Antrenman

Maksimal Kuvvet Antrenmanı (Nedir, Nasıl Yapılır)

Maksimal Kuvvet Antrenmanı
Yazar : Gökhan Peker

Maksimal kuvvet; Çabuk kuvvetin ve kuvvette devamlılığın alt yapısını oluşturur. Maksimal kuvvetten bir sporcunun yavaş hareket  uygulaması sırasında ya da izometrik kasılma şartlarında ortaya koyduğu en yüksek değerdeki kuvvet anlaşılmaktadır ve üst düzeyde kas yapısı gelişmiş sporcularda kullanılır. Maksimal kuvvet antrenmanlarının uygulamasında iki temel ilke vardır:

Maksimal kuvvet antrenmanı genellikle yüksek ile maksimal arasında bir kasılma gerilimi ve uzun bir gerilme süresini gerektirir. Bu şekildeki yüksek ve uzun kasılma süreleri kasın büyümesini sağlar (Kas yapıcı antrenman).

Maksimal kuvvet antrenmanı, yüksek ve maksimal yüklenme yoğunluğu ile kısa süreli patlayıcı kasılma şeklinde uygulanırsa kas içi koordinasyonu geliştirir.

Temel ilke;  

  1. büyük ağırlık
  2. (%80-100),
  3. orta tempo,
  4. az tekrar

Maksimal kuvvet antrenmanı 4 metod ile yapılır ;

  1. Klasik metod
  2. Kas geliştirici maksimal kuvvet antrenmanı metodu
  3. Kas içi koordinasyon geliştirici metod
  4. Kombine yüklenme metodu

1.Klasik Metod

Yüklenme yoğunluğu %80-100  arasında değişir seri sayısı 5-6, tekrar sayısı 1-5 arasındadır.Bu nedenle üst düzeydeki sporcuların maksimal kuvvet gelişiminde kullanılır. Piramidal yöntem bu metod ile kullanılabilir. Piramidal yöntemde ise tekrar sayısı basamak başına bir tekrar azalır, yoğunluk ise basamak başına bir artar.

2. Kas geliştirici maksimal kuvvet antrenmanı metodu

Yeni başlayanlarda uygulanan kas geliştirici maksimal kuvvet antrenmanıdır. Yüklenme branşlara göre değişir. Örneğin güreşte %50-70 sportif oyunlarda %30-50 ve genelde ortalama %40-60 civarı uygulanır. Tempo akıcı tekrar sayısı 6-12 civarıdır.

3. Kas içi Koordinasyonu Geliştirici Metot

Üst Düzeyde sporcularda kullanılır. Yüklenme yoğunluğu %70-90 arasında değişir. Seri sayısı 5-6, tekrar sayısı 1-6 arasındadır. Tempo Patlayıcı Dinlenme tamdır.

4. Kombine Yüklenme Metodu

Bu üç yöntemin birbiri ile kombinesidir. Örneğin derinlik sıçramaları bu gruptadır.

Yazar hakkında

Gökhan Peker

1994 Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunuyum. Uzmanlık dalım tenis ve buz hokeyi. Buz hokeyinde milli sporcuyum. Milli Eğitim Bakanlığı'nda Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Yorum yaz