Sağlık

Kifoz nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kifoz nedir
Yazar : Onur Apaydın

Kifoz Nedir ? Kifoz torakal vertebralarda(sırt omurlarında) meydana gelen öne aşırı eğrişik durumudur. Solunumda güçlük çekme,omurga disklerinde hasar gibi pek çok sağlık problemlerine yol açabilen ve pek çok farklı sebepten meydana gelebilen bu durum iki ana başlıkta incelenmekdir. Yapısal ve postüral(duruş) bozukluklar.

Kifoz nedir ? Nasıl Oluşur ?

Yapısal bozukluk; doğuştan olan omurga anormallikleri,kemik hastalıklarından,kırıklardan veya omurga tümörlerine bağlı olarak meydana gelebilir. 40 derecelik olan normal sırt duruşumuzun 55 dereceden yukarı olduğu durumlarda öncelikli olarak egzersiz ve korse, 70 derecenin üzerinde olduğu durumlarda ise cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Postüral bozukluk; günümüzde daha çok yetişkinlerde görülen,yapısal skolyoza göre daha kolay tedavi edilen ve önlenebilen bir durumdur. Özelllikle masa başı işlerde çalışan,karın ve sırt kasları zayıf olan kişilerde görülmektedir. İleri dönemlerde boyun öne doğru eğilmekte ve boyunda lordoza sebep olabilmektedir.

Kifoz nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Postüral kifozun önlenmesi için bireyin oturma ve yatma pozisyonlarını düzeltmesi,sırt ve karın kaslarını güçlendirmesi,bel,ön omuz ve göğüs kaslarını esnetmesi gerekmektedir. Kifoza önlem almak ve erken tedavisini tamamlamak adına antrenman programlarımız ve videolarımız yakın zamanda yayınlanacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa aşağıdan yorum atabilirsiniz.

Yazar hakkında

Onur Apaydın

Onur Apaydın. 1996 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara'da, lise eğitimimi Muğlada yaptım ve lisans eğitimimi Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde yapmaktayım. Wellness 1. Kademe antrenörü ve otizm spor eğitmeniyim. 2 yıl futbol branşında 1. ve 2. amatör kümede kalecilik yaptım. Ankara Oryantiring Spor Kulübünde iki yıldır aktif olarak yarışmaktayım.
Hentbol ve oryanyantiring branşlarında okul takımında yer almaktayım. Otizm vakfında spor eğitmeni olarak çalışmaktayım.

Yorum yaz