Ana sayfa Sağlık Kızlık Zarı Dikimi Uygulaması

Kızlık Zarı Dikimi Uygulaması

48

Kolay cerrahi uygulamalar ile laserasyona uğramış, diğer bir adıyla yırtılmış kızlık zarını jinekologlar tarafından dikmek mümkündür. Bu işlem lokal anestezi veya sedasyonla yapılabilmektedir. Hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Mikrocerrahi metodu ile ikincil onarım ve vajinal flep metotları uzun vadeli tamir ameliyatları kapsamında iken vajina içine atılarak vajinayı daraltan dikişler ise kısa vadeli tamir kapsamındadır. Bu işlemlerin kesin başarısı için ilişkiden 1 ile 7 gün öncesinde yapılması gerekmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi yaptırmak evlilik günü yakın olanlar için çok daha uygun bir seçenektir. Hızlı ve sağlıklı bir çözüm için kızlık zarı dikimi ankara ilinde Op.Dr.Uzay YILDIRIM tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Detaylı bilgi için https://www.uzayyildirim.com adresinde bilgi alınabilir.

Kalıcı olarak yapılan dikimde, himen dokusundaki iyileşme 2 ay sürebilmektedir. Bu süre içinde hastaya cinsel ilişkide bulunma, tampon kullanma, havuza veya denize girme önerilmez. Bu şekilde tamir sonrası yeni oluşturulan himen dokusu eskisi ile aynıdır. Ayrıca kısa süreli dikim adı verilen diğer bir yöntemle de himen dokusuna dikiş konulabilir. Bu tür ismi verilen tedavinin başarı şansı çok daha azdır. Kızlık zarı kalıcı cerrahi metotla dikimi yapılınca kızlık zarı muayenesi ile bu tür bir işlem yapıldığı anlaşılamaz.

Kızlık Zarının Anatomik Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı anatomik olarak vajinayı oluşturup mukoza denen dokunun vajina girişindedir. Yani vajina içinde değil, vajinanın hemen girişinde olup dudakların yaklaşık 2 cm içindedir. Ayrıca küçük dudaklara bağlı olup çok ince bir yapısı vardır. Kızlık zarı halka şeklinde vajina girişinde olup ortasındaki delik de halka şeklindedir. Normal kızlık zarı bu yapıdadır. Kimi zaman ortasındaki delik çok geniş olmaktadır.

Kızlık Zarı Sürtünme, Anal Seks ya da Parmak İle Zarar Görür Mü?

Kızlık zarı sadece sürtünme ile bozulmaz. Sadece içeriye yabancı bir madde sokulması ile ya da vajinanın darbe alması ile yırtılabilir. Bununla beraber penisin girmesi ile yırtılma olabilmektedir. Anal seks ile de zarar görmez. Ancak ters ilişki yani anal seks genel sağlık bakımından doğru bir cinsel birleşme biçimi değildir. Bulaşıcı hastalıkların yayılımı bu tarz ilişki ile daha fazladır. Vajina içine parmaklar girdiği zaman ya da başka yabancı bir cisim uygulandığı zaman kızlık zarı yırtılabilmektedir. Bu durumun tespiti için kızlık zarı dikimi ankara jinekologlarınca muayene edilmelidir.

Kızlık Zarı Dikilmesi İşlemi Hangi Doktorlar Tarafından Yapılmalıdır?

Kızlık zarı dikilmesi işlemi bölgenin anatomik yapısını çok iyi bilen ve bu operasyon konusunda deneyimli jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Uzun yıllar kızlık zarı dikimi ankara ilinde Op.Dr.Uzay YILDIRIM’ın muayenehanesinde yapılmaktadır.

Kızlık Zarının Dikimi Anlaşılır Mı?

Kişi doktora söylemediği sürece önceden kızlığın dikilme operasyonunun yapıldığı anlaşılmaz. Kızlık zarının dikildiği yani tamir edildiği sadece bir jinekolog ya da adli tabip tarafından yapılan jinekolojik muayene sonrası anlaşılabilir. Özellikle kızlık zarı dikimi ankara kadın doğum uzmanları yaptıkları jinekolojik muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığını, yırtılmışsa bunun eskiden olan bir yırtık mı, yoksa yeni bir yırtık mı olduğunu rahatça anlayabilirler.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kimi ameliyatlar evlilikten bağımsız olup her zaman (uzun vadeli) yapılabilirken kimileri ise evlenmeden 1-7 gün öncesinde (kısa vadeli) yapılabilmektedir. Kısa vadeli yani evlenmeden 1-7 gün önce yapılan ameliyatlardaki başarı oranı jinekoloğun tecrübesine bağlı olarak 0’dür.

Uzun vadeli yapılan ameliyatlarda ise kişilere evlenmeden 1 hafta önce bir kontrol önerilmektedir. Böylece kesin sonuç elde etmek mümkündür. Genellikle kızlık zarı dikimi ankara ilindeki muayenehanelerde yalnızca 20-30 dakika sürmektedir. Genel anestezi ya da daha çoğunlukla lokal anestezi ile yapılabilen çok kolay bir operasyondur. İşlemi yapan kişinin becerisine ve yeteneğine bağlı olarak kişinin vajen durumuna göre de başarı şansı değişmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Partner Tarafından Anlaşılır mı?

Flep yöntemi yapılan yöntemle kaldırılan ince tabakadaki kılcal damar ağı oldukça belirgin kızlık zarı kanaması yapacak potansiyele sahiptir. Yarım saat süren basit himenoplasti ameliyatı ile kızlık zarı dikimi kesinlikle belli olmamaktadır. Dikilmiş olduğu da partner tarafından hiçbir şekilde anlaşılamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Diz Kapağı Kayması Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Diz Kapağı Kayması Nedir? ; Genel anlamda diz dokusundaki bir sebepten ya da diz çevresi k…