fazla Sokar ve şansınız yaver gidiyorsa Çupra alabilirsiniz.

Müze Kayalıkları: Karagöz Lidaki, Sargoz, Melanur, Sokar bu bölgede oldukça fazla çıkar.

Mavikent:  Mırmır ve Lidaki

Dana Adası: Sargoz, Lambuka, Çupra, ve Adanın açık denizine bakan tarafında ise Trança, Palamut, Çatalkuyruk Papuç Mırmır’da çıkmaktadır. Adanın etrafında ise Karagöz, Melanur, Gümüş ve Kırlangıç balıklarını çekmeniz oldukça olasıdır.

Susanoğlu ve Yapraklı Koyu Balık Avı Avlak Yerleri

Balık avı denilince Mersin’de herkesin aklına gelen ilk mekan Yapraklıkoy olduğu aşikardır. Balıkların ekosistemi açısından oldukça güzel bir su altı oluşumlarına sahip olan bu yerde her türde balık avı şekli yapılmaktadır.

Yapraklı Koyu’nda ne tür balıklar çıkar?

Koy’un çıkışına doğru konumlanmış kayalıklar: Baracuda, Levrek, Çatalkuyruk, Hanos ve Yılan balıkları Çupra, Karagöz, Sargoz, Melanur, Sokar

Susanoğlu Kapızlı Sahili ne tür balıklar çıkar?

Kapızlı Kanalı :Mırmır, Lidaki, Çatalkuyruk, Melanur, Balon ve Sokar, Kefal, Karagöz, Sargoz ve Mığrı

Yazar hakkında

Fikret Kayhalak

Rekreasyon Lideri, Otizm Spor Eğitmeni, Antrenör, Sosyal Medya Uzmanı

Yorum yaz